1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Kripto Para Terimleri: Adress Nedir? Hakkında Bilgisi

Kripto Para Terimleri: Adress Nedir? Hakkında Bilgisi

Kripto Para Nedir?

Kripto para, Kripto köken olarak Yunanca dan gelir. Gizlenmiş ve ya şifrelenmiş demektir. Kriptografi aynı zamanda bir matematik dalıdır. Kripto Par ise Kriptografi kullanılarak güvenli bir maddi değer takas sistemi oluşturmak için kurulmuştur. Kripto Parayı merkezi olmayn özgür ve şifreli bir takas aracı ya d döviz türü olarak görebilirsiniz.

Terim Hakkında Bilgi

Adress, Coin ağında ödemeleri gerçekleştirebilmek için kişilere atanan kimlik bilgisidir. Bunu bir çeşit IBAN olarak görebilirsiniz. Alfanumerik ve karışık bir koddur. Görünüş açısından IBAN ‘dan daha zor ve karışık gibi gelebilir ama daha işlevseldir. Bir kişinin size ödeme gönderebilmesi için vermeniz gerken tek bilgi bu adrestir. Anonim bir şekilde coin takası yapabilmek için bu şekilde tasarlanmıştır. Örnek Adres: “pQqAy21kqKEV53nC8CQPxjk2ufu3kYYCH” şeklinde görünür. Belirtmeden geçmeyelim yukarıda ki adres gerçek değildir. Lütfen bir şey göndermeye çalışmayın.

Diğer Terimler

Coin macerasında öğrenmenizin büyük avantaj sağlayacağı başka terimler de var. Bu terimleri öğrenmek gelecekte çok işinize yarayacaktır. Bu terimler şunlardır. (Adress, Altcoin, Anti Money Laundering, Arbitraj, ASIC, ASIC Miner, Attack %51, Bitcoin, Bitcoin Investment Trust, Bitpay, Bitstamp, Block, Block Reward, BlockChain, BTC, Chargeback, Client, Coinbase, Confirmation, CPU, Cryptocurrency, Cryptography, DDoS, Deflation, Difficulty, Double Spending, Dust Transaction, Escrow, Exchange, Faucet, Fiat Currency, Fork, FPGA, Genesis Block, Gigahash, GPU, Hash, Hashrate, Inflation, Input, Kilohash, Liquidity, Litecoin, Market Order, mBTC, Megahash, Microtransaction, Mining, Mixing Service, Mt. Gox, Node, Orphan Block, Output, P2P, Paper Wallet, Pool, Pre-mining, Private key, Proof of Stake, Proof of work, PSP, Public key, Pump and Dump, QR code, Satoshi, Satoshi Nakamoto, Scamcoin, Scrypt, SHA-256, Signature, Silk Road, SPV, Stale, Taint, Terahash (Th/s), Testnet, Tor, Transaction Block, Transaction fee, uBTC, Vanity address, Virgin Bitcoin, Volatil, Volatility, Wallet)

Not

Bu bilgi bir taslak olarak sunulmuştur. Daha detaylı rehberleri sitemizden ve internetten edinebilirsiniz. Bilgide bir hata olduğunu tespit etmeniz halinde yorumlarda belirtmeniz yeterlidir.