1. Anasayfa
  2. Anime

En iyi 5 Nostaljik Anime Önerisi

En iyi 5 Nostaljik Anime Önerisi
0

Nostalji rüzgarına tekrar kapılmak isteyenler için en iyi 5 nostaljik anime önerisini sizler için hazırladık. Sizleri eski, özlediğiniz günlerin esintisini hissetmeniz için önerilerimizi özenli bir şekilde sıraladık. Hepsi birbirinden farklı temalarla genel kitleye hitap edecek serilerden seçmeye çalıştık.

5 – Yu Yu Hakusho

En iyi 5 Nostaljik Anime Önerisi

Yoshihiro Togashi tarafından yazılan 1990’lı yıllarda çıkmış bir manga serisinden uyarlanan Yu Yu Hakusho, 1992 yılında anime olarak çıkış yapmıştır. Animenin teması genel olarak doğa üstü, dövüş sanatları ve macera türündedir diyebiliriz. Toplamda 112 bölümden oluşan Yu Yu Hakusho son bölümünü 1995 yılında yayınlamıştır. Ayrıca 1993’te Shogakukan Manga Ödülü’ne layık görülmüştür.

En iyi 5 nostaljik anime önerisi listemizde son sırada yer alsa da genel olarak başarılı bir animedir.

Konusu: Ana karakterimiz olan Yusuke Urameshi bir ruh dedektifidir ve ruhlar dünyasından gelen emirleri uygulamak üzere görevlendirilmiştir. Bu görevini yerine getirmek için dövüş turnuvalarında şeytani varlıklarla mücadele eder ve bazı gizemleri çözmeye çalışır. Tâbi bu mücadele esnasında zaman geçtikçe karakter gelişimini de yakından gözlemleme deneyimini seyircisine sunuyor.

4 – Neon Genesis Evangelion

En iyi 5 Nostaljik Anime Önerisi

Bilim kurgu ve psikolojik temalar işleyen, uzak bir gelecekte fantastik bir evrende geçen Neon Genesis Evangelion animesi 1995 yılında yayınlanmaya başlanmıştır. 26 bölüm ile final veren seri 1996 yılında son bölümünü izleyicisine sunmuştur. Ayrıca serinin yayınlanan ek içeriklerinde son iki bölümüne alternatif bir son sunan bölümler eklenmiştir.

Konusu: Hikâye 2015 yılında büyük bir patlama sonrasında küresel bir felaketin ardından geçen 15 yıl sonrasında başlar. Bu felakette insanlığın yarısı ölmüştür ve dünyada kalıcı izler bırakmıştır. Ana karakterimiz Shinji Ikari bir Evangelion robotu yardımıyla insanları Angels isimli yaratıklardan korumaya çalışır. Tâbi bu görevde tek başına değildir ona yardımcı olan takım arkadaşları ile birlikte mücadele eder.

3 – Cowboy Bepop

En iyi 5 Nostaljik Anime Önerisi

2071 yılında fantastik bir gelecekte geçen Cowboy Bepop 26 bölümden oluşur ve ekstra olarak bir tane de filmi vardır. Gezegenler arası yolculuğun artık mümkün olmasıyla insanlar kendilerine özel uzay gemileri kullanmaya başlar. Ana karakterimiz ise bir ödül avcısıdır ve kendi küçük ekibi ile üzerinde ödül olan suçluları yakalamaya çalışır.

Konusu: Her bölümde farklı bir hikâyeyi anlatır ve bu bölümler içerisinde karakterlerin geçmişleri ve yaşadığı olaylardan da bahsedilir. Arada sırada ekip üyeleri arasında ufak tartışmaları da görme fırsatımız olur. Her bir karakterin ayrı bir hikâyesi vardır. Bu hikâyeler genel olarak pişmanlık, acı, adalet arayışı gibi duygusal temaları işler.

2 – Dragon Ball Z

En iyi 5 Nostaljik Anime Önerisi

Akira Toriyama tarafından yaratılan ve Toei Animation stüdyosu tarafından üretilen Dragon Ball Z animesi 1989 yılında izleyicisi ile buluşmuştur. 291 bölümden oluşan anime genel olarak fantastik öğeler ve dövüş sanatlarını anlatır.

Konusu: Animenin hikâye akışı 4 ana bölümden (Saga) oluşur. Her Saga’da karakter gelişimi ve yeni düşmanlarla mücadeleri konu alır.

Saiyan Saga: Dünyayı işgal etmeye çalışan Saiyan ırkı ile Goku’nun mücadelesi.

Frieza Saga: Namek isimli bir gezegende Goku ve takım arkadaşlarının Frieza ile kapışmasını anlatır.

Cell Saga: Dr. Gero’nun ürettiği robotlar ve bu robotlar arasında en gelişmiş olan Cell ile yapılan savaşı anlatır.

Majin Saga: Majin Buu isimli bir yaratığa karşı verilen savaş.

1 – Pokémon

En iyi 5 Nostaljik Anime Önerisi

En iyi 5 nostaljik anime önerisinde listenin başında olan Pokémon, neredeyse herkesin bildiği ve sevdiği animeler arasında ilk sıralarda yer aldığı söylenebilir. 1000’den fazla bölümü ve birçok farklı sezonu ile uzun bir macera hikâyesi anlatan anime, popüler kültürde yer edinmiş serilerden birisidir. Daha önceden izlemediyseniz veya uzun bir süre geçtiyse üstünden Pokémon, nostaljik bir anime arıyorsanız ilk tercihiniz olabilir.

Konusu: Hikâye, fantastik bir evrende yaşayan ana karakterimiz Ash Ketchum’un dünyanın en iyi Pokémon ustası olma isteği ile başlar. Ash’in çıktığı bu yolda ona ilk arkadaşlık eden Pikachu ile çeşitli bölgelerde Pokémon avcılığı yaparak kendini geliştirir ve Pokémon Ligi’ne katılır. Çıktığı bu yolculukta farklı zorluklarla karşılaşır ve yeni arkadaşlar edinir.

Önerilen içerik : Pokemon Türkiye’de neden yasaklanmıştı?

Her biri birbirinden güzel olan en iyi 5 nostaljik anime önerisinin burada sonuna gelmiş bulunuyoruz. Önerdiğimiz animeler sizce nasıl? Sizlerin de çocukluğunda unutamadığı animeler varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Ayrıca bizi Telegram üzerinden takip edip en güncel içeriklerimize kolay bir şekilde ulaşma imkânına sahip olabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir