Anime Bilgi: Birthday Wonderland

Anime Bilgi: Birthday Wonderland
0

Anime Bilgileri:

Anime, Japonya da yaygın olarak kullanılan Japon sanatıyla çizilmiş her tür ve kategoriden uzun ve kısa animasyon serilere verilen isimdir. Anime kelimesi Animasyon kelimesinden gelmektedir. Genellikle mangalardan uyarlanır ama novel ve oyunlar dahil pek çok kaynaktan türetilebilir.

Birthday Wonderland, kategori olarak Movie şeklinde sınıflandırılmış bir animedir.

Animeler genellikle duyurulduğu isim ile yani popüler olan ismi ile anılır. Birthday Wonderland bu animenin genel olarak seyircilerce bilinen adıdır.

Popüler adı dışında çeviri ya da reklam amacıyla Japon ve diğer ülkelerde Chikashitsu kara no Fushigi na Tabi, The Wonderland isimi/isimleri ile anılır. Popüler seriler birden fazla ismi ile tanınabilir.

Buna rağmen Japonya tanıtımlarında kullanılan ismi (ki bu değişiklik genellikle Japonların alfabe çokluğu ve farklılığından kaynaklanır) バースデー・ワンダーランド şeklindedir.

En başta dediğimiz gibi Animeleri diğer türlerden ayıran şey kategori zenginliğidir. Bu seri ise Fantastik, Macera, türlerinde yayınlanmaktadır. Bazı serilere bir kategori eklenmese bile o seriden öğeler içerebilir. Örneğin Askeri bir seri aynı zamanda Romantizm’de içerir ama yoğunluk çok yoksa kategoride listelenmeyebilir.

Anime bölüm sayısı 1 / 1 bölümdür.

26 Nisan 2019, Cuma tarihinde öncelikle Japonya da olmak üzere yayınlanmaya başlamıştır.

Bazı animeler şiddet, argo ya da cinsellikten dolayı genel kitleye hitap etmeyebiliyor. Serimiz ise PG-13 – 13 Yaş üstü olarak işaretlenmiş ve bu şekilde dağıtılmaya başlanmıştır.

Animenin yapımını Aniplex, Dentsu, Fuji TV, Warner Bros. Japan studyo(ları) üstlenmiştir.

Yapım haklarına sahip olan studyo(lar) ise Signal.MD studyosudur.

Animenin bir bölümlük süresi 1 saat. 55 dakika olacak şekilde ayarlanmıştır.

Anime Konusu:

“Birthday Wonderland filmi, Sachiko Kawashiba’nın 1988 de yayınlanmış Chikashitsu kara no Fushiginana Tabi (Bodrumdan Gizemli Yolculuk) isimli fantastik romanından uyarlandı. nFilmin kahramanı Akane, doğum gününden bir gün önce gizemli simyacı Hipokrat ve öğrencisi Pipo tarafından mutlu renklerle dolu Harikalar Diyarı’na, dünyalarını kurtarmak için davet edilir. Bir antika dükkanının bodrum katından girilen bu dünya, renklerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Çekingen kahramanımız kendini büyük bir maceranın içinde ve bu Harikalar Diyarı’nın kurtarıcısı olarak bulur. Bu macera, onu ve hayata bakış açısını kökten değiştirecektir.

Sen ne düşünüyorsun?