Anime izlemeyi neden bıraktım?

Kısaca sıkıldım

Anime izlemeyi neden bıraktım?
1

Yazarımız Slayer ‘in Anime alemine son vedası. Ruhu şad olsun.

Anime izlemeyi bırakmamın bir kaç tane sebebi var, ilk olarak artık ben animeleri birer vakit kaybı olarak görüyorum.

Çünkü manga okumaya başladığımdan beri okuduğum şeyden çok daha fazla zevk almak ile beraber okurken yaşadığım heyecan anime izlerken yaşadığım heyecandan kat ve kat daha fazla tatmin ediyor beni.

İlk sebep, çok daha hızlı tüketebiliyorum bir manga’yı, bir animeyi izlerken benim o animeye en az 5 saat harcamam gerekiyor ki bu sadece 12 bölüme tekabül ediyor.

Bu 12 bölümü 5 saatte izlemek yerine giderim onun uyarladığı manga’nın uyarladığı bölüme kadar okumam en fazla yarım saatimi alır, çünkü manga okurken sizi tek etkileyen şey sadece okuma hızınızdır.

Okurken her şeyi anlamak daha kolaydır, sebebi ise bir anime izlerken bir sohbeti anlamadığınız ve o sohbet 1 dakika’nın üzerinde olduğu o sohbeti dinlemek beni boğuyor.

Çünkü manga yazarken diyaloglar genelde uzun olur ve bu uzun diyalogları 5 dakika boyunca durmadan dinlemek yorucu olduğu kadar sıkıcıda olabilmektedir.

Manga okurken anlamadığım bir kısım olursa manga’yı 2 sayfa geriye alıyorum ve hemen okuyup bitiriyorum.

İkinci sebep adapte ederken manga’dan ya sahne kesilmesi, ya sansürlenmesi, ya değiştirilmesi yada daha kötüsü o sahne’nin direkt olarak kesilmesi, bunun en basit örneği chainsaw man’den ufacık ancak ana karakterin motivasyonu’nu anlamak için aşırı olan bir sahne’nin kesilmesidir.

Böyle sahne kesimlerinde hikaye’yi anlayamamak ile beraber izlerken “Ne oluyor lan?” tepkisi veriyorum çünkü o sahne kesilince ya gerisini ya doldurmuyorlar yada alakasız bir yerden devam ediyor sahne.

Üçüncü sebep ise anime izlemeyi artık sevmemem, çünkü animeler beni artık sıkıyor, izlerken manga’ya göre yapılan hatalardan tutun, anime’nin animasyonlarına artık sıkılıyorum.

İzleyecek bir şey aramayı artık bu yüzden kestim, izlerken hem yorulmam, hem sıkılmam, hem artık gerçekten animelere katlanamam, anime izlemeyi artık gerçekten sevmiyorum.

Manga okumak bana daha pratik geliyor okurken anime’nin aksine beni yormuyor, aşırı fazla zamanımı almıyor bir yere gideceğim sırada merak ettiğim bir manga varsa yoldayken en az bir bölümünü okuyup bitirebiliyorum 5 dakika içerisinde.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar (1)

  1. 3 ay önce

    Boş yapmışsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir