Anime Bilgi: Bubblegum Crisis

Anime Bilgi: Bubblegum Crisis
0

Anime Bilgileri:

Anime, Japonya da yaygın olarak kullanılan Japon sanatıyla çizilmiş her tür ve kategoriden uzun ve kısa animasyon serilere verilen isimdir. Anime kelimesi Animasyon kelimesinden gelmektedir. Genellikle mangalardan uyarlanır ama novel ve oyunlar dahil pek çok kaynaktan türetilebilir.

Popüler adı dışında çeviri ya da reklam amacıyla Japon ve diğer ülkelerde Bubblegum Crisis 2032, Bubblegum Crisis 2033 isimi/isimleri ile anılır. Popüler seriler birden fazla ismi ile tanınabilir.

Buna rağmen Japonya tanıtımlarında kullanılan ismi (ki bu değişiklik genellikle Japonların alfabe çokluğu ve farklılığından kaynaklanır) バブルガムクライシス şeklindedir.

En başta dediğimiz gibi Animeleri diğer türlerden ayıran şey kategori zenginliğidir. Bu seri ise Mecha, Bilim Kurgu, Shounen, Macera, türlerinde yayınlanmaktadır. Bazı serilere bir kategori eklenmese bile o seriden öğeler içerebilir. Örneğin Askeri bir seri aynı zamanda Romantizm’de içerir ama yoğunluk çok yoksa kategoride listelenmeyebilir.

Anime bölüm sayısı 4 / 8 bölümdür.

25 Şubat 1987, Çarşamba tarihinde öncelikle Japonya da olmak üzere yayınlanmaya başlamıştır.

Bazı animeler şiddet, argo ya da cinsellikten dolayı genel kitleye hitap etmeyebiliyor. Serimiz ise PG-13 – 13 Yaş üstü olarak işaretlenmiş ve bu şekilde dağıtılmaya başlanmıştır.

Animenin yapımını Youmex studyo(ları) üstlenmiştir.

Yapım haklarına sahip olan studyo(lar) ise AIC, Artmic, Darts studyosudur.

Animenin bir bölümlük süresi 41 dakika olacak şekilde ayarlanmıştır.

Anime Konusu:

“Sene 2032 Tokyo’yu yerle bir eden ikinci büyük Kanto depreminden yedi sene sonrası şimdi şehirlerde ”Boomer” adı verilen mekanik yaratıkların kullanımı sayesinde Mega Tokyo adı altında yeniden doğdu. Esasen insanlığın faydası için yaratılmış olsalar da, Genom adındaki gizemli bir şirket inanılmaz derecede yüksek yıkım kapasitesine sahip ve insan suretine bürünebilen yeni bir tip ”Boomer” modeli üretmeyi başardı. AD Polisi sürekli artan Boomer kaynaklı suçlarla mücadele için kurulmuş yeni bir özel birim Suçluların sayısı ve güç farkı yüzünden ezilmiş bu yeni birim Boomer’lara karşı çok küçük bir risk teşkil ediyor. Gizemli bir kanunsuz birliği olan Knight Sabers sahip oldukları ordunun bile elinde olmayan güç zırhları sayesinde vatandaşların tek umudu. Sylia Stingray liderliğinde Priscilla “Priss” Asagiri, Nene Romanova, ve Linna Yamazaki isimli güzel hatunlar çizgiyi aşan tüm Boomer’ların icabına bakacak.

Sen ne düşünüyorsun?