1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

WordPress 6.0.1 güncellemesi ile gelenler

WordPress 6.0.1 güncellemesi ile gelenler
0

Dünyanın en büyük CMS (İçerik Yönetim Sistemi) olan Wordpress 6.0.0 sürümünün ardından 13.07.2022 de 6.0.1 güncellemesini yayınladı. Dünyanın yarısının kullandığı CMS’nin getirdiği yenilikler şunlar.

Gelişmiş yazma deneyimi

image 21

Yepyeni bir yazı yazarken veya mevcut bir sayfaya öğeler eklerken, yazma geliştirmeleri boldur. Aşağıdakiler dahil, içerik oluşturma sürecinizi kolaylaştırmanın daha fazla yolunu keşfedin:

 • Birden fazla blok arasında metin seçin ve hepsini aynı anda düzenleyin.
 • Bağlantı menüsüne hızlı bir şekilde erişmek için iki açık köşeli parantez [[ yazın.
 • Bazı blokları bir türden diğerine dönüştürdüğünüzde, örneğin bir paragraf bloğundan bir kod bloğuna dönüştürdüğünüzde mevcut stilleri koruyun.
 • Özelleştirilmiş düğmeler oluşturduğunuzda yaptığınız yeni düğmeler stil özelleştirmelerini otomatik olarak korur.
 • Güncellenmiş ayarlar ve kontroller ve etiket bulutu için yeni bir anahat stili ile etiket bulutlarını ve sosyal simgeleri daha da çekici hale getirin.

Stil değiştirme

image 22

Blok temaları artık birden çok stil varyasyonu içerme seçeneğine sahip. Bu, yeni stil sistemini daha da genişletir ve sitenizin görünümünü ve verdiği hissi tek bir tema içinde değiştirmek için kısayollar sağlar. Yazı tipi ağırlığı gibi mevcut ayarları ve varsayılan renk paleti gibi stil seçeneklerini değiştirebilirsiniz. Sadece birkaç tıklamayla sitenizin görünümünü ve verdiği hissi değiştirin.

image 23

Daha fazla şablon seçeneği

WordPress 6.0, beş yeni şablon seçeneği içerir: yazar, tarih, kategoriler, etiket ve sınıflandırma. Bu ek şablonlar, içerik oluşturucular için daha fazla esneklik sağlar. Her birini zaten bildiğiniz araçlarla veya bu sürümdeki aşağıdaki yeni seçeneklerle özelleştirin.

image 24

Öne çıkan resimler manşet bloğunda kullanılabilir.

Yeni öne çıkan görsel boyutlandırma kontrolleri, istediğiniz sonuçları almanızı kolaylaştırır.

image 25

Bir şablonu düzenlerken, kökte veya bloklar arasında, hızlı ekleyici, daha hızlı çalışmanıza ve yeni düzen seçeneklerini keşfetmenize yardımcı olmak için modelleri ve şablon parçalarını gösterir.

image 26

Sorgu bloğu, birden çok yazar üzerinde filtrelemeyi, özel sınıflandırmalar için desteği ve sonuç olmadığında neyin gösterileceğini özelleştirmeyi destekler.

Bütünleştirilmiş modeller

image 27

Modeller artık hızlı ekleyicide veya yeni bir üstbilgi veya altbilgi oluştururken olduğu gibi daha fazla yerde ihtiyacınız olduğunda görünecek. Bir blok tema yazarıysanız, theme.json kullanarak model dizininden kalıpları kaydederek temanızın kullanıcıları için en yararlı olan belirli kalıplara öncelik vermenizi sağlayabilirsiniz.

Daha iyi liste görünümü

image 28

Yeni tuş takımı kısayolları, liste görünümünden birden çok blok seçmenize, bunları toplu olarak değiştirmenize ve liste içinde sürükleyip bırakmanıza olanak tanır. Liste görünümü kolayca açılıp kapatılabilirsiniz; varsayılan olarak daraltılmış olarak gelir ve bir blok seçtiğinizde otomatik olarak geçerli seçime genişler.

Blok kilitleme kontrolleri

image 29

Artık bloklarınızı kilitleyebilirsiniz. Bir bloğu taşıma, bir bloğu kaldırma veya her ikisini birden yapma seçeneğini devre dışı bırakmayı seçin. Bu, proje devir teslimini basitleştirir ve müşterilerinizin bu süreçte sitelerini yanlışlıkla bozma konusunda endişelenmeden yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarını sağlar.

Ek tasarım araçları

Tasarım araçları her sürümde daha güçlü ve sezgisel hale geliyor. 6.0 için bazı öne çıkan noktalar:

 • Yeni renk paneli tasarımı yerden tasarruf sağlar, ancak yine de seçeneklerinizi bir bakışta gösterir.
 • Yeni kenarlık denetimleri, kenarlığınızı tam olarak istediğiniz gibi ayarlamanın daha basit bir yolunu sunar.
 • Renkleriniz için saydamlık düzeyleri daha da yaratıcı renk seçenekleri sunar.
 • Grup bloğundaki boşlukları, kenar boşluklarını, tipografiyi ve daha fazlasını bir blok koleksiyonunda aynı anda kontrol edin.
 • Daha fazla düzen esnekliği ile blok gruplarını konumlandırmak için yığın, satır ve grup varyasyonları arasında geçiş yapın.
 • Galeri bloğundaki boşluk desteği işlevini kullanarak tüm görüntüler arasına boşluk eklemekten aralığı tamamen kaldırmaya kadar farklı görünümler oluşturun.

WordPress 6.0.1 hakkında daha fazla bilgi edinin

WordPress 6.0’ı iş başında görün! WordPress 6.0 ile ortaya çıkan bazı önemli özellikleri vurgulayan kısa genel bakış videosunu izleyin.

Yorum Yap