Anime Bilgi: Riki-Oh: Toukatsu Jigoku

0 10

Anime Bilgileri:

Anime, Japonya da yaygın olarak kullanılan Japon sanatıyla çizilmiş her tür ve kategoriden uzun ve kısa animasyon serilere verilen isimdir. Anime kelimesi Animasyon kelimesinden gelmektedir. Genellikle mangalardan uyarlanır ama novel ve oyunlar dahil pek çok kaynaktan türetilebilir.

Riki-Oh: The Wall of Hell, kategori olarak OVA şeklinde sınıflandırılmış bir animedir.

Animeler genellikle duyurulduğu isim ile yani popüler olan ismi ile anılır. Riki-Oh: The Wall of Hell bu animenin genel olarak seyircilerce bilinen adıdır.

Popüler adı dışında çeviri ya da reklam amacıyla Japon ve diğer ülkelerde Riki-Ou: Toukatsu Jigoku, Story of Ricky: The Wall of Hell isimi/isimleri ile anılır. Popüler seriler birden fazla ismi ile tanınabilir.

Buna rağmen Japonya tanıtımlarında kullanılan ismi (ki bu değişiklik genellikle Japonların alfabe çokluğu ve farklılığından kaynaklanır) 力王 等括地獄 şeklindedir.

En başta dediğimiz gibi Animeleri diğer türlerden ayıran şey kategori zenginliğidir. Bu seri ise Aksiyon, türlerinde yayınlanmaktadır. Bazı serilere bir kategori eklenmese bile o seriden öğeler içerebilir. Örneğin Askeri bir seri aynı zamanda Romantizm’de içerir ama yoğunluk çok yoksa kategoride listelenmeyebilir.

Anime bölüm sayısı 1 / 1 bölümdür.

25 Haziran 1989, Pazar tarihinde öncelikle Japonya da olmak üzere yayınlanmaya başlamıştır.

Bazı animeler şiddet, argo ya da cinsellikten dolayı genel kitleye hitap etmeyebiliyor. Serimiz ise R – 17+ (Şiddet & Argo) olarak işaretlenmiş ve bu şekilde dağıtılmaya başlanmıştır.

Animenin yapımını Trans Arts studyo(ları) üstlenmiştir.

Yapım haklarına sahip olan studyo(lar) ise Magic Bus studyosudur.

Animenin bir bölümlük süresi 48 dakika olacak şekilde ayarlanmıştır.

Anime Konusu:

“Zengin bir tüccar ailenin çocuğu olan genç Riki-Oh, ortadan kaybolduğu senelerin ardından bir çete üyesini öldürmekten hapse girer. Ölümden bile korkmayan bu sessiz genç kısa sürede hapishanedeki güç odaklarının hedefi haline gelir. Riki-Oh hapishanede neyin peşinde? Kendisine kurulan tuzaklardan sağ kurtulabilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.