Anime Bilgi: Astro Boy: Tetsuwan Atom

Anime Bilgi: Astro Boy: Tetsuwan Atom
0

Anime Bilgileri:

Anime, Japonya da yaygın olarak kullanılan Japon sanatıyla çizilmiş her tür ve kategoriden uzun ve kısa animasyon serilere verilen isimdir. Anime kelimesi Animasyon kelimesinden gelmektedir. Genellikle mangalardan uyarlanır ama novel ve oyunlar dahil pek çok kaynaktan türetilebilir.

Astro Boy (2003), kategori olarak TV şeklinde sınıflandırılmış bir animedir.

Animeler genellikle duyurulduğu isim ile yani popüler olan ismi ile anılır. Astro Boy (2003) bu animenin genel olarak seyircilerce bilinen adıdır.

Popüler adı dışında çeviri ya da reklam amacıyla Japon ve diğer ülkelerde Astroboy, Astro Boy (2003) isimi/isimleri ile anılır. Popüler seriler birden fazla ismi ile tanınabilir.

Buna rağmen Japonya tanıtımlarında kullanılan ismi (ki bu değişiklik genellikle Japonların alfabe çokluğu ve farklılığından kaynaklanır) アストロボーイ・鉄腕アトム şeklindedir.

En başta dediğimiz gibi Animeleri diğer türlerden ayıran şey kategori zenginliğidir. Bu seri ise Aksiyon, Bilim Kurgu, Macera, türlerinde yayınlanmaktadır. Bazı serilere bir kategori eklenmese bile o seriden öğeler içerebilir. Örneğin Askeri bir seri aynı zamanda Romantizm’de içerir ama yoğunluk çok yoksa kategoride listelenmeyebilir.

Anime bölüm sayısı 46 / 50 bölümdür.

06 Nisan 2003, Pazar tarihinde öncelikle Japonya da olmak üzere yayınlanmaya başlamıştır.

Bazı animeler şiddet, argo ya da cinsellikten dolayı genel kitleye hitap etmeyebiliyor. Serimiz ise G – Tüm Yaş grubu olarak işaretlenmiş ve bu şekilde dağıtılmaya başlanmıştır.

Animenin yapımını Dentsu, Mill Creek Entertainment, Sony Pictures Entertainment studyo(ları) üstlenmiştir.

Yapım haklarına sahip olan studyo(lar) ise Tezuka Productions studyosudur.

Animenin bir bölümlük süresi 24 dakika olacak şekilde ayarlanmıştır.

Anime Konusu:

“Modern Pinokyo olarak da anılan Osamu Tezuka’nın elinden çıkma Astro Boy [Tetsuwan Atom] bir döneme damga vurmuş çocuklara hitaben bir bilim kurgudur. Önce manga sonra 60’larda ilk anime serisi, 80’lerde ikinci seri ve son olarak 2003’te modernize edilen anime serisi mevcuttur. Hikâyemiz: Hiçbir yazılım kullanılmadan tamamen yapay zekâ ürünü, insanoğlu ile robotlar arasında köprü görevini görmesi için yaratılan robot Atom’un dünyadaki maceralarını konu almaktadır. Yalnızlık, yardımseverlik, insan ve robot ilişkisini de derinlemesine değinen eser; Yediden yetmişe herkesi etkileyip sorgulatacak iteliktedir.

Sen ne düşünüyorsun?