Kripto Para Terimleri: Altcoin Nedir? Hakkında Bilgisi

Kripto Para Terimleri: Altcoin Nedir? Hakkında Bilgisi

Kripto Para Nedir?

Kripto para, Kripto köken olarak Yunanca dan gelir. Gizlenmiş ve ya şifrelenmiş demektir. Kriptografi aynı zamanda bir matematik dalıdır. Kripto Par ise Kriptografi kullanılarak güvenli bir maddi değer takas sistemi oluşturmak için kurulmuştur. Kripto Parayı merkezi olmayan özgür ve şifreli bir takas aracı ya d döviz türü olarak görebilirsiniz.

Terim Hakkında Bilgi

Altcoin, Dünyanın en popüler Kripto para birimi Bitcoin’dir. Diğer tüm para birimler bir şekilde ondan esinlenilmiştir. Bu yüzden Altcoin terimi türemiştir. Bitcoin o kadar büyük bir ekosistem oluşturmuştur ki “O ve Diğerleri” kıyaslaması yapacak bir terim türemiştir. Bitcoin olmayan tüm coin sistemleri altcoin olarak isimlendirilir. Örnek: Shiba, Doge, Etheryum, Litecoin… Toplamda ne kadar Altcoin olduğunu söylemek zor çünkü her an yeni bir tane çıkmaktadır. Çoğu başarısız olurken Doge gibi bazıları beklenmedik başarı göstermektedir.

Diğer Terimler

Coin macerasında öğrenmenizin büyük avantaj sağlayacağı başka terimler de var. Bu terimleri öğrenmek gelecekte çok işinize yarayacaktır. Bu terimler şunlardır. (Adress, Altcoin, Anti Money Laundering, Arbitraj, ASIC, ASIC Miner, Attack %51, Bitcoin, Bitcoin Investment Trust, Bitpay, Bitstamp, Block, Block Reward, BlockChain, BTC, Chargeback, Client, Coinbase, Confirmation, CPU, Cryptocurrency, Cryptography, DDoS, Deflation, Difficulty, Double Spending, Dust Transaction, Escrow, Exchange, Faucet, Fiat Currency, Fork, FPGA, Genesis Block, Gigahash, GPU, Hash, Hashrate, Inflation, Input, Kilohash, Liquidity, Litecoin, Market Order, mBTC, Megahash, Microtransaction, Mining, Mixing Service, Mt. Gox, Node, Orphan Block, Output, P2P, Paper Wallet, Pool, Pre-mining, Private key, Proof of Stake, Proof of work, PSP, Public key, Pump and Dump, QR code, Satoshi, Satoshi Nakamoto, Scamcoin, Scrypt, SHA-256, Signature, Silk Road, SPV, Stale, Taint, Terahash (Th/s), Testnet, Tor, Transaction Block, Transaction fee, uBTC, Vanity address, Virgin Bitcoin, Volatil, Volatility, Wallet)

Not

Bu bilgi bir taslak olarak sunulmuştur. Daha detaylı rehberleri sitemizden ve internetten edinebilirsiniz. Bilgide bir hata olduğunu tespit etmeniz halinde yorumlarda belirtmeniz yeterlidir.