HTML ve CSS Nedir?

HTML ve CSS Nedir?
html ve css nedir
0

Html (Hypertext Markup Language):, Hiper Metin İşaretleme Dili demektir, genel olarak söylenen “html bir programlama dilidir” söylemi kesinlikle doğru bir söylem değildir. Html ile bir program yazılamaz ve bir web sitesi kurmak için sadece html bilgisi yeterli olmamaktadır, html’e istenilen her programlama dili ile kullanılabilir. HTML ile uygun çalışan güzel bir programlama dili istiyorsanız Javascript ve ya PHP’dir, sadece html kullanılarak bir web sitesi yapılamaz, başlangıç olarak html ile birlikte css kullanılmalıdır.

CSS(Cascading Style Sheets):Css html’de oluşturduğumuz kodlara şekil vermemize yardımcı olur. Html ve css ile kutu yaratabilmek için ilk önce bir html ve css sayfası oluşturmamız gerekmektedir. Html vs css’te en önemli şey düzendir, düzen olmaz ise o html ve css sayfaları size kafayı yedirtir

Bazı CSS Kodları ve İşlevleri

Block: “Sayfa’da sağ ve sola hiç bir nesne koyamadan bütün alanı kaplar, block seviyesinde bir nesnenin yanına hiç bir şey ekleyemezsiniz ! Eklerseniz sayfada bir alt kısma inecektir !”

İnline: “Kendisi yazı seviyesinde bir display komutudur, yazı olarak yazdığımız etiketi yazı olarak bırakır sağına ve soluna istediğiniz her şeyi ekleyebilirsiniz. Sayfada sadece yazının boyutu kadar alan kaplar.”

İnline-block:”Kendisi mükemmel melezdir, hem block seviyesinde şekillendir bilir hem de inline seviyesi gibi sağına ve soluna istediğiniz kadar nesne ekleyebilirsiniz.”

Width:”Kendisi block ve inline-block seviyesi için nesne’nin genişliğini ayarlar.”

Height:”Kendisi block ve inline-block seviyesi için nesne’nin yüksekliğini ayarlar.”

Color:”Nesnenin içinde bir yazı var ise onun rengini belirler, nesnenin rengini belirlemez.”

Background-color:”Nesnenin rengini belirler.”

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar (0)

  1. Sitenin bel kemiğidir.

  2. 3 hafta önce

    Ek olsun
    Js: Java Script.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir