VPN Nedir?

VPN Nedir?
Vpn nedir
1

VPN, Vitural Private Network ya da Özel Erişim Ağı. Özel bir ağ üzerinden başka konumlardan internete erişmenizi sağlayan program ya da ayarlardır.

VPN günümüzde sıkça duyduğumuz bir terimdir. Özellikle Türkiye’de pek çok web sitesi yasak olduğundan bu tür sitelere erişmek için kullanılan bir programdır.

VPN erişimi yasak olmayan bir ülke üzerinden ayıp nizi göstererek o ülke üzerinden erişim sağlamanıza olanak verir. Kısacası Fransa’da yasak olan bir web sitesine Fransa üzerinden girmeniz mümkün değildir. Aynı şekilde Türkiye VPN ağını kullanan birisinin yasaklı bir siteye girmesi de mümkün değildir.

VPN genellikle yasaklı bir servis gibi düşünülse de VPN kullanmak yasak değildir. Bunun sebebi VPN’nin özel bir bağ olması ve pek çok şirketin ya da kuruluşun işleri için böyle ağlara ihtiyaç duyması. Kısacası VPN, yasaklı sitelere girmek için kullanan bireysel kişilere çıkardığımızda genellikle ticari işler için kullanılan bir sistemdir.

VPN ile ilgili Uyarı:

VPN yazılımlar kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Çünkü başka bir ülke üzerinden girilse dahi yapılan işlem suç teşkil ediyorsa yine işlemi yapan kişi bundan sorumludur. VPN servisi bu konuda kayıt tutuyorsa çok rahat bir şekilde yakalanılabilinir.

VPN yazılımların bazıları havuz mantığı ile çalışır ve online iken sizin IP’nizin başkasının kullanmasına izin verir. Yani siz video izlerken birisi sizin IP adresiniz üzerinden yasadışı bir işlem yapıyor olabilir.

Android uygulaması veya bilgisayar programı olarak pek çok seçeneği bulunmaktadır. Harici yazılımları ya da onaylı olmayan paket programları kullanmamak en doğrusudur. Yeteri kadar vakit harcarsanız kendi ayarlarınızı yaparak dahi erişebilirsiniz.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar (1)

  1. 1 sene önce

    tomato vpn b*k gibi. Kullanmayın daha iyi başta iyiydi ama zamanla reklamdan görünmez oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir