1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Kripto Para Terimleri: Wallet Nedir? Hakkında Bilgisi

Kripto Para Terimleri: Wallet Nedir? Hakkında Bilgisi
1

Kripto Para Nedir?

Kripto para, Kripto köken olarak Yunanca dan gelir. Gizlenmiş ve ya şifrelenmiş demektir. Kriptografi aynı zamanda bir matematik dalıdır. Kripto Para ise Kriptografi kullanılarak güvenli bir maddi değer takas sistemi oluşturmak için kurulmuştur. Kripto Parayı merkezi olmayan özgür ve şifreli bir takas aracı ya da döviz türü olarak görebilirsiniz.

Terim Hakkında Bilgi

Wallet, Kelime anlamı olarak cüzdan demektir. BTC ya da diğer Coin’leri depolamak için kullanılan bir hesaptır. Bir anahtar yardımı ile şifrelenir ve bu şifreler son derece güvenlidir. Birilerine ödeme çıkmak ya da almak için cüzdanınızı kullanırsınız. Soğuk Cüzdan ise işlem yapılamayan sadece taşınan fiziksel bir aygıttır.

Diğer Terimler

Coin macerasında öğrenmenizin büyük avantaj sağlayacağı başka terimler de var. Bu terimleri öğrenmek gelecekte çok işinize yarayacaktır. Bu terimler şunlardır. (Adress, Altcoin, Anti Money Laundering, Arbitraj, ASIC, ASIC Miner, Attack %51, Bitcoin, Bitcoin Investment Trust, Bitpay, Bitstamp, Block, Block Reward, BlockChain, BTC, Chargeback, Client, Coinbase, Confirmation, CPU, Cryptocurrency, Cryptography, DDoS, Deflation, Difficulty, Double Spending, Dust Transaction, Escrow, Exchange, Faucet, Fiat Currency, Fork, FPGA, Genesis Block, Gigahash, GPU, Hash, Hashrate, Inflation, Input, Kilohash, Liquidity, Litecoin, Market Order, mBTC, Megahash, Microtransaction, Mining, Mixing Service, Mt. Gox, Node, Orphan Block, Output, P2P, Paper Wallet, Pool, Pre-mining, Private key, Proof of Stake, Proof of work, PSP, Public key, Pump and Dump, QR code, Satoshi, Satoshi Nakamoto, Scamcoin, Scrypt, SHA-256, Signature, Silk Road, SPV, Stale, Taint, Terahash (Th/s), Testnet, Tor, Transaction Block, Transaction fee, uBTC, Vanity address, Virgin Bitcoin, Volatil, Volatility, Wallet)

Not

Bu bilgi bir taslak olarak sunulmuştur. Daha detaylı rehberleri sitemizden ve internetten edinebilirsiniz. Bilgide bir hata olduğunu tespit etmeniz halinde yorumlarda belirtmeniz yeterlidir.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar (1)

  1. Gerçekten bu kripto para piyasası geliştiğinden beri sahip olduğumuz çeşitli kripto paraları hangi platformlarda ve sonrasında cüzdanlarda saklayacağımız konusu çok gündeme geldi. En iyisi sağlam bir araştırma yapmak ve sonrasında kendimize en uygun olan platformda bir cüzdan oluşturmak. Bu cüzdanların güvenliği son günlerde iyice önemli bir hale geldi üstelik. Sürekli işlem yapabileceğimiz cüzdanın yanında soğuk bir cüzdan da oluşturmak gerekiyor mutlaka. Cüzdanların şifreleri biz öldükten sonra ne olacak, cüzdanda kalan varlıklarımıza ne olacak konusu ise gerçekten çetrefilli mutlaka araştırıp kendimizce bir sistem oluşturmamız gerekiyor, yeni dünya bunları gerektiriyor artık. Bu araştırma serüveninde bu gibi siteler gerçekten bana çok yardımcı oluyor. Kısa ve anlaşılabilir bilgi sunmaları gerçekten çok kıymetli benim için, çünkü sayısız terim var şuanda kripto piyasasında. Ve bazılarını anlamak gerçekten çok zor olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir