Korsan Manga Sitesine 1,9 Milyar Dolarlık Dava Açıldı

0 38

Japon yayıncılar Kadokawa , Shueisha ve Shogakukan Perşembe günü Tokyo Bölge Mahkemesinde Japonca manga korsanlığı sitesi Mangamura’ya 1,9 milyar yen (yaklaşık 14,2 milyon ABD Doları) karşılığında dava açtı. Rakam, 17 manganın korsanlığından şirkete verilen tahmini zararı temsil ediyor.

Davada bahsedilen mangalar arasında;

 1. One Piece
 2. Kingdom
 3. YAWARA!
 4. Dorohedoro
 5. Overlord
 6. Çavuş. Frog
 7. Wise Man’s Torunu
 8. The Rising of the Shield Hero
 9. Trinity Seven
 10. Hinamatsuri
 11. Erased
 12. Mushoku Tensei
 13. Golden Rough
 14. Kanojo wa Uso o Ai Shisugiteru
 15. Karakuri Circus
 16. Kengan Ashura
 17. Tasogare Ryūseigun

Fukuoka Bölge Mahkemesi , Haziran 2021’de Mangamura’nın yöneticisi olduğu iddia edilen Zakay Romi olan Romi Hoshino‘ya telif hakkı ihlali ve cezai gelirleri gizleme suçlamasıyla suçlu kararı verdi. 29 yaşındaki Hoshino, üç yıl hapis, 10 milyon yen (yaklaşık 91.100 ABD Doları) para cezası ve 62 milyon yen (yaklaşık 565.000 ABD Doları) ek para cezasına çarptırıldı. İkincisi, Hoshino’nun siteden kazandığı ve yabancı bir banka hesabına yatırdığı 62 milyon yen gelire dayanıyor.

Kararın ardından basın toplantısı düzenleyen Shueisha’dan bir temsilci , cezanın uygun olduğunu düşündüklerini ve kararın caydırıcı olmasını umduklarını belirtti. Temsilci ayrıca, “Yapmak için her şeyini vermiş olan eserlerin ücretsiz verilmesi, ilginç eserlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamış olur” dedi.

Tokyo Bölge Mahkemesi , Aralık 2021’de iki reklam ajansı olan MM Lab ve Global Net’e Mangamura’da reklam talep etmeleri için 11 milyon yen (yaklaşık 96.303 ABD Doları) ödemesine karar verdi. Manga yaratıcısı Ken Akamatsu ( Love Hina , Negima!, UQ Holder! ) dava açtı . Mangamura’nın yasadışı bir şekilde Mangamura’da yayınlandığını iddia ederek her iki kuruma karşı dava açtı. Avukatı, bir reklam ajansının manga korsanlığından ilk kez sorumlu tutulduğunu belirtti.

Yargıç Kо̄ichi Tanaka, Mangamura korsanlığı yoluyla telif hakkını ihlal ettiğinden, web sitesi operatörüne reklam ücretini ödeyen ajansların da telif hakkı ihlaline yardımcı olduğuna karar verdi. Ayrıca korsanlık nedeniyle Akamatsu’nun manga satışlarının düştüğünü de tespit etti.

Mangamura sitesi 2016’da hizmete girdi. Japon yetkililer , Kodansha ve diğer yayıncıların yaz aylarında 2017 sonbaharına kadar polis departmanlarına suç duyurusunda bulunmalarının ardından Mayıs 2018’de Mangamura’yı aktif olarak araştırdıklarını açıkladı .

Japon hükümeti resmi olarak Japonya’daki internet servis sağlayıcılarından Nisan 2018’de Mangamura da dahil olmak üzere üç korsan manga web sitesine erişimi engellemelerini istedi. Mangamura daha sonra 17 Nisan 2018’de erişilemez hale geldi . Ancak aynı gün Asahi Shimbun gazetesi sitenin siteye girmediğini bildirdi . İnternet servis sağlayıcılarının site engellemesi nedeniyle kapatıldı. Gazetenin bir servis sağlayıcıdan aldığı kaynağa göre, eylem site yöneticileri dışında hiç kimse tarafından gerçekleştirilmiş olamaz.

Hoshino 2019’da Filipinler’de ikamet ediyordu ve Filipin Göçmen Bürosu onu o yılın Temmuz ayında gözaltına aldı ve aynı yılın Eylül ayında Japonya’ya iade etti. Polis ayrıca Ağustos 2019’da Mangamura ile ilgili olduğu iddia edilen Wataru Adachi adlı başka bir kişiyi ve diğer iki kişiyi tutukladı : Kōta Fujisaki adında 26 yaşında bir erkek ve her ikisi de bildirildiğine göre Shiho Itō adında 24 yaşında bir kadın. Hoshino’nun arkadaşları. Fujisaki suçunu kabul etti, Itō ise Eylül 2019’daki duruşmalarında masum olduğunu iddia etti .

Japan’s Content Overseas Distribution Association’a (CODA) göre, Eylül 2017 ile Şubat 2018 arasında kullanıcılar Mangamura’ya yaklaşık 620 milyon kez erişti. Dernek, bunun o dönemde Japonya’daki telif hakkı sahiplerine 319,2 milyar yen (yaklaşık 2,92 milyar ABD Doları) değerinde zarara yol açtığını tahmin ediyor.

Kaynak: AnimeNewsNetwork

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.