1. Ana Sayfa
  2. Anime

Animelerde saçma sapan kötü adamlar.

Animelerde saçma sapan kötü adamlar.
4

Çoğu anime de görüyoruz, bir grup insan vardır ana karaktere sataşıp karakterin hayatını bir noktada geri dönülemeyecek halde mahvederler, bu durumu bir örnek üzerinden anlatmak istiyorum.

Juujika No Rokunin

image

Manga ana karakterimiz shun uruma adındaki karakterin 5 kişilik bir arkadaş grubu tarafından çocukken sürekli zorbalığa uğraması ile başlar, tabi bu bir manga olduğu için zorbalığında bokunu çıkarmak lazım tabi.

5 tane götü boklu velet aralarında liderleri olan kyou shingoku adında bir çocuk tarafından çok rahat bir şekilde manüpüle edilip sürekli bizim ana karaktere işkence ederler.

Sebebine gelirsek baskı, sadece arkadaşlar arasındaki saçma sapan baskı, bu baskı ise Kyou Shigoku adında ki grubun lideri “ulaşılamaz seviye” denilen mükemmel karakter rolünde, sadece kendisini tatmin etmek için yaşayan birisi.

Kendisi 4 tane embesili çok rahat manüpüle eder ve “ben bir kişi öldürmek istiyorum, hazzı tatmadan ölmek istemiyorum.” gibi saçma sapan bir motivasyon ile bu 4 gerizekalıya ana karakterimizin ailesine tuzak kurar.

*Bu olaylar ise daha bütün karakterler 10 yaşındayken olur.*

Peki bu karakterin motivasyonu kendini tatmin etme, peki diğerlerinin motivasyon ne ?” diye sorarsanız, ulaşılamaz olan mükemmel seviyeye ulaşmak için Kyou Shigoku dediği le her boku yaparlar.

Böylece Uruma’nın annesi ve babası trafik kazasında ölür, kardeşi ise gelecek bilmem kaç yıl boyunca komada kalır, Uruma ise ne yapacağı bilmediği zaman Kitayama Corp adında ne olduğu bilmediğim ama kendisine ajan yetenekleri kazandıran bir yerden emekli olan dedesi bulur.

Kendisi sorgu işlerinde ve yakın dövüş konusunda çok iyidir ve torunun gözündeki intikam hırsını gören dedesi ona intikamını alması için yardım eder, yardım ise ona bilgi vermektir, bilgiler ise nasıl sorgu yapılır “işkence”, ceset nasıl yok edilir, yakın dövüşte en etkili teknikler nelerdir gibi şeyler öğretir.

Shun ise bunları öğrendikten sonra ise kendisine işkence eden her karakteri en acı verici şekilde öldürecektir.

Bildiğiniz manga tanıtımı yaptım kusura bakmayın.

Şimdi ben neden bu örneği verdim anladınız mı ? 

Ana karakterin intikam motivasyonu kesintisiz olsun diye içi bomboş karton kötüler yaratılıyor ve durum beni artık rahatsız ediyor.

Sebebi ise günümüzdeki animelerde kötü adamların motivasyonları çok basit, çok klişe yada yetersiz, sırf ana karakteri maceraya sokup karakterin kişiliğini geliştirme üzerine kurulu çok basit alt yapılar bunlar.

Bu alt yapılar o kadar basit ki okurken çok sıkılıyorum ya, yani elimin tersi ile bir tane çaksam Allah’ına kavuşacak karakterleri neden ana kötü yapıyorlar anlamıyorum, cidden bu durumun artık değişmesi gerekiyor.

Sebebi ise bir mangayı iyi yapan şey bana göre sağlam yazılmış kötü adamdır, kötü adamın hikayesini okuduğumuzda manga bize “ulan aslında sende haklısın ha.” dedirtiyorsa o manga çok güzeldir, okumaya değerdir.

Kötü adam konusunda benim her zaman hayran kaldığım tek bir seri oldu ve keşke herkes bu kadar sağlam kötüler yaratabilse diyorum.

Kötü adamımız tabi ki death note animesinin baş karakteri olan light yagami.

image 1

Şimdi size light yagami’yi anlatmayacağım ama bilmeniz gereken tek bir şey var, bu karakter bize adalet, etik, yargı gibi kavramları çok güzel sorgulatıyor.

Bence kötü adam dediğin light gibi olur, kişisel insan değerlerini sorgulatır ve insanlara gerçek hayatta etkisi olur, death note sayesinde cidden sağlam kötü adam nasıl olur onu görmüş olduk.

Umarım gelecekte anime sektörü böyle ikonik kötüler çıkarmaya devam eder de bizde ağzımızda kalan bu saçma tadı unuturuz.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. ;/

  2. Liseli bir oğlanın kendini sırf adam öldürerek tanrı ilan etmesi mi gerçekçi geliyor? Keyaru 10 kat güçlü ve 20 kat motivasyona sahip. Nese zaten forvorim Thanos :D

  3. 11 ay önce

    Keyaruga da ŞU ANLIK karton bir kötü abi, karakterin motivasyonu var ama abartıya kaçırmış, motivasyon en uç örnek olan t****** uğramak, bence motivasyonlar ne az ne de bu kadar abartı olmalı, death note gibi gücün getirdiği yozlaşma çok daha gerçekçi geliyor bana.

  4. Bence kötü karakter Keyaru gibi olur. Yani haklı ve elle tutulur sebepleri var. Light kendini tanrı zanneden ve bi deftere bel bağlamış liseli bir velet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir