1. Anasayfa
  2. Anime

Fullmetal Alchemist Hikayesi Nasıldır?

Fullmetal Alchemist Hikayesi Nasıldır?
fullmetal-alchemist
1

Hagane no Renkijutsushi (Japonca), Fullmetal Alchemist (İngilizce), Tam Metal Simyacı ve ya Çelik Simyacı adı ile ilk olarak 2001 yılında Hokkaidou isimli japon mangaka tarafından manga olarak yapılmış zaman içerisinde anime ve filmleri çekilmiş bir manga serisidir.

2001 yılında manga olarak başlayan seri 2003 yılında 61 bölümlük bir anime serisine dnüşürülmüştür. Aynı serinin devamı olarak uzun metraj bir anime filmi ile seri finali yapılmıştır. Fullmetal Alchemist hikayesinin çok sevilmesi ve animenin mangadan farklı işlenen bazı konularından dolayı 2006 yılında Fullmetal Alchemist: Brotherhood isimli 64 bölüm, 4 OVA ve bir özel blümden oluşan ikinci bir manga serisi çizilmiştir. İkinci seri mangaya daha bağlı kalmıştır. Bu başarıların sonunda 2017 yılında Türkçe Çelik Simyacı adı ile bir film çıkarılmıştır. IMDb’de (5,9) puan yapmıştır.

Fullmetal Alchemist

Hikaye Evreni

Fullmetal Alchemist hikayesi dünyanın bir paralel evreninde geçmektedir. Zaman olarak dünyada sanayi devriminde iken orada biraz farklıdır. O evrende olaylar 1900’lü yıllarda geçsede takvim sistemlerinde ki farklılıktan dolayı tam anlaşılamıyor.

Fullmetal Alchemist  hikayesinin geçtiği dünyada ki siyasi harita yukarıda görüldüğü gibidir.   Edward’ın babasının mektubu ile ilgili bir bölümde mektubun 400 yıl önce yazıldığı syleniyordu. Aynı bölümde Hristiyanlığın 400 yıl önce yaşamış bir din olduğundan söz ediliyordu. Bu nedenden ötürü hikaye gelecekte geçiyor olabilir.    Tenkoloji yine sanayi devrimi teknolojisidir. Buharlı trenler, Tüfekler olmasına rağmen robot kollar ve uzuvlar çok gelişmiştir. Teknolojik gelişimleri tuhaftır. Telefon ağları olmasına rağmen bilgisayarları yoktur.   Bu evrende zaman içerisinde Nesnel bilim yerine Simya gelişmiştir. İnsanlar tabi bazıları yere bir daire, dairenin içine şekiller çizdikten sora ellerini şekle koyup simya yapabilmektedir. Simya genellikle modadır ama herkes yapamaz. Çoğunlukla garip bir durum değildir. Simya labratuvarları ve ordunun Simya bölümü bile vardır.

Hikayesi

Resembool isimli çiftlik kasabasında yaşayan Edward ve Alphonse Erlic isimli iki kardeş Simya ile ilgilenmektedir. Babaları Simyacı olduğundan dolayı evlerinde bir çok kaynak kitap vardır. Anneleri oğullarının SimyaSile ilgilenmelerinden menmudur ve teşvik eder. Babaları Simya ile ilgili bir mevzudan ötürü evden gitmiştir. Aradan yıllar geçmesine rağmen babaları eve dönmez. Bu süre zarfında anneleri şiddetli bir hastalık geçirir ve ölür.   – Simyada kimsenin çiğnememesi gereken kurallar vardır. Birinci kural Simya ile aldığınız her şeye karşılık bir şey vermek zorundasınızdır. İkinci kural ölüleri diriltemezsiniz. –   Edward ve Alphonse annelerinin ölümünden sonra bir süre eğitim alıp annelerini diriltmeye karar verirler. Dönüşüm çemberini çizer ve içine de insan vücudunda bulunan elementleri koyarlar. Dönüşüm çok şiddetli ve kaotik olur.

Dönüşüm sonucunsa Edward sol bacağını Alphonse ise tüm vücudunu kaybeder. Sonuçta ortaya çıkan şey anneleri değildir. Canlı ama çok bozuk acılar içimde tuhaf bir canlıdır. Edward bacağına ve ya kan kayıp eesine bakmadan yeni bir çember yapar ve kardeşinin ruhunu o an odada bulunan askeri bir zırha bağlar. Edward bu dönüşüm için bedel olarak sağ kolunu veir. Alphonse bir zırhta yaşayan bir çocuk, Edward ise sağ kolu ve sol bacağını kaybetmiş bir çocuktur.

Edward’ın zırhının içinde bu dönüşüm çemberi vardır. Ruh bağlama sonrası çember ilinirse ve ya o bölge hasar alırsa ruh bağlama bozulur.

Erlic ailesinin komşuları olan Pinoko isimli bir oto-zırh mühendisi vardır. Olaydan sonra Edward” mekanik bir kol ve bacak yapar. Bir süre sonra Edward ve Alphonse evlerini yakarlar daha sonrada kasabadan ayrılırlar.

– Felsefe taşı ve ya Filozof taşı ooarak bilinen nesneye sahip kişiler Simyanın Eşit Takas kanunu aşıp bedel ödemeden istediklerine sahip olabilirler. –

Erlic kardeşler simya öğrenmek ve filozof taşını bulmak için ordunun simya askerlerine girmeye çalışırlar. Ordunun kaynaklarının yanında Simya ile ilgili özel bir kütüphanesi vardır.

Büyük kardeş Edward orduya girmeyi başarır. Ordu simyacılarına özel isimlerivermektedir. Genellikle simya yetenekleriyle ilgili olan bu isimler bazen başka sebeplerlede verilir. Edward yarı robot olduğu için ordu ona Çelik Simyacı yani Fullmetal Alchemist ismini verir. Orduda ki en genç simyacı olduğundan gittiği yerlede amacı önce adaleti sağlamak olduğundan kısa zamanda ünü yayılır.

– Anime ve Manga’nın ismi Edward’ın lakabından gelmektedir. –

Felsefe taşını bulmak, Edward’ın uzuvlarını ve Alphonse’nun bedenini geri almak için yola çıkarlar. Bu yolculukta önce İnsan ve Hayvan bileşkmi olan Chimera lar ile karşılaşır. Bazıları başarılı olsada bazıları üzücü derecede başarısızdır. Kardeşi Alphonse gibi Zırhlara ruhu bağlanmış eski mahkumlar ile savaşır.

Bu yolculuklarında en ilginç ve hikayenin gelişimi için en önemli olanlar ise Homunculus lardır. Homunnculus lar başarısız insan canlandırma dönüşümleri sonucunda ortaya çıkan canlılardır. Başta şekilsiz ve işlevsiz olan Homunculus lar Filozof taşının sahtesi olan Kırmızı taş ile beslenmeleri sonucunda şekil ve aktiflik kazanabilirler.

– Homunculus lar aynı zamanda Yedi Ölümcül Günah’ı temsil eder. Karakterleri bu yöndedir. –

Homunculusların bazıları simyayı kullanabilirken bazıları kullanamaz. Bütün homunculus larda larda vücutlarının farklı yerlerinde Homunculus dövmesi bulunur. Serinin ortalarında amaçlarını Filozof taşını bulmak olduğu anlaşılmıştır. Bu yüzden Edward ve Alphonse’yu Filozof taşına yönlendirmişlerdir. İlk karşılaşmadan yani seri ortasından sonlara kadar insanlar için Zayıf, Basit, Güçsüz gibi aşalayıcı terimler kullanan Homocukus ların nihai amacının insan olmak olduğu ortaya çıkmıştır.

Şekil değiştirmeden, Dayanıklı kalkanlara kadar bir çok yeteneğe sahip olmalarına hatta bazılarının simyayı bile kullanmasına rağmen homuculus lar insan olmak istemektedir. Hissetmek, yaşlanmak, sevmek gibi klasik sebeplerden ötürü insan olmak istemekteler.

Filozof taşını arama yolculuğunda korkunç bir gerçek öğrenirler. Filozof taşının bedel ödemeden yani eşit takas kanununa takılmadan istekleri gerçekleştirebilmesinin sebebinin önceden çok büyük bedeller ödenerek elde edilmesiymiş. Filozof taşı insan kurban edileren yapıpabiliyormuş ve ancak yüzlerce insanın feda edilmesi ile yeterli enerji toplanabiliyormuş.

Edward Erlic kimseyi öldürmek ve ya feda etmek istemediğinden şevki kırılır. Şevki kırılsa da Filozof taşı yapmayı bilen ve yapmayı aklına koymuş olan bir adam vardır.

Yıllar önce Ishbal şehrimde isyan çıkmıştır. Bu toplu direnişe ordu müdahale etmiş ve sonuçta halkın çoğu öldürülmüştür. Ishbal halkından olan Scar ordu mensubu simyacıları ve ailelerini hedef alan saldırılar yapmakta ve çoğunlukla başarılı olmaktadır.

Edward ve Alphonse Erlic, Scar’ın Filozof taşının sırrını bildiğini ve yapmak için yola çıktığını öğrenirler. Scar’ın Lior şehrine gittiğini öğrenen Erli kardeşler Lior’a dogru yola çıkarlar.

Alphonse tanıştığı bir Chimera’dan Ishbal’da ki savaşı ordunun özel kuvvetlerinin bilerek çıkardığını, Ordunun yönetiminde ki King Bradley isimli kişinin de bir Homuculus olduğunu olduğunu öğrenirler. Yıllar önce filozof taşının sırrını bildikleri gerekçesi ile Ishbal’a gidip olay yaratmış sonra da bu olaya dayanarak Ishbal’a askeri operasyon dünenlemişlerdir.

Alphonse şehre girer ama Edward ise ordu ile dışarıda kalır. Schar 7000 ordu mensubu askeri, bir şehri ve bu güne kadar öldürdüğü tüm insanları hatta kendini dahi feda ederek Filozof taşını yaratır.

– Filozof taşı yani Felsefe Taşı daha önce kimse tarafından görülmemiştir. İlla ki bir taş olmak zorunda değildir. Sıvı ve ya canlı olabilir. –

Filozof taşın sonunda yaratılır ama taş Alphonse’nin beden olarak kullandığı zırhtır. Bu şekilde yola çıkıp Resenbool şehrine ulaşırlar.

Edward ve Alphonse Erlic kardeşler sonunda babaları ile tanışırlar. Babalarının çok güçlü ve yüzlerce yaşında bir adam olduğunu öğrenirler. İsmi Hoheneim olan ve Light Hoheneim olarak tanınan birisidir.

Yüzlerce yıl önce Hoheneim bir gurup simyacı ile birlikte filozof taşını yaratmıştır. Dante olarak tanınan sevgilisi ve Hoheneim yüzyıllarca ruhlarnı bedenden bedenden bedene aktararak yaşamıştır.

Sonuda Hoheneim ruhlarınında çürümeye başladığını anlamış ve bir aile kurmaya karar vermiştir. İki oğlu olduktan sonra bedeninde çürümeye başladığını anlayıp evden ayrılır.

Dante ise ruhunun ve bedenlerinin çürüdüğu gerçeğinin kabul edemez. Tekrar filozof taşını elde etmeye çalışıyordur. Çok güçlü bir simyacı olsa da tek başına yapamaz. Bu noktada Tüm homuculus ların ve dolayısıyla tüm ordunun Dante’ye çalıştığı anlaşılır.

Dante yüzyıllar önce Hoheneim ile birlikte feda ettikleri şehirde Homuculus lar ile birlikte Alphonse’yi kaçırmış ve hazırlıklara başlamıştır.

Edward geldiğindegHoheneim sürülmüştür. Edward kardeşini kurtarmaya çalışırken ölür. Bu acıya dayanamayan Alphonse filozof taşını ve dolayısıyla bedenini kardeşini diriltmeye harcar. Edward kolu bacağı var olarak dirilir.

Edward sivil bir kız olan rose ve bebeğini oradan yollar. Rose’ye bir daha kimsenin Filozof taşı yapmamasını sağlamak için şehri ve kanıtları yok edeceğini söyler.

Rose şehirden ayrılınca Dönüşüm çemberlerini çizer ve kardeşinin hayatına karşılık kendi hayatını sunar. Alphonse 4 yıl önce ki küçük hali ile dirilir. Son dört yılı hiç yaşamamış gibi hatırlamıyor ve hiç büyümemiştir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. animeye başlatıcı olarak bilinir. kesin izleyin derim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir