(Spoiler) Spiderman: No Way Home İnceleme

0 55

Bu film gerçek anlamda bir fan-service.

Film spiderman far from home filminin bittiği yerden başlıyor. 

Dünya’daki herkesin spiderman’nin peter parker olduğunu öğrenmesinin ardından peter’ın kendisini değilde arkadaşlarının hayatlarını mahvetmesi sonucu ile doctor strange’in yanına gitmesi ile devam ediyor.

Doctor strange’ten ricası ise herkesin hafızasından peter parker’ın spiderman olduğunu unutmasını istemesidir, strange bu rica’yı severek yerine getirir sonuçta bu sadece bir hafıza silme büyüsüdür.

Kendisi bu büyüyü her zaman kullandığı, zaman ve mekan’a büyük derecede etki etmediği hiç sorun olmayacağını belirterek büyüye başlar.

Yanlız peter bu büyü yüzünden may halası’nın MJ’in ve Ned’in kendisini unutacağını fark ederek strange’in sürekli büyüde oynama yapmasına sebep olur.

Sürekli oyamalar yaptığından dolayı büyü bozuluyor ve paralel evrenlerde düşmanlar mcu’ evrenine giriş yapıyor.

Bu kişiler green goblin, sand man, electro ve the lizard’dır.

Peter’ın görevi ise bu tehlikeli düşmanları strange’in ona verdiği bir portal cihazı ile evrenlerine geri göndermektir.

Yorumum ve SPOİLER

spiderman no way home dr ahtapot

Fİlm’i izlemeye gitmeden önce ben her marvel filminde olduğu gibi spoiler’ın dibini sünnetleyerek gittim.

Genelde filmden memnun bir şekilde ayrıldım ama filmin daha iyi olabileceği düşüncesi kafamdan bir türlü çıkamadı, sebebi bu filmde neden ana düşman green goblin olmak zorundayı ?

Yani izlerken fangasm geçiriyordum doğru ama filmi izledikten ve üzerine düşündükten sonra bu diğer marvel filmleri gibi vasat bir filmdi, sebebi ise çizgi romanları okuyun ya da önceki filmileri izlerseniz herşeyi tahmin edebiliyorsunuz.

Kimin öleceğinden kimi kalacağına kadar hatta kimin nasıl öleceğini bile nokta atışı biliyorsunuz.

Bunun aslında daha büyük bir sebebi var, o ise marvel ve sony’nin yerinde duramamsı, cidden yerlerinde durmuylar ve film çıkmaya çok bir süre kala tv-spot ve fragmanlar ile filmin %90 lık bir kısmını üstün körü izliyorsunuz zaten.

Abi neden sen tv spotta sinister six’i direkt göstertirsin ? 

Hatta ne sinister six’i siniter four diyelim, nedeni ise 5. ve 6.bir kötü adam bulamamışlar, son kötü olarak neden önceki filminde alt yapısını hazırladığını the scorpion’u ve the shocker’ı kullanmadınız ?

Yada the vulture yada en basitinden mcu’ya getirmek için çabaladığını venom’u kullamadınız ?

Cidden bu kadar potansiyeli olan bir filmi harcadınız ? 

Birde izlerken yorulduğum dandik mary jane watson yada mcu’da ki ismi ile Michelle Jones Watson’a ve Peter Parker’ın berbat olmasına rağmen gözümüze sokulan ilişkisine gelelim.

Öncelikle bu ilişkinin alt yapısı neden bu kadar kötü ? 

Sam raimi üçlemesinde de berbat olan bu ilişkiyi neden hiç kime güzel işeleyemiyor acaba kafayı yiyecem, alt yapısı sağlam bir romantizm ilişkisi yaratmak bu kadar zor olmamalı.

Yani ben çıkıp bir romantizm ilişkisi yazsam çok daha sağlam bir şey yazarım, neden hiç bir spiderman eserindeki romantizm ilişkisine “sağlam haa” diyemiyorum ?

spiderman no way home

Neyse romantizmi bir kenara bırakın diyecem filmin %60 filmin ı bundan ibaret ve ben kendime “ben neden bunları izlemek zorundayım ?”dedim özellikle filmin finalini izleyince filmin ilk yarısını gerçek alamda çöp ediyor.

Filmin tek iyi olayı ise finalde tom holland’ın peter parker’nın insanlar tarafından unutulup her şeye sıfırdan başlaması gerçek peter parker’ı dandik bir kiralık evde gerçek spiderman kostümünü dikmesinin ardından şehre dalmasıdır.

Final ve fanservice dışında bu film izlemeye değmez bence, birden filmin başında söyelemden geçmeyelim matt murdock yani dare devil’ı görüyoruz.

Bu film bir alt yapı filmidir bence, sağlam bir alt yapıdır.

Yani bunu yeni nesil spiderman 1 olarak değerlendirmemiz daha hoş olur, önceki filmler hiç yaşanmamış gibi davransak ve yeni seriye kendimizi hazırlasak daha hoş olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.