Anime Bilgi: Black Jack

Anime Bilgi: Black Jack
0

Anime Bilgileri:

Anime, Japonya da yaygın olarak kullanılan Japon sanatıyla çizilmiş her tür ve kategoriden uzun ve kısa animasyon serilere verilen isimdir. Anime kelimesi Animasyon kelimesinden gelmektedir. Genellikle mangalardan uyarlanır ama novel ve oyunlar dahil pek çok kaynaktan türetilebilir.

Black Jack, kategori olarak OVA şeklinde sınıflandırılmış bir animedir.

Animeler genellikle duyurulduğu isim ile yani popüler olan ismi ile anılır. Black Jack bu animenin genel olarak seyircilerce bilinen adıdır.

Popüler adı dışında çeviri ya da reklam amacıyla Japon ve diğer ülkelerde Black Jack OVA, Black Jack Final isimi/isimleri ile anılır. Popüler seriler birden fazla ismi ile tanınabilir.

Buna rağmen Japonya tanıtımlarında kullanılan ismi (ki bu değişiklik genellikle Japonların alfabe çokluğu ve farklılığından kaynaklanır) ブラック・ジャック şeklindedir.

En başta dediğimiz gibi Animeleri diğer türlerden ayıran şey kategori zenginliğidir. Bu seri ise Dram, türlerinde yayınlanmaktadır. Bazı serilere bir kategori eklenmese bile o seriden öğeler içerebilir. Örneğin Askeri bir seri aynı zamanda Romantizm’de içerir ama yoğunluk çok yoksa kategoride listelenmeyebilir.

Anime bölüm sayısı 12 / 12 bölümdür.

21 Aralık 1993, Salı tarihinde öncelikle Japonya da olmak üzere yayınlanmaya başlamıştır.

Bazı animeler şiddet, argo ya da cinsellikten dolayı genel kitleye hitap etmeyebiliyor. Serimiz ise PG-13 – 13 Yaş üstü olarak işaretlenmiş ve bu şekilde dağıtılmaya başlanmıştır.

Animenin yapımını Akita Shoten, Animax studyo(ları) üstlenmiştir.

Yapım haklarına sahip olan studyo(lar) ise Tezuka Productions studyosudur.

Animenin bir bölümlük süresi 50 dakika olacak şekilde ayarlanmıştır.

Anime Konusu:

“Tıp mesleğinde, belirli bir ücret karşılığında, hayatları kurtarabilen lisansız dahi bir fizikçinin adı sessizce yankılanıyor. Adı Black Jack, o hızlı, deli bir figür, siyah kukuletalı, bir tıp dehası, kendi kuralları ve Hipokrat Yemini dışında hiç bir kural dinlemez. Hayat kurtarma pahasına, Tanrı’nın kendisini bile hiçe sayabilir.

Sen ne düşünüyorsun?