Anime Bilgi: Uta Kata

2 okunma — 21 Kasım 2021 18:52
avatar

volkan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Anime Bilgileri:

Anime, Japonya da yaygın olarak kullanılan Japon sanatıyla çizilmiş her tür ve kategoriden uzun ve kısa animasyon serilere verilen isimdir. Anime kelimesi Animasyon kelimesinden gelmektedir. Genellikle mangalardan uyarlanır ama novel ve oyunlar dahil pek çok kaynaktan türetilebilir.

Utakata, kategori olarak TV şeklinde sınıflandırılmış bir animedir.

Animeler genellikle duyurulduğu isim ile yani popüler olan ismi ile anılır. Utakata bu animenin genel olarak seyircilerce bilinen adıdır.

Popüler adı dışında çeviri ya da reklam amacıyla Japon ve diğer ülkelerde Uta-Kata, Uta~Kata,One~Song, Poem~Piece, Poem Fragment isimi/isimleri ile anılır. Popüler seriler birden fazla ismi ile tanınabilir.

Buna rağmen Japonya tanıtımlarında kullanılan ismi (ki bu değişiklik genellikle Japonların alfabe çokluğu ve farklılığından kaynaklanır) うた∽かた şeklindedir.

En başta dediğimiz gibi Animeleri diğer türlerden ayıran şey kategori zenginliğidir. Bu seri ise Büyü, Dram, türlerinde yayınlanmaktadır. Bazı serilere bir kategori eklenmese bile o seriden öğeler içerebilir. Örneğin Askeri bir seri aynı zamanda Romantizm’de içerir ama yoğunluk çok yoksa kategoride listelenmeyebilir.

Anime bölüm sayısı 13 / 12+ bölümdür.

03 Ekim 2004, Pazar tarihinde öncelikle Japonya da olmak üzere yayınlanmaya başlamıştır.

Bazı animeler şiddet, argo ya da cinsellikten dolayı genel kitleye hitap etmeyebiliyor. Serimiz ise PG-13 – 13 Yaş üstü olarak işaretlenmiş ve bu şekilde dağıtılmaya başlanmıştır.

Animenin yapımını Bandai Visual, gimik studyo(ları) üstlenmiştir.

Yapım haklarına sahip olan studyo(lar) ise Hal Film Maker studyosudur.

Animenin bir bölümlük süresi 23 dakika olacak şekilde ayarlanmıştır.

Anime Konusu:

“Ichika; 14 yaşında, Kamakura kız lisesinde okuyan sıradan bir öğrencidir. Sıkıcı ve yoğun bir ders yılı artık sona ermek üzeredir. Sınıf arkadaşları Satsuki, Keiko ve Michiru ile yaz tatili için plan yapmaya başlamıştır. Son gün eski bir sınıfta temizlik yapan kızlar, sınıftaki ayna üzerine biraz ürkütücü bir konuşma yaparlar. Akşama doğru temizlik bitmiş ve kızlar evlerine doğru yola çıkacakları sırada Ichika cep telefonunu bulamaz ve okula geri dönmek zorunda kalır. Telefonu temizlik yaptıkları sınıfta düşürdüğünü hatırlar ve doğrudan o sınıfa gider. Sınıfta ürkütücü bir hava vardır ve doğrudan aynaya yönelen Ichika rüyalarında sık sık gördüğü kızı yeniden görür. Şimdi kaderi ile yüzleşmeli ve Manatsu Kuroki isimli kızın teklifini kabul etmelidir. Ancak; bu tuhaf bir şekilde bir aynadan fırlayan kızın söyledikleri doğru mudur ve ne kadarı kabul edilebilir?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.