1. Anasayfa
  2. Anime

Re:Zero Nedir?

Re:Zero Nedir?
re-zero-animesi
0

Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu ya da Re:Zero Başka bir dünyada yeni bir yaşam Natsuki Subaru isimli bir lise öğrencisi marketten çıktıktan sonra aniden kendini fantastik bir evrenin içerisinde bulur. Ejderhaların atyerine kullanıldığı, acayip canlıların yer aldığı ve büyünün herkes tarafından bilinen ve normal kabul edilen bu yeni dünyada Subaru yeni maceralara atılır.  

Bu değişik evrene ilk geldiğinde bir ara sokakta önü kesilir. Saldırganlar Subaru’yu soymaya çalışırken. Beyaz saçlı yarı elf bir kız olan Emilia, Subaru’nun hayatını kurtarırken ölür. Hemen arkasından da Subaru ölür. Lakin Subaru baştan bu evrene tekrar gelir. Aynı kurtarma döngüsünün başka bir versiyonunu yaşar lakin b sefer Emilia’nın ve kendisinin ölmesine müsaade etmez.   Emilia’nın çalınan Nişanını bulma umudu ve can borcunu (her ne kadar kurtaramamış olsa da) ödemek için tüm gücü ile bu değişik evrende Emilia’nın peşinden gider.   Emilia yanında Puck isimli kedi şeklinde görünen bir ruh ile dolaşır. Krallığın dört varisinden bir tanesidir. Subaru her ölüşünde tekrar dirilmesini kimseye anlatamaz. Çünkü denediği her seferinde ya kendisi ya da anlattığı kişi ölmektedir.   Subaru’nun kalbini Emilia’ya kaptırması bir yana asla açıklayamadığı geçmişleri ve hayatta olduğu anın sorunları arasında savaşıp durur.   Subaru her büyük sorunda birkaç kez ölerek de olsa işleri her seferinde yoluna sokmayı ve Emilia ile yakınlaşmayı başarır. Emilia’yı bir gün kraliçe yapma hayali kurar lakin bu hiç kolay olmayacaktır. 400 yıl önce beyaz saçlı bir yarı elf cadı tarafından diyar zulüm görmüş ve etkileri bugün dahi atılamamıştır. Cadı kayıp olmuş ve bir gün tekrar döneceği söylenmektedir. Stella ile Emilia arasında ki büyük fiziksel benzerlikler dolayısı ile halkın desteğini pek alamamaktadır.  

Karakterler:

Natsuki Subaru:

Bir lise öğrencisi iken birden kendini başka bir evrende bulan bir gençtir. Öldüğünde bir gün öncesinden tekrar başlar. Tuhaf bir şekilde ölmeden önceki bazı olayları bazı kişiler hatırlar ama bağdaştıramaz. Emilia isimli genç yarı elf kadına aşıktır. Macerası Emilia’yı kazanmak üzerine odaklanmıştır. Kimsenin göremediği büyülü gölge elleri görebilir. Öldüğünde aşağı yukarı bir gün önce tekrar doğar. Birisine bu sırdan bahsederse büyülü gölge eller Subaru’yu ve ya söylediği kişiyi öldürür.

Emilia:

Roswaal isimli bir beyin evinde barınan bir yarı elf’tir. Geçmişe yaşamış olan bir cadı ile olan fiziksel benzerliklerinden dolayı ne arkadaşı ne de seveni varıdır. Bunlara rağmen ülkenin dört varisinden bir tanesidir. İyi kalpli olmasından ötürü onu tanıyanlar hep değer verir. Puck isimli bir ruha sahiplik yapar. Büyü güçleri varıdır. Zayıf ruhlarla iletişim kurabilir. Ülkenin başına geçip adil ve iyi bir şekilde yönetmek ve kendisine karşı olan ön yargıyı yıkmak ister. Emilia bir gün peşine takılan ve çeşitli şekillerde yardım eden Subaru ile maceralara çıkar. İlk tanıştıklarında adının Stella olduğunu söylemiş ve Subaru’nun peşini bırakacağını varsaymıştır. Lakin bu evrene yeni gelen Subaru Cadıdan bihaberdir.

Rem ve Ram:

Roswaal’ın evinde yaşayan iki kız kardeştir. Temelde bu ikisi şeytandır. Ama bu evrende şeytanlar sadece bir ırktır. Normalde şeytanların iki boynuzu olur. Lakin İkizler de birer tane boynuz olur bu sebepten şeytan halkları ikizleri lanetli kabul ederler. Doğduklarında halk onları öldürmek ister. Lakin Ram aşırı üstün büyü gücü ile (bir bebek olarak bile) halkın bundan vaz geçmesini sağlamıştır. Bu olaylardan dolayı Rem kendisini hep aşağıda hissetmiştir. Bir gün köyleri Cadı tarikatının saldırısına uğrar Anne ve babaları dahil bütün köy öldürülür. Rem de saldırıya uğrayacağı anda Ram yetişir. Küçük bir kız olarak tüm saldırıları püskürtür. Yine de sonunda birisi Ram’ın boynuzunu kesmeyi başarır.

Büyü güçlerini kaybeden Ram ve bu konuda çaresiz olan Rem, Roswaal tarafından kurtarılır. Roswaal evini bu iki kıza açar. Zamanla Roswaal’ın evinde çalışmaya başlarlar. Ram çok soğuk ve ciddi bir kızdır. Rem sürekli ablasının mükemmeliyetine kafayı takmış olsa da daha iyimser bir kızdır. Bir gün evlerine gelen Subaru’ya aşıktır. Genelde bu ikisi yan yana iken kafiyeli konuşurlar.

Petelgeuse:

Cadı tarikatının başıdır. Parmaklarım dediği on altı kişinin bedeninde dolaşır. Kelimenin tam anlamıyla delinin tekidir. Cadıya bir ilgisi olduğundan hizmet etmeyi seçiği ortadadır. Cadıyı getirmek için çabalar. Roswaal’a birkaç kez saldırı düzenlemiş ve herkesi öldürmüştür. Lakin Subaru tekrar tekrar geçmişte dirilip durduğu için bu saldırıyı sonunda durdurmuştur.  Büyülü elleri görme konusunda Subaru ile ortak bir yeteneğe sahiptir. Petelgeuse bu elleri kontrol de edebilir.  

Not: Bu animenin Yarının Sınırında filmi olan büyük benzerliğine bir açıklama getirelim. Yarının Sınırında filmi bir uyarlama.
İsterseniz Vikipedi’den kontrol edebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

  1. 26 Şubat 2023

    İlk sezon bayağı merak uyandırıcı ama sonra biraz boş yapmaya başlıyorlar. Bir çok bölüm OVA gibi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir