1. Ana Sayfa
  2. Anime

Türkçe Manga 2022 Güncellemesi Neler Getirdi?

Türkçe Manga 2022 Güncellemesi Neler Getirdi?
0

Türkçe Manga, Türkiye’nin en tatlı topluluklarından birisidir. İsminden de anlaşılacağı üzere Manga ve Webtoon gibi görsel edebiyat ürünlerini Türkçeye çevirmeyi amaçlar. Ekibin kuruluşu daha eskiye dayansa da 2 yıldır. Türkçe Manga grubu ( https://turkcemanga.com/ ) adresinde barınmaktadır. 2022 Haziran ayı ile web sitesi ve ekip için büyük yenilik ve güncellemeler getirdi. Peki neler var bu güncellemede?

1- Hızlı Sunucular

image

Web sitesinde güncelleme yapılığında her kullanıcı doğal olarak daha hızlı bir web sitesi bekliyor. Bu yüzden ilk hıza odaklanıldı. Bunun için pek bir şey yapmamıza gerek kalmadı sadece daha hızlı bir sistem için para ödedik.

2- Optimizasyon Farkı

unknown

Fark ettik ki web sitemizde 21,8 GB manga vardı ve çok azı optimize edilmişti. Tüm mangaları kalitesini kaybetmeden tür dönüşümü (PNG to JPG) ve %8 Optimzasyon ile canlandırdık. 27.000 parçadan fazla resim olduğundan ortalama 3-4 gün vakit aldı. Tüm mangalar daha hızlı açılacağı gibi yarı yarıya daha az kota(data) harcayacak.

3- Yeni Logo

turkce manga logo

Uzun zamandır VULPIX isimli kar tilkisi Pokemon’unu logo olarak kullanıyorduk. Bunun yerine onu maskot olarak kullanmaya devam etmeye ve gerçekten bizi ifade den hoş gerçek bir logo kullanmaya karar verdik. Logomuz ( T + M + ❤️ ) birleşiminden ortaya çıkan sade ve estetik bir kalp tasarımıdır.

4- Sıfır Kurulum

image 1

Başlangıç sayfasına “YENİLENİYORUZ” yazdığımız için tadilat yaptığımızı düşünenler oldu ama aslında yıkıp tamamen sıfırdan kurduk. Mangaları, Açıklamaları ve diğer her şeyi baştan yükledik. Artık gelecekte bir hack girişimi ile karşılaştığımızda daha hazırlıklı olacağız. Maalesef bunun negatif bir sonucu olarak Üyelikler ve Yorumlar tamamen gitti. Bu yüzden yeniden üye olmanızı ve yorum yapmanızı rica ediyoruz.

5- Yurl.Net Haberleri

image 2

Türkçe Manga sitesine eklenen son şeylerden birsi de Yurl.Net den gelen haberler sistemi. Bu sistem sayesinde siteden çıkmadan son haberleri görüntüleyebileceksiniz. İsteyenler tıklayıp haberin detaylarını öğrenebilir hatta Yurl içinden yeni haberler ve incelemeler ekleyebilir.

6- Help! (Yeni Yorum Yapın)

image 3

Dördüncü başlıkta dediğimiz gibi site baştan kuruldu. Bunun da maalesef negatif sonuçları var üyelikler ve yorumlar gitti. Bu yüzden baştan üye olmanız ve yorum yapmanız gerekmekte. Yorum, Yorum, Yorum… Parmaklar çalışsın.

7- Yeni Yorum Sitemi

image 4

Diqus sistemi çok büyük ve güzel bir sistem ama ne yazık ki pek çok olumsuzluğu var. Mesela istenmeyen reklamlar gibi. Bu yüzden özel ama aynı gelişmişlikte bir yorum sistemi kullanıyoruz. Siz de zamanla çok seveceksiniz. Şu an çok az yorum var ama sayenizde birikecek.

8- Discord ile üyelik

image 5

Zaten sohbetlerimizi Discord ile yapıyoruz. Bu yüzden hemen hemen her üyenin discord hesabı var. Bu yüzden Discord ile üyelik getirdik. İsteyen Discord ile isteyen postası ile üye olup sistemden yararlanabilir.

9- reCAPTCHA Testi Geldi.

image 6

V3 standartlarında reCAPTCHA testi geldi. Şüpheli işlemlerde çok etkili olacak. Ayrıca üyelik ve yorum güvenliğini arttıracak. Normal kullanıcılar neredeyse hiç fark etmeyecek endişelenmeyin.

10- Diğer Geliştirmeler ve Zamanla Gelecekler

Bu geliştirmeler zaman aldığından yakında gelecek.

  1. DDos Saldrılarına karşı koruma.
  2. Diğer Platformlar ile giriş.(Kesin olmayan değişiklik)
  3. Renk ve biçim optimizasyonu.
  4. Geliştirilmiş SEO paketi.
  5. Takvim(Yayın takvimi)

11- Bir Sonraki Güncellemeye Planlananlar

Bu değişiklikler 2023 güncellemesi için planlanmaktadır.

  1. Özel bir sisteme geçmek.
  2. IOS ve Android için uygulama üretmek.
  3. Kullanıcı/Ekip bağlantısı için güçlü bir tartışma ortamı yaratmak

Türkçe Manga ve Yurl sitelerine üye olmanızı ve yorum yapmanızı sizden rica ediyoruz.

Argonaut

Yorum Yap