1. Ana Sayfa
  2. Anime

Animelerin spesifik konular üzerine çıkması.

Animelerin spesifik konular üzerine çıkması.
3

Benim anime türü olarak kesinlikle sevdiğim ve her zaman seveceğim 2 tane tür ve 2 tane ’de zaman vardır.

Zaman olarak orta çağ ve şimdiki zaman diyebilirim, çünkü bunlar bana “gerçekçi be” dedirtiyor, gelecek teması ise neon genesis evangelion dışında uzağından bile geçmediğim ve tiksindiğim bir türdür.

Çünkü gelecek teması demek sınırların yok olması demektir, ”ne demek sınırlar yok oluyor?” derseniz, ahlaki normlar, mantık ve teknoloji anlamında sınırlar yok olur, buna örnek olarak teması yüzünden potansiyelini yok etmiş olan Darling In The FranXX’i örnek verebiliriz.

image 13

Darling’te hiç bir şey mantıklı değil, ne gelecek teması mantıklı, ne karakterlerin yaşadıkları olay örgüleri mantıklı, sebebi bunların hepsini ciddi anlamda mantığa oturtup, materyalini dinlerden alan evangelion’u taklit etmesidir.

image 11

Hiç mi karakterlerinize güvenmediniz de evangelion gibi anlaması cidden çok zor bir seriyi taklit edip takdir beklediniz, işte bu yüzden gelecek teması her animeye olmaz, olamaz.

Bazı animeler vardır, dünyasında bilim yoktur ama yapay bilim olan simya vardır ve mükemmel bir iş ortaya çıkartır, neyden bahsettiğim zaten belli fma brotherhood, şimdi ise asıl konumuz olan tema’ya gelelim.

image 14

Ben spesifik bir tema’yı işleyen animeyi hiç sevmem, sebebi o tema dışında işlenen konular eklentidir, yani olay örgüsüne sonradan eklenmiş ve entegre edilememiş bir şeydir ve bu olay çok fena göze batar.

Yada sadece tema’yı direkt bu yaparsın ve genel kitle değil de ufacık bir kitleye hitap edersin, böylece hem potansiyel izleyici kitleni yok edersin, hem de akıllardan utulur gidersin.

En yeni örneklerden bir tanesini vermek istiyorum.

Sono Bisque Doll wa Koi wo Suru.

image 12

Çizimler ne kadar hoş ve tatlı değil mi? “Böyle güzel çizimler ile nasıl muhteşem bir seinen ve josei ortaya karışık temalı anime çıkar kim bilir?” dedirtiyor insana ama bu anime’nin ana teması sadece ama sadece cosplay yapmak isteyen bir kız ile aynı dedesi gibi antik oyuncak bebek tasarlamak olan asosyal bir gencin ilişkisini konu alıyor.

Yemin ederim karakterler muhteşem ama tema berbat, izlerken sıkıyor yani çünkü ben artık hangi tema olursa olsun tek bir kitleye hitap etmeye çalışan animelerden sıkıldım.

İşte bu yüzden spesifik temalara sahip animelere acıyorum, çünkü güzelim potansiyelini kullanmıyor ya.

Umarım zamanla işlemek istediği tema ile ana olay örgüsüne daha çok dikkat eden animeler çıkar.

Bu olay örgülerinin güzel bir şekilde gelişmesi ile beraber karakterler kendi steryo tip özelliklerinde sıyrılırlar.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Bence animelerde ki her konu spesifik. Zaten bu yüzden seviyorum sanırım.

  2. 4 ay önce

    Ben animelerden sıkıldım gibi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir