1. Anasayfa
  2. Çizgi Roman

Kaptan Marvel Kimdir?

Kaptan Marvel Kimdir?
kaptan-marvel
1

Bilgiler

Kahraman Adı: Kaptan Marvel

Gerçek Adı: Carol Susan Jane Danvers

Yayımcı: Marvel Comics

Irk: %50 İnsan ve %50 Kree

İlk Ortaya Çıkışı

Mavel Comics tarafından yaratılan bir süper kahramandır. Yazar Roy Thomas ve Çizer Gene Colan tarafından yaratılmıştır. Marvel Comics tarafından Mart 1968 yılında basılan Super Heros #13 ‘de ortaya çıkmıştır. İlk
başlarda Ms. Marvel olarak anılan kahramanımız daha sonra ise Kaptan Marvel olarak isimlendirilmiştir.

Yetenekleri

Kree uzaylıları tarafından yapılan deney / patlama dan sağ kurtulduktan sonra DNA’sının yarısı değişmiştir. Bir başka deyişle yarı uzaylıdır. Ayrıca Süper dayanıklılık ve kuvvete sahiptir. Yüksek hızlarda uçabilir. Ellerinden enerji patlamaları yaratabilir ve kendisine yapılan enerji saldırılarını absorbe edebilir.

Hikayesi

Carol Danevers Amerikan hava kuvvetleri subayıdır. Dünyada yaşayan ve devlet ile çalışan bir uzaylıyı yakından inceleme görevini üstlenir. Bu uzaylı insan formunda iken Dr. Walter Lawson diğer formunda Kaptan Marvel olarak anılıyordu. Bir saldırı sırasından Dr. Lawson ölür ve Carol ciddi şekilde yaralanır. Uyandığında DNA’sı değişmiş ve üstün insan yeteneklerine kavuşmuş olarak bulur kendini. Doğduğu ilk zamanlarda Carol kendisine Ms. Marvel diyordu.

1979 da bir diziye de sahip olan Kaptan Marvel Psyche-Magnetron isimli bir cihazın patlaması sonucunda kendisini yarı Kree melezi olarak buluyorudu. Zaman içerisinde Avengers’den X-Man’a kadar bir çok takım ve kahraman ile çalışmıştır. 1980 yılında The Avengers #200’de Ms. Marvel, Immortus isimli kötü adam tarafından kaçırılır ve beyni yıkanır. Bu dönem içerisinde farklı boyutlarda dolaşıp, kahramanlar ile savaştıktan sonra aynı hikayede aşık olup çocuk dahi yapmıştır. Gelecekte bu olaylar eleştirel tepkiler almıştır. 1990 yıllarına geldikçe yeni güçler kazanan ve kayıp eden.

Sosyal hayatında da bir takım başarısızlıklar yaşayan Ms. Marvel bu dönemde kendini soyutlamış ve bir süre yalnız savaşmıştır. “Kree olarak yaşa ve ya öl” isimli hikayede alkol düşkünlüğü yaşayan Carol kendini iyice soyutlayıp görevlerden uzaklaştırılmıştır 2000’li yıllarda kendisini toparlayan Ms. Marvel tekrar eski takımları ile buluşup ekiplerle görevlere çıkmaya başladı. War Bird isimli takım dağıldıktan sonra Kızıl Cadı Carol’u kendi bilinç altında bir hikayeye kıstırır. Burada Kendini Kaptan Marvel olarak bulan Carol başta dirense de içten içe istediği için giderek bu yönelime girer. Kaptan Amerika’nında yönlendirmesi ile bir süre daha kendi kimliğine devam eder. Hali hazırda devam eden Civil War, kahraman kayıt yasasını zorunlu kılanlar ile aralarında bir mücadele kılıyordu. 2010 yıllarında gelindiğinde ise Kaptan Marvel’in bir klonu ile ile girilen mücadelede Carol, Kaptan Amerika’nın tarafını tutar. Bu dönemde Spiderman ile tanışan ve birlikte savaşan kahramanımız artık Kaptan Marvel olarak anılmaya başlanmıştır.

Sinemaya Geçiş

Avengers : Infinity War filminin After credist inde Nick Fury tarafından bir cihaz ile çağrılan Kaptan Marvel artık Marvel Sistematik Evrenine yani MCU ya dahil olmuştur. Hali hazırda bir sinema filmi çekimi de bulunan Kaptan Mavel aynı isimli filmi ile 2019 yılında seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Kaptan Marvel filmi 2019 yılında çıkacak fakat filmin 1980’lerde geçeceği söyleniyor. Ayrıca filmde Kaptan Marvel’i Oskar ödüllü oyuncu ve
yönetmen olan Brie Larson canlandıracak.

Notlar

  • Ms. Marvel olarak sadece Carol yoktur. Carol harici kahramanlarda aynı isimle anılmış ve savaşmıştır.K
  • Kaptan Marvel ismi Dr. Larson öldükten sonra Carol almıştır. Dr. Larson ilk Kaptan Marvel ‘dir.
  • Dr. Larson ‘un Kaptan Marvel olmasın sebebi orijinal uzaylı adının Mar-Vell olması ve (ing:captain=yüzbaşı) Amerikan Hava Kuvvetleri yüzbaşısı olmasıdır.
  • Carol Denvers’in tecavüze uğradığı bir çizgi roman vardır. Muhtemelen MCU’da asla göremeyeceğiz.
  • Carol Ms. Marvel den Kaptan Marvel’e dönüşmesi bir süre almıştır.
  • 2019 da Kaptan Marvel filmi vizyona girecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Çok güzel makale severek sıkılmadan okudum teşekkür ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir