1. Anasayfa
  2. Genel Kültür

Evdeki böcekleri yok etmenin doğal yöntemleri nelerdir?

Evdeki böcekleri yok etmenin doğal yöntemleri nelerdir?
böcek
0

Evlerimizi her ne kadar temiz tutsak da illa ki böceklerde oluyor. Karıncalar, Örümcekler ya da Hamam böcekleri bir köşede saklanıp aniden ya da sıklıkla karşımıza çıkabiliyor. Peki bu böcek istilasından doğal bir şekilde nasıl korunuruz?

Sprey ya da ilaç genellikle en kesin çözüm yoludur ama zamanla böceklerin bağışıklık kazandığını unutmamak gerekir. Üstelik böcekleri öldürmeye çalışırken evcil hayvanlarımıza ya da çocuklarımıza da zarar verme ihtimalimiz vardır. Bu yüzden öncelikli olarak doğal yöntemler denenmelidir.

Havalandırmak

Böcekler genellikle hava alan temiz ve kuru yerlerde bulunmayı sevmezler. Bu yüzden evlerimizi sık sık havalandırmalıyız bu sayede onlar doğal olarak uzaklaşmak isteyecektir.

Bitkiler ve Bakliyatlar

Saksı bitkilerini kontrol etmek ve topraklarını değiştirmek hatta balkona ya da dışarı koymak önem arz edebilir. İçerisinde ki toprak, nem ve doğal bakteriler böcekleri kendine çekecektir. Kuru olarak barındırılan bakliyatlar böceklerin en sevdiği yemeklerdendir. Yere döküldüğünde çürümez ve kolayca fark edilmez. Bu yüzden böcekler kokusunu anında alıp gelirler. Kuru bakliyatları dökmemeye özen gösterip şişelerde saklamak bu sorunu düzeltecektir.

Ağır Kokular

Tarçın, Sarımsak, Kahve ve Sirke gibi ağır kokuları böcekler hiç sevmez. Bunları kullanmak böcekleri uzak tutacaktır. Örneğin böceklerden arındıramadığınız bir masayı Sirke ile silerseniz sorun çözülecektir.

Kaynağını Yok Etmek

Genellikle betonarme ve yüksek olan evlerimize böcekler ancak bir yol bularak çıkabilirler. Asansörden çıkamayacakları için bir çatlak veya benzeri bir şey ile evimize ulaşmaktadırlar. Bu yüzden o çatlağı ya da deliği tamir etmek sorunlarımızı çözecektir. Tamirden önce oraya kahve ya da limon dökersek onlar da uzaklaşacaktır. Öldürmeden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir