1. Ana Sayfa
  2. Gündem ve Haber

Aniception – Türkiye’nin İlk Basılı Anime Dergisi

Aniception – Türkiye’nin İlk Basılı Anime Dergisi
aniception-1-ekim-sayisi
0

Aniception, Türkiye’nin fiziksel baskılı olarak üretilen ilk Anime, Manga ve Japon kültürü dergisidir. 2021 yılında hazırlan bir proje ile hazırlanmış ve ilk dağıtımı Ekim 2021 de yapılmaya başlanmıştır.

Aniception Ekim Sayısı Kapağı
Aniception #1

Japon kültürü ve edebiyatı içerisinde en çok dikkat çekeni muhakkak ki Anime’dir. Türkiye de de yıllardır onlarca anime TV de yayınlanış ve miyonlarca çocuk izlemiştir. Bir zamanlar TV de yayınlanan Bakugan, Pokemon ve Doremon gibi efsaneler her ne kadar çoğu izleyici fark etmese de animedir. Bir kaç Türk anime web sitesi zaman zaman dergi çıkarmaya çalışsa da ne yazık ki hep dijital ile sınırlı kalmıştır.

Peki Neden Fiziksel Baskı?

Dijital dağıtım çok daha kolay ve çok daha ucuz iken neden fiziksel baskıya uğraştıklarını merak ettik. Türkiye de yazılı basılı şeylere talep çok az. Anime izleyicisi dağınık ve azken neden uğraşıyorlar diye merak ettik. CrawL takma adlı derginin Baş Editörü Emre YILDIZ‘a sorduk.

Argonaut: İyi de niye dijital basıp, Play ya da Dergilik gibi uygulamalara koymuyorsunuz?

Crawl: Olur da yeterli desteği bulamazssa hatıra kalsın istiyoruz.

with Discord

Kabul edeyim bu beklediğimden iyi bir cevaptı. Tüm riskleri göze alıp hatıra kalacak bir şeyler üstünde çalışmayı taktir ettim. Bunun gibi 3-5 proje başka şeyler için de olsa eminim pek çok kişinin hayatı değişir.

Kapıda Aniception

Aniception basıldıktan sonra ilk dağıtım listesinde Yurl.Net de vardı. (Bunu biraz utanarak biraz hava atma amacıyla yazdığımı kabul ediyorum.) CrawL’dan ilk sipariş listesine eklemesini rica ettik.

Aniception çalışmalarını yani içerik üretimini Yeppuu.Com ile birlikte yapıyor ve Yeppuu uzun zamandır CrawL aracılığı ile Yurl.Net ‘in kardeşi sayılır. Yeppuu işin eğlence Yurl ise bilgi kısmına odaklandığından belli bir süre önce tanışma fırsatını elde ettik.

aniception - yurl - yeppuu
Yeppuu – Aniception ve Yurl

Konuyu uzatmayalım sonunda Kapımıza Aniception #1 geldi. Ne yazık ki o an işteydim ve hayatın cazibesi ile ekstradan geç gelebildim. İnanır mısınız bilemem ama yemek yerken okumaya başlamıştım.

Size iyi ya da kötü demek istemiyorum. Bunun iki sebebi var birincisi kıyaslayacak ikinci bir dergi olmaması ikincisi ise taraf tutuyor gibi görünmemek. Bu yüzden kararı size bırakıyorum.

Ah, Şu Klasik Sahne !

Dergiyi okuyunca aklıma iki sahne geldi. Birincisi tüm sayfaları burada paylaşıp kendimi mahkemede bulduğum o an (tabi ki bu şaka ) ikincisi de torunlarımın ilk Türk anime dergisini sattığı o an. Her ne kadar torunlarım hayırsız olsa da en azından dedeleri gençken bir şeyler depolamayı başarmış. (Akıllı dedeyim yahu…)

Arsa kapatamayabiliriz ama zamanın ilklerinden bir kaç tane depolamanın da zararı gelmez. Bu sebepten torunlarınız “Dede zamanında bir kaç dergi, gazete depolasaydın” dememesi için bir şeyleri almanızı ve hatıra olarak saklamanızı tavsiye ederim.

Derginin Konusu ve İçeriği

Dergi iki parçalık bir şekilde geliyor. Dergi + Poster olarak gönderiliyor. İlk siparişte ki şanslı bir azınlığa T-Shirt de gönderiliyor. Şimdilik poster konusunda spolier vermeyeceğim ama tahmin etmek çok zor değil.

Aniception tanıtım broşürü
Aniception Ön ve Arka

Aniception #1 ana konu olarak Attack on Titan animesini ele almaktadır. Girişten eğlenceye doğru olacak şekilde ilk seride Anime ve Manga sektörünü tanıtmaya özen göstermişler. Benim tahminim bunu arkadaşlarımıza da gösterip daha çok animeci kazanlım diye yapmışlar.

Anime ve Manga sektörü ve Attack on Titan içeriği ve bilgileri ile birlikte kısa bir novel’e ve anime testine de yer verilmiş. Animecilerin bu tür testleri sevdiğini düşünerek oldukça doğru bir karar olduğu kanısındayım.

Taşlama Zamanı

Eyvallah, İlk gönderim listesine girmeyi talep edecek kadar yüzsüzlük yaptık ama bu kadar şey söyledikten sonra taşlamadan da geçmeyeceğiz. Bu taşlamadan çok biraz eleştiri biraz sitem gibi düşünebilirsiniz. Çünkü taşlama kötüleme eleştiri geliştirmeye odaklıdır. İki eksiklik olduğu kanısındayım. Sadece bu ikisinin düzeldiğini Aniception #2 de görmek istiyorum.

  1. Kapak ve Posterde hatta her sayfada bol bol waifu (kadın anime karakeri) resmi olmasını talep ediyorum. Bu materyali gizlice oğlumuza veremeyeceksek işin zevki kaçar.
  2. Bir liste köşesi eklenmesini istiyorum. “En iyi abiler ya da En güçlü kötüler” tarzında bir şey olabilir.

Sipariş ve Teslim

Yatağın altında saklamaya, Koleksiyon yapmaya ya da Torunlar vermeye bir tane satın almak istediğinizi var sayıyorum. Bu yüzden satın alma bilgilerini de ekleyeceğim. (Hayır kar almıyorum :D)

Bu gün yani Ekim 2021 de 14-15 liraya alınacak ne eğlence materyali ne de başka bir şey kaldı. Eğer biraz anime ya da manga seviyorsanız küçük bir fedakarlık yapıp hatıra olarak bir tane alıp saklamanızı tavsiye ediyorum.

Pazaryeri sitesi Trendyol’da da var lakin buradan sizi oraya yönlendirmeyi etik bulmadığımdan eklemedim.

Kaynak

  • Editör (CrawL) – Discord ile
  • Web Sitesinden
  • Fiziksel Dergiden

İlginizi Çekebilir

Sen ne düşünüyorsun?