Soru: Sevdiğin şeyi eleştirmemek doğru mu?

Soru: Sevdiğin şeyi eleştirmemek doğru mu?
Star Wars Epik
1

Bence her şeye karşı eleştirel açıdan bakmamız gerekiyor, nedeni ise sevdiğimiz şeyi elelştirmek bizim o şeye yapabileceğimiz en iyi iyiliktir.

Bu durum her şey için geçerlidir, sevdiğin insan, sevdiğin kitap, sevdiğin oyun, sevdiğin anime, bir şeyi eleştiriyorsak bence o şeyi gelişnesini istiyoruz ve eleştirdiğimiz yönü belirterek onun bu acemice hatalarından arınmasını istiyorsunuzdur.

Bu eleştiri bence sevdiğimiz şeye yapılabilecek en güzel şeydir, ama bazı hatalar vardır göz ardı edilebilir tabi, animasyon hataları, seslendirme hataları vb ufak şeyler seyir zevkini etkilemediği sürece kabul edilebilir.

Ama sen çıkıp potansiyeli olan bir hikayenin ısrarla potansiyelini kullanmazsan, ısrarla gidip hikaye’de gereksiz olacak ayrıntılara abanırsan seyir zevki falan bırakmazsın seyircide.

Bu yüzden bence yazarların seyirci youmlarına çok dikkat etmesi lazım, yazar bir noktada hata yaptıysa gidip seyirci yorumlarına bakıp ona göre kendisini düzeltmesi lazım.

Yani yazarın eleştirilere olumlu bir yönde bakıp eleştirileri kabul edip düzenleme yapması şarttır.

Ama bazı hayranlar çıkıp “bu anime zaten mükemmel, sen kimsin  ki eleştiriyorsun ?” gibi saçma sapan ve agresif argümanlarla çıkınca karşı tarafın düşüncesini değiştirebileceğini sanıyor.

Yada sürü psikolojisi ile eleştiren kişiye psikolojik baskı yapıp onun düşüncesinin yanlış olduğunu kendilerini her zaman en iyisi olduğu yalanını eleştiren kişiye zorla empoze etmeye çalışıyor.

Bunu başaramayınca da onu dışlıyor ve kişinin belki kendisinden şüphe etmesine ve yalan bir düşünceye inanmasına sebep oluyor.

Böyle kişiler saçmalıkta sınır tanımazlar, farkı düşüncelere kulaklarını kapatırlar ve saçma sapan bir şekilde hayatlarına devam ederler.

Böyle insanların bence düşüncesi değersizdir, çünkü daha kendisini bile eleştirmeyen bir kişinin objektif bir şekilde düşünmesinin imkansız olduğunu düşünüyorum.

Normal şartlarda eleştiri ve tartışma iki yönü olan bir edebi biçimdir.

Bizde genellikle bunlar negatif algılandığından bu yanılgı var. Günümüzde Geri Bildirim, Yardım ve Forumların yani hata bildirmeye yönelik şeylerin degeri daha çok anlaşıldı.

Hikayeler/Animeler için de bu geçerli. Eleştiri olmasa pek çok animenin (mesela FMA) remake’sini görrmeyercektik.

Argonaut

Eleştiri yapıcı olursa sadece işe yarar, yoksa sağa sola atılan gereksiz eleştiriler sadece kuru gürültü olur, ne okuyucu/izleyici ye bir faydası olur ne de yapımcı kendi yaptığı hatanın farkına varıp kendini düzeltir.

Yapıcı eleştiri ile ancak yapımcı hatalarından dönebilir, bence yapıcı eleştiri hayatın her alanında olmak zorundadır.

Slayer

Kimse benim eleştirim 5 para etmez demez. Eleştiri her yönü ile güzeldir.

Argonaut

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar (1)

  1. En çok onlar konuşulur en çok onlar eleştirilir. Doğası bu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir