Chainsaw Man Manga ve Anime İnceleme:

Chainsaw Man Manga ve Anime İnceleme:
0

Gördüğünüz bütün iblis temalı eserleri boş verin, bu nihai iblis eseridir.

Konusu

Denji 10 yaşından beri pochita adını verdiği kafasından testere çıkan bir iblis ile beraber iblis avlayan bir çocuktur.

Sebebi ise intihar etmiş babasının arkasında bıraktığı borcu ödemek zorunda kalmasıdır ve bunun için tek iyi yapabildiği iş olan iblis avcılığını seçmiştir.

Her ayırt evinin kirası, su giderleri vb ev giderleri ödemek ile beraber borcunu ’da ödemek için çalışan denji’ ye günlük sadece bir dilim ekmek parası kalmaktadır.

Bir gün denji uyurken öksürme krizi ile uyanır, zaten bildiği üzere annesi’nin kalp rahatsızlığı olduğu için ölmüştür ve bu durum kendisinin de başına gelmiştir, bunun üzerine borcu olan adamlar kapısına gelip bir iblis ördürmesi gerektiğini söyler ve arabayla iblisin olduğu fabrika ’ya giderler.

Denji bu bomboş fabrika da hiç bir bir iblis bulamaz ve “efendim ben burada herhangi bir iblis göremiyorum, burada olduğuna emin misiniz?” dediği iş verenleri onu ve pochita’yı bıçaklar.

Ardından bu iş verenleri “zombi iblisi” adında bir iblis çalıştığı ortaya çıkar, zombi iblisi onlara gücü vereceğini söyler ancak bu bir yalandır.

Oradaki bütün iblisler denji’yi ve pochita’yı parampaça eder ve çöpe atar.

Denji’nin ölmeden önce “Pochita belki iblisler ile savaşırken ölebilirim. Eğer ölürsem tek pişmanlığım ol. Açlıktan ölebilirsin. Yada başka bir iblis avcısı seni öldürebilir. Bazı iblislerin cesetleri ele geçirebildiğini duydum. Eğer senden onlar gibiysen sana vücudumu seve seve veririm. Ancak ben gömülene kadar bekle, gömüldükten sonra cesedimi alabilirsen buralardan kaçmanı ve normal bir hayat sürmeni istiyorum, beni yaşayamadığım senin yaşamanı istiyorum. Hayallerimi senin gerçekleştirmeni istiyorum pochita.”der.

Pochita ise denji’ye:” Ben senin hayallerini dinlemeyi her zaman sevdimişimdir. O yüzden bir anlaşma yapacağız, ben sana kalbimi vereceğim. Sende bana hayallerini göstereceksin.” der ve denji sağlıklı bir şekilde uyanır.

Ardından pochita’nın yanında olmadığını ve gördüğü şeyin gerçek olduğunu yani pochita’nın kalbini alıp yarı iblis olduğunu anlar.

Ardından çöpten çıkar ve göğsündeki ipi çekerek kollarından ve kafasından elektrikli testere çıkartan bir iblise dönüşüp bütün zombileri ve zombi iblisini paramparça eder.

Bu işin sonunda ise sabah olmuştur, kamu güvenliğinden makima adında bir kadın depoya ihbar üzerine gelir.

Denji’ye bunun yapanın kendisi olduğunu mu sorar ve denji’den tuhaf bir koku alır, denji’nin artık yarı iblis ve yarı insan olduğunu anlayan makima ona bir teklif sunar.

Eğer kamu güvenliği adına benim yanımda çalışırsan sana standart bir yaşam veririm, sabah, öğle ve akşamları sıcak ve taze yemekler yersin ve güzel bir yatacak yerin olur.

Ancak bunu kabul etmezsen bir iblis olduğun için seni hiç bir sorun çıkmadan öldürebilirim. Kabul ediyor musun?

Denji ise:” Hayallerim gerçek oldu.” diyerek makima’nın köpeği olmayı kabul eder.

Karakterler

Denji

Denji

Aşık olduğu makima için ve menfaatleri için her şeyi yapmaya hazır, hayattaki tek gayesi makima’nın yada başka bir kadının memelerini ellemek olan muhteşem bir karakterdir.

Makima

Makima

Kendisini anime boyunca “Aman tanrım ne kadar muhteşem, öz verili ve harika bir karakter, lütfen beni’de denji gibi köpeğin yap! Hav Hav Hav.” desekte kendisi aslında muhteşem bir malpülatördür. Sebebi kendisi kontrol iblisidir.

Amacı ise denji’nin sahip olduğunu chainsaw man gücünü elde etmektir.

Sebebi ise denji’nin chainsaw man iblisi olması o evrendeki en güçlü şey olmasıdır.

Çünkü denji chainsaw man olarak bütün bu iblislerin geldiği cehennemin Kerberos’u olmasıdır diyebiliriz, cehennemden çıkan iblislerin bekçisidir aslında.

İblisler başka iblisler ve insan tarafından öldürüldüğü vakit cehenneme dönerler ve tekrar’dan doğabilirler.

Ancak Chainsaw man tarafından öldürürlürse o zaman yeniden doğamayacak bir şekilde cehenneme bile gidemeden sonsuza kadar yok olurlar.

Makima ise bu gücü aslında silah iblisi olarak adlandırılan amerika tarafınfan kontrol iblisi olan makima’yı yok etmek için yaratılmıştır.

Makima ise denji’yi kullanarak onu öldürmeyi amaçlıyordur ve iblislerin kontrolü elinde olduğu için her şeyi yapabilecek bir konuma gelecektir.

Power

Power

Kendisi ırkçı, narsist, menfaatçi, başı derde girince başkalarını suçlamaya bayılan deli bir manyaktır.

Güçleri ise kendi kanından istediği nesneyi yapabilmektedir. Bıçak,Balta, Çekiç gibi silahlar yapar genelde. 

Ancak bu güçler çok sıkıntılır çünkü power kontrolsüzce saldırıya geçtiğinden dolayı bir savaşta bütün kanını kullanır ve kansızlıktan bayılır. 

Makima Denji, Power ve Hayakawa Aki’yi bir takım yapar ve üçü beraber bir apartmanda yaşar, power Nyako adındaki kedisini yarasa iblisine kaptırdığını söyler ve denji’ye “Nyako’yu kurtarırsan sana göğüslerimi elletirim.” der.

Bundan sonrasını anlatırsam 1 koca manga bölümünü anlatmak zorunda kalırım.

Aki Hayakawa

Aki

Kendisi makima’nın talimatı ile power ve denji ile birlikte yaşamak zorundadır, birnevi onların bakıcısı gibidir diyebiliriz.

Aki Denji ile ilk tanıştığında onu ücra bir köşeye çeker dövdükten sonra “Bu iş senin gibi bir serseri için uygun değil, defol git buradan, ben makima’ya kaçtığını söylerim ve seni kamu güvenliği kadrosundan attırırım.” der ve denji’nin üzerine içtiği sigarayı atar.

Aki arkasını döner ve tam arkasına bakacağı sırada denji arkadan onun ######larını tekmeler.

Ardından denji “Ben dövüşürken sadece ######’ları hedef alırım. Bu işi kaybetmeye ve öldürülmeye niyetim yok!” diyerek aki’nin ######larını defalarca tekmeler.

Ardından beraber makima’nın yanına giderler. 

Denji Makima’ya “Bir ###### iblisi ona saldırdı.”der ancak düşmemek için birbirlerinin omuzuna girmişlerdir ve Makima “Bence siz iyi anlaşacaksınız.” der ve Power, Denji ve Aki’yi takım yapar.

Kishibe

Kishibe

Aki yetersiz kalınca Makima tarafından Denji ve power’ı eğitmesi için görevlendirilir, power’a ve denji’ye nasıl saldırmaları gerektiğini, nasıl kendilerini savunmaları gerektiğini öğretir.

Her ne kadar içten içe bunu hiç bir şekilde istemese de eğleniyordur Kishibe çünkü çocukken bile aşırı güçlü olduğu için bütün oyuncaklarını kırdığını belirtir ve artık elinde ne kadar sert oynarsa oynasın kırılmayacak oyuncaklar geçmiştir.

İstememesinin sebebi ise Kishibe’nin Power ve Denji’ye değer vermesidir diyebilirim.

Buradan sonrasını anlatırsam spoiler vermek zorunda kalırım.

Anime hakkında Yorumum:

Chainsaw man

Neden? 

Yani sadece neden?

Neden böyle yapıyorsunuz, amacınız ne sizin?

Chanisaw man CGI

Yani….ya…aslında…..diyecek söz bulamıyorum ya, lanet olsun senin gibi stüdyoya mappa!

Yani cidden amacın anime sektörünü yok etmekse gidin bütün muhteşem aksiyon animelerini ### böceği mappa’ya yaptırın!

Ekran goruntusu 2022 10 17 043700

Ya cidden bu ne ya? Yani hiç mi utanmadınız ya!

Tanrı senden alsın Kyoto studyo’ya, Ufotable’a versin ya mappa!

Hala anlamadınız mı? Anime izleyicisi sizin iğrenç, göz kanatan rezalet ve bok gibi gözüken lanet olası 3d animasyonunuzu istemiyor!

Ekran goruntusu 2022 10 17 043751

Bunu anlamak bu kadar mı zor?

Cidden bu kadar zorsa kafanıza o çizim tabletlerini saplayalım ve anlayın artık sizi iğrenç 3d animasyonunuzdan bıktık usandık!

Mappa sana cidden lanet olsun! Ben bu saaatten sonra anladım ki senin yaptığın hiç bir lanet olsı güzel uyarlama izlenmez!

Yani daha nasıl anlatmamız lazım bizim? Cidden merak ediyorum nasıl anlayacaksınızda bu berbat ötesi kolaycı animasyonlardan ne zaman vazgeçeceksiniz?

Yani Chainsaw man’i izlemeyin kendinize yazık edersiniz.

Birde izleyeceksiniz sakın birilerine “kanka bu ne böyle ya!” diye mesaj falan atmayın çünkü bu sivri zekalılar 3d modellemenin üzerine 2d çizim yaparak sıyralacaklarını sanmışlar.

Dediğimi anlamak için animeyi açın ve denji’nin chainsaw man sahnelerine ufak bir göz atın, böyle rezalet bir şey daha görmedim ben ya ve mappa konusunda kararımı verdim.

Mappa sen sadece ama sadece pahalı bir çöpten ibaretsin, her şeyde 3d kullanan animasyon konusunda kolaycı bir firmasın çünkü sadece aç gözlü bir vampirsin mappa!

1 yıl içerisinde o kadar çok anime aldın ki gelen kaliteyi hiç ettin mappa, tek bir aşırı kaliteli anime yapılabilecek materyallerini 3-4 böldün ve böyle rezalet işler ortaya çıkarıyorsun.

Umarım ya bir gün düzelirsin ve haddini bilip kaynaklarını düzgün bir şekilde kullanırsın yada geriye kalan tek şey olur ve yerin dibini görüp batarsın ben ilkinin olması taraftarıyım.

Anime’ye Puanım:

İdare eder animasyon:-1 

Berbat Cgı:-5

Bu anime izlenmez, bence sadece gidin mangasını okuyun derim, çünkü gelecek bölümlerde manga’dan sahne değiştirecekleri yada silecekleri aşırı belli. 

Çünkü manga’da gerçekten animeye eklemeyecekleri sahneler var.

Yani çok uzun süredir beklediğim mükemmel manga’nın mappa gibi pahalı bir çöpe emanet edilmesi beni cidden çok üzdü, açık konuşuyorum ben bu anime’yi ilk bölümü izledikten sonra bıraktım.

Manga’yı puanlamam gerekirse.

Manga hakkında yorumum:

Manga poster

Karakterlerin birazcık steryotip olması can sıkıcı bir olay olmasından çok hikaye hizmet etmesi için yazılmış olması beni baya bir etkiledi, yani “hadi bir manyak koyalımda komik olsun.” diye yaratılmamış, herkesin bir amacı var.

Ve bu amaçlar üst düzey kişiler haricinde hiç birinin amacı insan üstü değil yada “Aman tanrım sen bir kahramansın” denilecek seviyede değil ki böyle olsa ben dalga geçerdim.

Ya aslında bu eserin değerlendirmesini yapmak birazcık zor, çünkü bunu bir okuyucu gibi okuyamadım, adeta olayları denji’nin gözünden izledim gibi hissettim ve bu eserin bana yaşattığı duygu ve düşünceleri ifade etmek birazcık zor geliyor bana. 

Yani bu duyguyu hiç bir eserde yaşamadım, diğer eserlerde karakterler ilgi çekmek için duygu ve düşüncelerini uç noktalarda yaşar, onlarla empati kurmak çok zordur, çünkü biz hiç bir duyguyu “ruh hastası değilsek” en uç noktalarda yaşayamayız.

Ancak bu duygular içerisinde nefret, üzüntü,tiksinti, mutluluk, kıskançlık gibi duyguları bu eser bana ciddi mana’da yaşatabildi ve bunun gerçekten tek sebebinin denji olması onun ne derece başarılı yada gerçekçi yazılmış bir karakter olduğunu gösteriyor.

Şu anlık manga ile ilgili düşüncelerim aşırı pozitif bir yönde ancak part 2 yani manga’nın devamında en ufak bir kurgusal hata olursa manga’nın puanın 10/10 direkt 1/10 a çekerim çünkü manga’nın mantıklı olması onu iyi yapan şey.

Yada 2.part hiç bir şekil olmamış var sayarım, sonuçta bu hikaye’ye “ana hikayeden sonra karakterimiz ne yapıyor?” gibi bir ek hikaye olabilir.

Manga’ya Puanım:

Puanım 10/10

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar (0)

  1. 4 hafta önce

    Görseller kötü ama onun dışında izlediğinize değiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir