Herkesin öldüğü final.

Herkesin öldüğü final.
shiki animesi
1

Herkesin öldüğü final.

Bazı filmlerde, dizilerde, animelerde görmüşsünüzdür, dizi hikaye hizmet ederek ilk olarak sevilen karakteri öldürür ardından “Sevilen karakter öldü şimdi diğerlerini öldürme vakti” der ve diğer yan karakterleri tek tek öldürmeye başlar.

Ama bu ölümler, “öldüde gitti” diye yorumlamak doğru olmaz, sebebi ise ana yada yan karakter ölümü ana karakterin gelişimine hizmet eder, böylelikle hiç bir yan karakterin ölümü boşuna gerçekleşmez.

Her ölümü bir olaya hizmet eder, o olay ise ana olay örgüsü ile bağlantılıdır.

Yani bazı eserlerde ölüm korkunç bir şey iken bazı hikayelerde ise “mükemmel son” olarak yorumlanabilir, her ne kadar sinirlensekte her ne kadar yazarın sövülmemiş akrabasını bırakmasakta “bu eser böyle bitiyor” diyorsa yazar bu şekilde biter.

Ama bazen istinai durumlarda olabiliyor, bu durumlar seri’nin içerisinde ufak detaylar ile kurtarılabilir yada çok az kayıp ile atlatılabilir.

Hayran finalleri ise bu sebepten ötürü vardır, hayranlar kötü hatta yanlış bir eser var ise o evrenin kuralları dışına çıkmadan mantıklı bir final yazıp herkesin gönlünü alabilir.

Sonrada deriz ki “Ya bunu ben bile düşünebiliyorum, peki neden yazar böyle düşünmüyor ?” dersek hata etmiş olabiliriz, nedeni ise bazı yazarlar eserlerinin kötü finali ile şöhret yapar ve böyle akıllara kazınır.

Böyle durumlarda ise o eser için bence hiç bir çaba göstermeye değmezdir, çünkü bu durum sokakta çıplak bir şekilde koşup “Ben çıplağım !” diye bağırmak ile eş değerdir, gereksizdir ama dikkat çekicidir.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar (1)

  1. Bazı karakterler ölsün aga. Shoue Tucker, Grifft vs…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir