Juujika no Rokunin

Juujika no Rokunin
0

“Bu manga her şeyin suyunu çıkarıyor.”

Konusu

Shun Uruma daha çocuk yaştayken Kyou Shigoku, Kuga Daichi, Senkouji Katsumi, Madoka Hiro, Ushiro Yuuga adında 5 kişi tarafından zorbalığa uğramış bir gençtir.

Kyou Shigoku bu grubun lideridir ve herkesi yöneten odur, çünkü o dokunulmazdır, o aşırı güzeldir, o aşırı zekidir, o aşırı güçlüdür, o mükemmeldir diyebiliriz aslında.

Böyle şımartılarak büyüyen bir çocuğun ise tabi ki egosu tavan yapar ve der ki “Şefkat dolu bir ortamda büyüyen, hayatta hiç bir sorunu olamayan ve öldürmek için de hiç bir motivasyonu olmayan birisi olarak ben cinayet işlemek istiyorum, hiç bir nedenim yok sadece amaçsız ve hissiz bir şekilde öldürmek istiyorum.” diye bir motivasyon ile “Laboratuvar faresi” olarak adlandırdığı uruma’ya acı vermek ister.

Bunu ise ailesinin bir trafik kazası yaptırması sonucunda annesi ve babası ölür, kardeşi ise bitkisel hayata girer.

O andan itibaret Uruma intikam almaya yemin eder, bunun sorumlusu olan 5 katili bulacaktır ve her birini özellikle Kyou Shigoku’yu bulup kendi elleri ile öldürecektir.

Ancak bunun için hiç bir eğitimi ve ona yardım edecek hiç kimse yoktur, 2. dünya savaşında kiyatama teşkilatı hava filosu emeklisi dedesi dışında kimsesi yoktur.

Shun çocuk hali ile dedesi’nin tüfeği alıp öldürmeye gideceği sırada dedesi onu yakalar ve Shun dedesine olan biteni anlatır, ardından dedesi Shun’un gözündeki kararlılığı görüp onu eğitmeye karar verir.

Eğitiminin sonunda hazır olan Shun ailesini yok eden bu katillerden intikamanı almayı amacı aşırı kanlı ve korkunç yolculuğuna çıkar.

Karakterleri

Shun Uruma

Shun Uruma

Kendisi ana karakterimizdir, hikaye içerisidne her ne kadar yaşama amacı ve tek ideali intikam almak gibi gözüksede karakter bu yapacağı bütün olayların birer sonucu olacağının farkında olan birisidir.

Karakter bakımından sosllik konusunda ailesi öldürüldükten sonra çok sıkıntılar çekmiştir.

Ancak arada sırada arkadaşları ile de eğlenmesini bilen güzel yazılmış bir karakterdir.

Yani karakter gelişimi var diyebiliriz.

Kyou Shigoku

Kyou headshot

Berbat bir kötü karakter, manga’da tayfası ile tanrı yerine koyulan hiç bir motivasyonu olmadığı gibi karakteri bile olmadığı hiç bir şekilde değişmeyen ve gelişmeyen gelmiş geçmiş en berbat kötü karakter olabilir kendisi.

Kuga Daichi

Kuga

Kısaca: Kas yığını olduğu için beyinsiz olan Kyou’nun ayısı diyebiliriz.

Senkouji Katsumi

Senkouji

Sabah akşam durmadan eline geçen bütün hayvanları zevkine öldüren, ilgi isteyen şımarık velet mantalitesinde yazılmış berbat kötü karakterdir.

Madoka Hiro

Hiro

İğrençliğin vücut bulmuş halidir diyebiliriz, çocukkenr Uruma’ya solucanlı ve topraklı su falan içiren sağdan soldan bulduğu iğrenç şeyler ile insanları zehirleyen ziyadesiyle kıskanç, sekijou katsumi gibi şımarık veledin tekidir.

Ushiro Yuuga

Yuuga

Karen Sakuraba adındaki kız arkadaşına yıllarca bir oda da sürekli tecavüz etmiş yine suyu çıkarılana kadar kötü yazılmış bir karakterdir kendisi, Karen Sakuraba her ne kadar kendisine aşık olsa da Ushiro onu sadece bir seks oyuncağı olarak görüyordur.

Yorumum

Manga okuması aşırı zevkli bir konsepte sahip intikam, ben hikayelerine bayılan birisiyim, hele ki finalde intikamını aldıktan sonra rahatlayan bir ana karakter göreyim dizlerimin bağı çözülür diyebilir.

Ancak bu manga’da böyle bir durum yok, intikamın rahatlatıcı bir şeyden çok ödenmesi gereken kefalet olduğunu göstermeye çalışıyor bize ana karakterimiz uruma.

Manga’nın her bir bölümünü diken üzerinde okudum ve açık konuşayım bunu muhteşem beceren bir manga, çünkü bağzı mangakalar bize nefes alma fırsatı vermeksizin üzerimize saçma sapan bir şekilde aksiyon, vahşet gibi sahneler fırlatırlar.

BKZ: Attack On Titan

Bunda da aşırı vahşetin ve anlamsız cinselliğin suyunun suyunu çıkarma var ancak bize nefes alma boşlukları da vermektedir Juujika no Rokunin.

Mesela intikam sekansı 4 bölüm sürdü diyelim, manga bize en az 1 bölüm dinlenme fırsatı tanıyor, çünkü farkın da ki her bölümde intikam olsa bu manga kendisi tekrar eder ve aşırı hızlı sıkar.

Manga bize düz bir şekilde hikayeyi anlatmak yerine çevresine ’de fazlasıyla dikkat eden bir manga, örneğin Shun Uruma’nın intikam aldıkça değişen kişiliğinin ’de sonuçlarını bize değişen çevre ve davranışları ile göstermektedir bu manga.

Ve ben buna bayıldım!

Ancak bu manganın bana göre 3 tane büyük sıkıntısı vardır.

1) Hikayeyi aşırı fazla uzatıyor, yani okuduğunuz sırada “ya senin bilmem kaç bölüm önce bitmen gerekiyordu.” diyorsunuz ve cidden can sıkıcı bir durum bu ve manganın akıcılığını yok ediyor.

-2 puan

2) Kötü karakterlerin tamamı stereotipilerden oluşmaktadır, hiç birinin adam akıllı yazılmış bir hikayesi yok, tek ortak noktaları Kyou Shigoku’un köleleri olmaları ve dedikleri her şeyi o sanki bir tanrıymış gibi yapmalarıdır.

-1 puan

3) Ana kötü Kyou Shigoku berbat ötesi derece dandik yazılmış bir “kötü karakter.” ben bu karakterde ne bir potansiyel görüyorum ne de empati kurulacak yada sempati duyulacak bir yön buluyorum.

Çünkü karakter aşırı duygusuz ve amaçsız birisi, hiç bir motivasyonu olmamak ile beraber neden böyle olduğunu’ da bize manga anlatmıyor, hakkında hiç bir şey bilmediğim bir karakteri ben nasıl sevebilirim?

Hikaye içerisinde 2 defa zaman atlaması oluyor ve Kyou Shigoku aynı karakterde hala, çünkü karakter gelişimi yaşayacak hiç bir an yazılmışmış bu iğrenç karaktere.

Bu yüzden karakteri görünce “gene mi geldin sen ya?” diyerek canınız sıkılıyor çünkü diyalogları ile monologdan oluşmakta bu karakterin.

Üstü kapalı bir spoiler vereceğim 2. zaman atlamasından önce senin ölmen ve hikayenin bitmesi gerekiyordu, ancak para, para lazım tabi ve güzelim seriyi asla bitirmemek gerekiyor.

-3 puan

Puanım: 4/10

“10 üzerinde 4 verdiğime bakmayın derim, okumaya gerçekten değer bir seri yani okurken içinizde intikam isteyen kişi tatmin oluyor diyebilirim.”

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar (0)

  1. Teşekkürler. Konuyu iyi özetlemişin.

  2. 3 hafta önce

    Güzeldi ben sevdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir