Kripto Para Birimi Bitcoin Nedir?

1 5

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adını kullanmış olarak bilinen bir kişi ya da grup tarafından 2008 yılında icat edilmiş elektronik bir para birimi yani kriptoparadır. 2009 yılında piyasaya sürülmüş ve aynı tarihte kullanılmaya başlanmıştır. Herhangi bir merkez bankasına ya da bir yöneticiye bağlı olmamasına rağmen işlemlerin doğrulaması “Network Nodes” tarfından doğrulanır.

Aracılara ihtiyç duymadan transfer edilebilen ve merkezi olmayan bir pra birimidir. Bu işlemler kriptografi yoluyla yani şifreleme ile “Network Nodes” tarafından doğrulanır. Bu işlemler Blockchain adı verilen açık kaynaklı bir kayıt defterine kayıt edilir.

Biitcoin çıktığı günden beri pek çok spesifik iddianın temelini oluşturmuştur. Bu iddiaların beklenmedik şekilde Viral Reklam etkisi yaratması ile gün geçtikçe popülerliği artmıştır. En sonunda da bu gün ki halini almıştır. Bu gün dünya çapında ülke ve şirketlerce tanınan bir birim olmuştur.

Kripto paralardan bahsederken genellikle “Bitcon ve Altcoinler” şeklinde bir ifade kullanılır. Yani o bir yana diğer tüm coin sistemleri bir yanadır. Bitcoin’in halihazırda ki en büyük rakibi Etheryum isimli kripto paradır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum
  1. Argonaut diyor

    https://yurl.net/ artık kripto içerikleri de yayınlamaya başlıyor. Şimdiden maceramız hayırlı olsun.