(Tartışma) HoriMiya Animesi Nasıldı?

(Tartışma) HoriMiya Animesi Nasıldı?
0

Horimiya, Alternatif Hori-San Ve Miyamura-Kun Anime uyarlması HERO Ve Daisuke Hagiwara ‘nın Horimiya Manga Serisi Ve Orijinal Horisan to Miyamura-kun webcomic by HERO Anime 10 Ocak 2021’de yayınlanmaya başladı ve animasyon stüdyosu CloverWorks tarafından üretildi.

Anime için ilk tanıtım videosu 21 Eylül 2020‘de yayınlandı ve Kyouko Hori ve Izumi Miyamura etrafında toplandı . Yuki Yoshikawa ve Tooru Ishikawa’nın yer aldığı ikinci tanıtım videosu 19 Ekim 2020’de ve Kakeru Sengoku ve Remi Ayasaki’nin yer aldığı üçüncü tanıtım videosu 2 Kasım 2020’de yayınlandı. 21 Aralık 2020’de son bir tanıtım videosu yayınlandı.

Yurl.Net ekibinden @Argonut ve @slayer yarı profesyonel yarı amatör olacak şekilde hakkında bir tartışma hazırladık. Umarım beğenirsiniz.

Slayer: Horimiya bize bence çok güzel bir fikri miras bırakarak ayrıldı, sence bu fikir nedir abi ?

Argonaut: Bence aşırı klasikti, o kadar klasik ki onun yerine arasa başka bir animeden bölüm izlesem fark etmezdim.

Slayer: Doğru klasikti hatta o kadar klasikti ki “ben neden bunu izliyorum la ?” derken buldum kendimi çünkü hiç bir özel yanı yok ama diğer animelere göre farklı yaptığı tek bir konu var. Bu konu ise sanki bize bir mesaj verir gibi “Elindeki bütün karakterleri nasıl çöp edersin ?” sorusuna bir mükemmel örneklemeler ile cevap veren bu cevabı verirken seni sinir krizine sokan bir animedir kendisi.

Argonaut: Sebebini bilemiyorum ama HoriMiya ve Rent a Kanojo bana aynı enerjiyi verdi. Sence de benzememesine rağmen çok benzemiyor mu?

Slayer: Benzetiyorsun çünkü çizim stili çok benzer üstüne ikisinde de aynı ögeler var. Özgüveni yüksek kadın karakter ile ezik erkek karakter. Horimiya’ya dönersek, Horimiya güzel işlenirse mükemmel olabilecek bir klişe bir konuyu berbat edebilen nadide yapımlardandır.

Argonaut: HoriMiya isminde bile iki kişi geçmesine rağmen yan karakterler fazla vakit ayırdı. Yine de bir sezonda bağlamaları iyi oldu.

Slayer: Yeni bir sezon falan olmayacak ha. Final bölümü manga’nın son bölümüydü ha.

Argonaut: Bende onu diyorum. Manga finaline baktım. Orada bitmiş. Üstelik uygun da olmuş.

Slayer: Uygun olmuş ama 120 bölümlük bir manga bu ha 😄 nasıl kesintiler vardır acaba ? Bende diyorum bu anime yangından mal kaçırır gibi hikayeyi işlemeye çalışıyor.

Argonaut: O kadar ikinci sezon umudu ile işlenen yarım anime var ki, kötü bile olsa bittiğine seviniyorum.

Slayer: “En azından bitti” diye mi ?

Argonaut: Kesinlikle yoksa baştan büyük umutla başladığım bir şey değildi zaten.

Slayer: Abi artık biz animeleri “bak güzel bir hikaye geliyor ha” diye izlemiyoruz ha farkındaysan “Tek sezonda derdini anlatabilecek mi ? 2 Sezon olacak mı ?” diye izliyoruz yani en azından bir animeye başlarken konusundan çok bunları düşünüyoruz, ulan sektör o kadar kötü ki her bir anime yarım kalıyor. En basiti 2.sezon için alt yapıya bile ihtiyaç duymayan nisekoi adlı mükemmel harem animesine ne oldu ? Çok hoş karakterleri vardı bence, üstelik ana karakter o kadar da vasıfsız değildi.

Argonaut: Nisekoi pek çok açıdan bu tür animelerin temelini attı. Horimiya sadece bir basamak.

Slayer: Horimiya bir basamak bile değil abi, sadece bir çukur ve horimiya ile nisekoi karşılaştırılamaz nedeni ise farklı türlerde animeler ve nisekoi’nin karakterleri gerçekten kaliteli en iyi Tsugumi zaten.

Argonaut: Çok Niseki karıştırmadan 10 üstünden puanını alalım.

Slayer: Şimdi bu anime’nin iyi olabilmesi için ufak tefek değişiklikler lazım, mesela iki karakter arasında özlem olmazsa olmaz değil mi ? Bu özlemi miyamurayı depresyona sokup bir kaç gün hori’den uzaklaştırarak yapabilirz yada bir trajedi koyabiliriz mesela uzami’nin annesini falan öldürmek gibi yani bu seriye birazcık dram lazım, dram olsun ki karakter gelişiminin önü açılsın, aslında animede en büyük eksik bu sağlam bir karakter gelişimi, gerisi idare eder.

Argonaut: Bence bir yaz animesi olarak fena değildi ama bu taşlamayı hafifletmez. Benim şahsi puanım 6/10 şeklindedir.

Slayer: Benim puanım potansiyel harcadığı için 10 üzerinden 4.

Argonaut: Fena acımasızlık yaptın ama kişisel görüş olduğundan bir şey diyemiyorum.

Slayer: Beni bilirsin abi, ben her animeye bol keseden puan veren birisiyim ama horimiya her şeyi yanlış yaparak berbat bir şekilde başladı, gelişti ve bitti.

Argonaut: Sadece myanimelist puanı 8.22 ben bile acımasızlık yapmışım. Kendini bir düşün?

Slayer: Ben bir anime incelemesi yazarken 10 defa düşünürüm ve incelemeyi kesin karar verdiğim vakit yazar ve yorumlarım, bu yorumlama için epey düşündüm ve yazık olmuş dedim.

Argonaut: Bu durumda sen, ben ve myanimelist ortalamasını alıyorum ((6+4+8,22)/3)= 6,07/10 şeklinde kararlaştıralım.

Slayer: Bak ben bu Horimiya da yaşadığın hayal kırıklığını darling in the franxx te yaşadım potansiyeli olan karakterler ama berbat hikaye tercihleri ve anlatımı yüzünden berbat olan bir anime.

Argonaut: Darling konusu bu tartışmayı yüzlerce sayfa yapar. Şimdilik puanda anlaştığımızı umut ediyorum.

Sen ne düşünüyorsun?