Animelerde İhtiyaç duyulma ve ihtiyaç duyma.

Animelerde İhtiyaç duyulma ve ihtiyaç duyma.
anime
7

Bir anime karakterlerin psikolojileri bence aşırı önemlidir ve bir ilişkiyi başlatacak olan şey ise ihtiyaç duyma ve ihtiyaç duyulma psikolojisi üzerine kurulu olabilir.

Bunlara birer örnek verelim.

İhtiyaç duyulma: Bir zamanlar köyümde zulüm vardı, kan vardı, vahşet vardı ve köyümün bir kurtarıcıya ihtiyacı vardı, o kurtarıcı ise bendim! 

Bana ihtiyaçları var, bana muhtaçlar!

Benim tek bildiğim şey savaştır ve savaş neredeyse ben orada olacağım, yardıma ihtiyaç duyan mazlumların üzerinde 80 derecelik çöldeki 10 derecelik sihirli bir gölge olacağım.

Ben olmadan hiç kimse hayatta kalamaz, benim yaşama amacım bu değerli gördüğüm hayatları korumaktır!

İhtiyaç duyma: Lütfen bana yardım edin, yapamıyorum artık mecalim kalmadı, kurtarın beni bu cehennemden!

Birisi, her kim olursa olsun! Lütfen beni bu azaptan kurtarın! Kurtarın ki size ömür boyu bağlı kalayım, sizi ömür boyu seveyim, size değerli olduğunuzu hissettireyim! 

Ben sen olmadan bir hiçim! Benim sensiz hiç bir işe yaramam, ben sensiz bir boş bir kabuğum, beni dolduracak olan, bana anlam yükleyecek olan kişi sensin, sen olmadan ben hayatta kalamam, sen yoksa bende yokum!

Bunun gibi birbirlerine paralel psikolojiler bence ve aşırı tehlikelilerdir çünkü bu tip psikolojiler kişiyi bir kalıba oturtur ve onu vasıfsız yapar, tek bir şeye odaklanmansına ve kendisini geliştirememesine sebebiyet verir.

Bununla birlikte kişi gelişemezse ortama adapte olmazsa kişi yok olur, kişinin o ortamda bir yeri yoktur ve toplumda yer edinmenin insanın kendi türüne biçtiği değerden kişiyi kendisinin değersiz olduğunu düşündürür.

Değersiz olduğunu düşünen bir kişinin ise hayatta kalmak için amacı yoktur.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar (7)

 1. Bu konuda ki en boss örneğim: Darling in the FranXX ‘dan Mitsuru. Adam arkadaşı ile aynı robotu kullanacağına sözleşiyor. Bu arada yaşları 5 falan. Arkadaşı bu olayı unutuyor ve 10 yıl bunun etkisinden çıkamıyor. Arkadaşının beyninin yıkanması bir yana robotu aynı cinsiyetten iki kişi hareket ettiremiyor ve bunu bu salak biliyor. Beş yaşında ki bir sözü konu edinen senaristlere de robotun mantığını bilmesine rağmen kafa ütüleyen Mitsuru’ya da buradan selam yolluyorum. Ömrümü yediniz.

  • 6 ay önce

   Bu çok iyi bir örnekti ve mantıklı da, çünkü mitsurunun ihtiyaç duyma durumu aşırı vahim bir hal aldığı için duyguları mantığının önüne geçiyor.

   • Üstelik Hiro ile binemeyeceğini açık bir şekilde biliyor. Bu o kadar aptalca bir İHTİYAÇ DUYMA durumu ki? Senaryo açığı sayılmalı.

  • 6 ay önce

   Üstüne hiro ve zero-two’da aynı psikolojiye sahip, ikiside birbirne ihtiyaç duyuyor ancak hiro’nun durumu azıcık farklı çünkü topluma yani türdaşlarına faydalı olmak istiyor, ancak zero-two ise bu rezil dünya ya yardım etmek istemiyor, onun istediği şey sadece aşkı hiro’nun sevgisi yani ona ihtiyaç duyuyor. Ancak hiro ona ihtiyaç duymuyor, en azından dünyaya verdiği yitirene kadar, yani buradan hiro’nun zero-two’yu zero-two kadar sevmediğini anlayabiliriz ve ben bu yüzden hiro’yu zero-two ya yakıştıramıyorum. Tek seven taraf zero-two çünkü ihtiyacı var hiro’ya.

   • Aslında 02’niin ihtiyacı yok sadece takıntılı bi aşık. Hiro’nun ihtiyacı var çünkü sadece 02 ile pilot olabilir. Acınası durumda olan Hiro, Güya bir de ana karakter olacak.

   • 6 ay önce

    Darling in the franxx işte bu yüzden başarısız hiç bir konuda başarılı olamadı, ne romantizm de ne mecha da ne de evangelion çakması olmada. Çünkü hepsi olmaya çalışıyordu ve hiç bir şey olamadı.

   • darling dışında da bir sürü saçma “anime ihtiyaç duyma” durumu var. En bariz örneklerden birisi de arkadaş grubu olarak çekilen animelerin hepsi. Ana karakter bellidir ve çok güçlüdür. Buna rağmen yan karakterler de konuya etkiliymiş gibi işlenir. ana karakteri kurtarır ya da yardım eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir