1. Ana Sayfa
 2. Anime

Günümüz animelerinin basitleştirilmesi.

Günümüz animelerinin basitleştirilmesi.
+ - 5

Günümüzde çıkan her bir anime neden bir diğerine benzemektedir, bunuda sebepleri genelde birbirlerini tekrar etmeleridir, yani anime sektörü topulumun birbirlerini tekrar etme yönteminden yola çıkarak çıkacak eserleride aynı yapmaktadır.

Mesela 90’lar’dan bir örnek vermek gerekirse, Neon Genesis Evangelion.

Neon Gensis Evangelion

Bu anime 90’lar da sürekli gördüğümüz mecha animelerine sapa sağlam bir tokat çakmıştır, çünkü genelde Super Sentai yada daha bilindik adıyla Power Rangers….

super sentai

Ekolünden gelmektedir, konu genelde dev canavarların dev robotlar ile olan muhteşem yıkıcı savaşları üzerine kurulmuştur, genelde askeri bir hava hakimdir, yani içerisinde hiç bir psikoloji ögesi barındırmaz.

Ama aslında deli gibi barındırması gerektiğini düşümekteyim, savaş sırasında yaralanan askerler, sivil halkın böcek gibi ezilmesi, entrikalar, karaktelerin savaş travmaları gibi şeyleri asla göremeyiz.

Bunun suyunu çıkarta çıkarta bu saydığım ögelerin anlamının yok olmasını sağlayan ve savaşın içerisindeki travmaları gündelik hayatın bir parçası yapan Shingeki No Kyojin yada daha bilindik adıyla Attack On Titan çıkana kadar bu durum böyle rengarenkti.

Shingeki no Kyojin

Şimdi ben size neden 3 diziden örnek verdim?

Çünkü Super Sentai aşırı renkli yani optimist ve rengarenk bir evrene sahipken Shingeki no Kyojin suyunu çıkarma derecesinde karanlık olmaya çalışan bir eser.

Ancak Neon genesis evangelion’nun tam olarak mükemmel orta yol olduğunu düşünmekteyim.

Çünkü evangelion seyirciyi boğmamak, sıkmamak için psikolojik travmaları anime içerisine serperek veren ve bu yüzden günümüz izleyicilerinin sıkıcı bulduğu bir animedir.

Ancak bu travmaları gizem ögeleri arkasında sunmaktadır, çünkü evangelion sektöre yenilik getirdi hatta yeni bir karakter tiplemesi desek daha doğru olur, Ayanami Rei…

Ayanami Rei

Şimdi evangelion çıkmadan önce 90’lar’da bütün anime kızları aşırı tatlı tasfir edilir, hiç birinin iç dünyasına inilmez, hiç bir kendisini sorgulamaz, hiç birinin gündelik hayatta “ciddi” diyebileceğimiz sıkıntıları olmaz.

Genelde bu tip kızları amigo kızı rolü görür, arka planda yan karakter misali sadece ana karaktere hizmet etmek için vardır, yada ana karakter olur ancak kişiliği yine aynıdır, aşırı tatlı, aşırı optimist, aşırı güzel.

Ancak Rei Ayanami çıkıp düşünülerek yazılmış bir karakterin nasıl olabileceğini bize göstermiştir, psikolojik sıkıntıları olan, kendisini sürekli sorgulayan, yaşadığı olaylar neticesinde sürekli kişiliği değişen ve gelişen, bir kızdır.

Şimdi günümüze gelmek gerekirse, bu 90’larda aşırı tatlı saçma sapan tipleme geri dönmüş durumda!

Ana karakterlerin amigo kızları olmaktan başka halta yaramayan, aşırı tatlı, aşırı güzel, aşırı seksi kadın karakterlerin pisyasayı yeniden böyle domine etmesi ile beraber erkek karakterlerinde uç noktalarda yazılması sıkıntılı bir durum.

Mesela bir erkek karakter ya spider-man gibi dalgacı bir tonda ve palyaço oluyor yada aşırı depresif, aşırı zorlama ve havalı olmayı deneyen depresif kasıntı tiplemeler oluyor.

Hiç bir karakterin evangelion dönemindeki gibi noktada çok mutlu, bir noktada aşırı depresif, kendisini kanıtlamaya çalışan bir genç olmuyor.

Ya Eren Yeager gibi bağnaz sadece amaç uğruna yaşayan ve çevresini umursamayan tipler oluyor, yada saitama gibi içi boş ve genel anlamda heyecan arayan ana karakter demeye dilim el vermediği tiplemeler oluyor yada çok daha kötüsü iseka’ye giden salak gamer/otaku tiplemesi oluyor.

Size açık konuşuyorum, şu anda bulunduğumuz dönem o 90’ların evangelion öncesi steryotipik dönemine döndü hatta çok daha beter bir duruma düştük.

Hiç bir anime yada manga risk almıyor ve tam dengeli bir karakter yazmıyor, yazamıyor çünkü bu tiplemeler sıkıcıdır, tek tip anime izleyicisi var ve ona oynamayı deniyorlar sürekli.

Bir örnek daha vermek gerekirse romantizm animeleri direkt çöpe atılması lazım, hiç bir dönemde “bir tane istnisna hariç” birbirleri için cidden çabalayan iki tarafından birbirleri için her şeyi yapmaya hazır olan ve birbirlerine eşit derecede değer bir anime görmedim.

Ya erkek karakter gerizekalı hiç bir şeyden haberi olmayan aşırı tatlı bir kız için ölüyor yada aşırı havalı bir karakter için köpek oluyor.

Erkeklerde aynı durum geçerli hiç bir romantizm animesi de ben iki tarafında birbirleri için ciddi fedakalarlıklar yaptığını yada çaba güttüğünü görmedim.

Ve bu steryotipik durum 90’lar yoktu günümüzde var olan bir durum bu, ancak 90’lar çok daha kötü, sadece erkek uğraşıyor gerizekalı kız sonradan anlıyor aşık olduğunu.

Şimdi ise size istnisna’yı yaratan manga’yı göstermem gerekirse.

Tomo Chan is a Girl

Bu manga’yı okurken hiç bir şekilde sıkıldığımı hatırlamıyorum çünkü dediğim steryotipik olaylar ile güzel dalga geçmesi ile beraber karakterlerin beyinsiz olmadığı, birbirlerini duygu ve düşüncelerine cidden değer verdiği bir birler için çabaladığını gördüm.

Umarım bu anime çıkınca bunun gibi farklı yorumlanmış bir sürü anime görürüz.

Günümüz animeleri’nin monotonluğunu bu animelerin yok edeceğini düşünmekteyim ancak umarum sektör bununda suyunu çıkartıp bize 90’ları özletmez diyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. 1 ay önce

  daha az zaman içinde daha çok içerik ve dolayısıyla daha çok para kazanma amaçlı artık “göze değil cebe” odaklı animeler yaygınlaşıyor.

 2. Basitleşmeleri daha çok maaliyet kaygısı ve birbirine benzemesi yine maddi bir konu. Mesela ecchi izleyicisi çok fazla. Bu yüzden pastanın büyük kısmına odaklanıyorlar. Okul animeleri çok izleniyor bu yüzden her uzay savaşı bi okulda geçiyor.

  Öyle ki Chainsaw Man gibi reisleri bile okula sokmak için zorluyorlar.

  • 2 ay önce

   Chainsaw man’nin bunu yapmasındaki sebep hikayenin eksik anlatılması ve bununla beraber evrene direkt giriş yaparsak olan olayları anlayamamamız olacağını düşünmekteyim.

   Chainsaw man’de bence şu anlık denji’nin ilk partın finalinden sonra bir sürü olay yaşadığını göreceğiz ve bu olayları bir gizem ögesi olarak bize sunmaya çalışmalarını okuyacağız.

   Bunun sebebi ise uzatmalar ile beraber kişiliği yaşadığı olaylar doğrultusunda değişmiş yada olgunlaşmış olan denji’nin nasıl bu hale geldiğini göstermek istemeleri olabilir.

   Ancak bu olmazsa sadece para için uzattıkları belli olur para için uzatmak önemli değil, sonuçta bu bir ürün tabi ki bir gelir kapısı olacak, ancak hikayeyi böyle bitirmeleri bence arka planda daha büyük şeylerin olduğunu göstermek istemeleridir bence.

   Yani bu hikaye belki bu hikaye de iblislerin nasıl var olduğunu ve dünya’ya cehennemden nasıl geldiklerini, anlatacaktır.

   • Para için uzattıklarını kanıtlayamam ama dünya çapında ki dev bir iblis organizsyonunun hikayesinin bir sonraki basamağı lise ise kesinlikle benim dediğime çıkıyor demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.