Yurl.Net
Popüler Kültür Gönderileri

Squid Game İnceleme

2

Ben hayatım boyunca ilk defa bir netflix yapımı diziye aşık oldum diyebilirim.

Squid Game Nedir ? Nasıl Oynanır ?

Squid Game, Kore’de çocukların aynı bizim gibi saklambaç ya da kör gibi oynadıkları bir oyundur.

Oyun kalamar benzeri yer çizimin içinde oynanır.

Kurallar ise oldukça basittir, çocuklar iki gruba ayrılır: Hücum ve Savuma.

Maç başlayınca savunmacılar, sınırlar içinde iki ayak üstünde koşabilirken çizginin dışındaki hücumcular ise ancak tek ayak üstünde sekebilirler.

Squid Game Şekli

Ama bir hücumcu, kalamarın orta kısmında savunmayı geride bırakırsa iki ayak üzerinde gitme hakkını elde eder.

Her nedense bunu yapan kişiye “Gizli müfettiş.” denir, son savaşa hazırlandıktan sonra hücumcular, kalamarın girişine toplanır.

Squid Game de Hücumcuların kazanabilmesi için kalmarın kafasındaki ufak, kapalı alana ayaklarıyla dokunmaları gerekir.

Savunmacılar, sizi kalamarın hattından dışarı iterse ölürsünüz.

Konusu:

Squid Game, Ana karakterimiz olan Seong Gi-hun adında işsiz ve boşanmış, kızına bakamadığı için utanan ve hayata sürekli tutunmaya çalışan bir sıradan bir adamın büyük annesi ile yaşadığı ile yaşasdığı küçük dairesinde kendisini idame ettirmeye çalışan birisidir.

Kendisi daha kızının doğmadan önce karısından boşanmış, tefecilere milyonlarca won borcu olan üstüne evin kirasını bile ödeyemeyen sıradan bir adamdır.

Kendisi para kazanmak için arada sırada at yarışları falan oynar bir defa şansı yaver gider, parasını alır onu ise borcu olan tefeciye kaptırır.

Kendisi bu hayatta epey büyük bir yükün altında yaşıyordur, taki bir metro’da ddakji oynamak isteyen bir adamla karşılaşana kadar.

Ddakji ise 2 tane zarf ile onan bir oyundur, oyunun tek bir kuralı vardır, bir kişi 2 mektup benzeri ama ağır olan iki kağıt vardır, bir kişi ddakji’yi yere koyar diğeri ise kendi ddakjisi ile yerdeki ddakji’yi ters çevirmeye çalışır.

Bu adamı amacı ise Gi-hun’a para kazandırmaktır, her kazandığında 100.000 won “750 tl” alacağını söyler, ama kaybederse oyunu sunan adam ondan 100.000 won alacaktır.

Gi-hın sürekli kaybeder ama bu yakışıklı iş adamı gi-hun’nun parası olmadığını anlayınca “Eğer her kaybettiğinizde size bir tokat atmama izin verirseniz para almayacağım, ama siz kazanırsanız paranızı her türlü alabilirsiniz.”der ve gi-hun bir kaç tokat yedikten sonra 100.000 won’unu kazanır.

Ama hırstan adama tam tokat atacağı sırada adam onu durdurur ve ona hakkı olan 100.00 won’u verir.

Adamla bir kaç el daha oynan gi-hun adamın elindeki bütün parayı alır ve ada ona böyle oyunlar oynarak çok para kazanmasını sağlayacak bir teklif sunar.

Bu teklife gi-hun “hayır olmaz, enayi değilim ben.” der ama adam ayağı kalkar ve ona borcu olan herşeyi tek tek sayar, yani adamın bütün geçmişini biliyordur.

Ve ona an itibari ile tefecilere 160 milyon”1.198.829 tl” bankalara ise 255 milyon won”1.910.634 tl” borcu olduğunu hatırlatır.

Üstüne karısı ondan nafaka da almıyordur artık.”.

Bunları söyledikten iş adamı gi-hun’a bir kart uzatır üzerind yan yana daire,üçgen,kare simgesi ve arkasında bir telefon numarası yazan bir kart vizit uzatır ve “Çok fazla yerimiz kalmadı, lütfen çabuk karar verin.”der ve trene binip gider.

Gi-hun akşama annesinden kızının ve eksi karısının amerika’ya taşınacağını söyler ama kendisi sağlam bir gelire sahip olursa kızının velayetini alabileceğini açıklar.

Gi-hun kızı için son çare olarak kart vizitteki numarayı arar adını soyadını ve doğum tarihini söyledikten sonra oyuna katılır.

Kendisi en son olarak dışarı çıkar ve bir minibüs’e biner ve orada gaz ile bayıltıldıktan gözlerini üzerinde yeşil bir kıyafet giydirilmiş halde bulur, aynı kendisi gibi 456 tane kişi çok geniş bir sürü yatağı olan bir oda da bulur.

Squid Game: Odaya kırmız kıytafetli ve maskeli bir grup adam girer ve herkesin neden burada olduklarını açıklar.

Toplamda 6 adet oyun oynanacaktır, amaç ise hayatta kalıp para biriktirmektir, bırada her bir kişinin değeri 100 milyon wondur, oyundan elenen kişi kadar kasaya won eklenmetedir herkesin gözü öününde.

749.268 tl

Ve oyuncular ise bu muazzam para ödülü için herşeyi yapmaya hazırdır, ölen bir her bir oyuncu için bu kadar para girer kasaya ve nasıl öldükleri önemli değildir, ister oyunda isterse oyun dışında fark etmez, burada herkes özgür ve eşittir.

Eğer oyuncular çoğunluğun oylaması ile pes ederse elenen kişiler haricinde hiç kimse para alamayacaktır, elenen kişilerin ailelerine ise 25.5 milyar won özür hediyesi olarak dağıtılacaktır.

191.063.485 tl

Squid Game: İlk oyun bittikten sonra kırmızı giyimli adamlar gelir ve “Eğer oyunu tamemen bitirip o sefil hayatlarınıza geri dönmek isterseniz sadece oylama yapanız yeterlidir.” der ve tek bir oy farkı ile herkes evine döner.

Ama herkes bu kararın kendince yanlış bir karar olduğunun farkına varır ve kendi istekleri ile her ne olursa olsun o oyunu kazanmak için geri dönerler.

Böylece Squid Game ‘de diğer 5 oyun başlar.

squid game sahne
İki Grup

Yorumum:

Squid Game şu ana kadar anlattığım her şey ilk bölümde gerçekleşen olaylardır ve konuyu dağıtmadan anlamanın en yolunun bu olacağını düşündüm, bu dizi muhteşem çünkü dizide hiç kimseyi aynı testere yada the cube’daki gibi oyunlara zorlamıyorlar.

Squid game’e katılan kişiler bütün riskleri göze alıp kendileri katılıyordur ve oyun “Buradaki herkes eşittir !” kanunu hiç bir şekilde çiğnemiyor.

“Hata yapan her kim olursa olsun eleniyor, buna görevliler dahil.”

Bu diziyi izlerken hiç bir şekilde rahatsız olmadım yada olumsuz hiç bir hisse kapılmadım, çünkü bu dizi mükemmel, bu dizide herşey ama herşey “Gerçek hayatta olsaydı ne olurdu.” sorusuna mükemmel bir cevap veriyor.

Böylelikle ne oyuncularda ne de diyalolar da ne de olay örgüsünde ben hiç bir hata görmedim, bu dizideki şiddet tam olarak olması gerektiği gibi hiç bir olay yada diyalog bana “Abartmışsınız yada birazcık daha olsaydı be !” dedirtmedi.

Çünkü bu dizi bence mükemmel 2.sezonu gelir mi bilmem ki gelmesine hiç gerek yok çünkü olay örgüsü sadece ama sadece 9 bölümde başlıyor ve sonlanıyor.

Bu diziyi şiddetle tavsiye ediyorum ama +18 kitleye tavsiye ediyorum, çünkü içindeki şiddetten çok dram ve psikolojik gerilim çok iyi oturmuş ve bu yüzden mükemmel olmuş.

Squid Game Puanım:

Squid Game: 10/10

Diziden Not:

“Bakın biliyorum eleştiri olmayacak ama ufak bir sorum var. 

Bu dizide neden 7.bölümde türkçe dublaj’da orijinalinde yani korece’de karakteler ingilizce konuştuğu vakit türkçe dublaj’da da ingilizce dublaj yapılıyor? 

Bakın türkçe dublajda ingilizce seslendirmişler.

Yani orijinal dilde ya da ingilizce dublaj da anlamadığımızı falan mı düşündüler?

Hiç bir mantıklı açıklaması yok, size tavsiye türkçe dublaj izlemeyi bu diziyi orijinal dili olan korece izleyin.”

Yorumları Göster (2)