Yurl.Net
Popüler Kültür Gönderileri

Anime Bilgi: Freedom

0

Anime Bilgileri:

Anime, Japonya da yaygın olarak kullanılan Japon sanatıyla çizilmiş her tür ve kategoriden uzun ve kısa animasyon serilere verilen isimdir. Anime kelimesi Animasyon kelimesinden gelmektedir. Genellikle mangalardan uyarlanır ama novel ve oyunlar dahil pek çok kaynaktan türetilebilir.

Freedom, kategori olarak OVA şeklinde sınıflandırılmış bir animedir.

Animeler genellikle duyurulduğu isim ile yani popüler olan ismi ile anılır. Freedom bu animenin genel olarak seyircilerce bilinen adıdır.

Buna rağmen Japonya tanıtımlarında kullanılan ismi (ki bu değişiklik genellikle Japonların alfabe çokluğu ve farklılığından kaynaklanır) FREEDOM şeklindedir.

En başta dediğimiz gibi Animeleri diğer türlerden ayıran şey kategori zenginliğidir. Bu seri ise Aksiyon, Bilim Kurgu, Uzay, Macera, türlerinde yayınlanmaktadır. Bazı serilere bir kategori eklenmese bile o seriden öğeler içerebilir. Örneğin Askeri bir seri aynı zamanda Romantizm’de içerir ama yoğunluk çok yoksa kategoride listelenmeyebilir.

Anime bölüm sayısı 7 / 7 bölümdür.

24 Kasım 2006, Cuma tarihinde öncelikle Japonya da olmak üzere yayınlanmaya başlamıştır.

Bazı animeler şiddet, argo ya da cinsellikten dolayı genel kitleye hitap etmeyebiliyor. Serimiz ise PG-13 – 13 Yaş üstü olarak işaretlenmiş ve bu şekilde dağıtılmaya başlanmıştır.

Animenin yapımını Bandai Visual, Dentsu studyo(ları) üstlenmiştir.

Yapım haklarına sahip olan studyo(lar) ise Sunrise studyosudur.

Animenin bir bölümlük süresi 27 dakika olacak şekilde ayarlanmıştır.

Anime Konusu:

“Dünya üzerindeki medeniyetler kalıcı bir sıra dışı iklim değişikliği yüzünden yok olmuştur. Bu günlerde, şehirler ay üzerinde 1 milyon insandan oluşan şekilde inşa edilmiştir ve insan ırkının hayatta kalabileceği tek yerlerde bu şehirlerdir. Aydan ayrılan insanlar Eden Cumhuriyeti’nin kurulmuş olduğunu ilan etmişlerdir. Böylece barış ve özgürlük kadar sevdikleri şehirleri genişlemeye başlamıştır. Lakin bir çocuğun yapacağı bir şey Eden’in barışını ve özgürlüğünü temelden sarsacaktır. Bu olay üzerinden 160 yıl geçmiştir. Eden’da çocukların zorunlu eğitimi 15 yaşlarına bastıklarında biter. Bundan sonra ise birer vatandaş olarak toplumda yer alırlar. Borçlarını ödediklerinde ise özgürlüklerini kazanırlar. Diğer çocuklar gibi Takeru da arkadaşlarıyla birlikte bir yarışın içinde yer alacaktır. Bu, aya özgü, “araç” denilen bir makine yapma yarışıdır. Takeru’nun diğer çocuklardan farkı kendi araçlarını kendisinin yapmasıdır. Bu hareketi ile, Takeru Eden’de saklanmış bazı gizemlere ulaşır. 2267 yılında Eden 2 çeşit özgürlük saklamaktadır.

yorum Yap