1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Facebook’a BFF yazarsanız ne olur?

Facebook’a BFF yazarsanız ne olur?
facebook-bff-yazmak
2

Tartışmasız bir şekilde dünyanın en büyük sosyal medya ağı olan Facebook’da her gün onlarca hurafe ve yanlış anlamaya denk geliyoruz. Bazıları yanlış anlama olsa da çoğu bilerek yayılan gerçek dışı teorilerden ibaret. Bunlardan biriside yorumlara BFF yazmak. Facebook’da her absürt sayfada en az bir defa paylaşılır. Yorumlara BFF yazın ve ne olacağını görün. Kesinlikle böyle bir yazı görmüşsünüzdür. İnananda sırf meraktan denerler. Tabi ki merak edebilirler. Fakat asıl can alıcı nokta şu ki bunun güvenlik testi olduğunu idda etmeleri. Yaygın olarak şu mesaj verilir. Facebook yorumlarına BFF yazarsanız Facebook şifreniz güvenli mi görürsünüz. Hatta şöyle bir şey var “Şifren güvenliyse yeşil görünür” şeklinde bilgi vardır.

İşin aslında BFF bir şifre güvenlik sistemi değildir. Aslında ingilizce “Best Friend Forever” kelimesinin kısaltmasıdır. Anlamıda ” Sonsuza kadar en iyi arkadaş” demektir. Tenginin yeşile dönüşmesi meselesine gelince, bu mesaj sadece yeşil renkte görünüyor. Lafın aslı güvenlikle alakası yok. Arkadaşların birbirine attığı bir mesaj ve sadece yeşil görünüyor.

Facebook adresinizi korumak istiyorsanız bunun için Facebook’un bir sürü güzel aracı mevcuttur. İki adımlı koruma, pin, yedek e-posta ve daha niceler. En önemli korunma yöntemi kimseyle şifrenizi paylaşmamaktır. Şifrenizi gizli tutun, kimseyle paylaşmayın, üç ayda bir değiştirin sürekli tekrar edilen ama bir türlü dikkat edilmeyen bu kurallar aslında çok basit bir şekilde hesabımızı koruyabilir.

Güçlü şifre oluşturmak ile ilgili o kadar araç, video ve doküman varken insanların çoğu hala şifrelerini basit şeyler koymaktadırlar. Buna rağmen yine büyük kısmı bu şifreleri unutarak hesaplarına erişim sorunu yaşamışlardır. En güzel çözüm hesabınızın kişiselliği ve denetimi ile bire bir ilgilenmedktir.

Onaylanmış e-posta, onaylanmış telefon gibi iki basit şeyi yapmak hesabınızın korunmasında büyük önem taşıyacaktır. Şifrenizi 3 ayda bir değiştirmek ve özellikle de kimseyle paylaşmamak çok önemlidir. Son girilen cihazları denetlemek ve varsa bilmediğiniz oturumları kapatmak ve ardından şifre yenilemek elinizde olan birkaç tedbirdir.

Özellikle de bilmediğiniz e-postlardan açılan bağlantıları takip etmeyin ve size verilen kodları hiçbir yere yapıştırmayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 19 Mart 2023

    Bir şey olmaz. Standart bir özellik

  2. Bir zamanlar bize güvenlik kontrolü diye yutturdular. O değil ben de yedim ????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir