1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Sunucu Nedir?

Sunucu Nedir?
Sunucu Nedir
0

Hemen hemen her gün bir çok işimizi yapmak ve ya eğlenmek için internete giriyoruz. Bu gün internet dediğimiz şeyin sanal bir ağ olduğunu herkes biliyor fakat sanal da olsa gerçek bir yerde barındırılması gerektiğini bilmiyorlar. Genel inanınışın aksine internet bir uyduda değil sunucu odalarında barındırılıyor.

Bazı büyük firmalar (google, facebook…) gibi kendi sunucu odalarına sahip olsa da bir çok küçük site toplu olarak barındırılıyor.

Genel olarak Sunucular internetin barındırıldığı yerdir. Bir bilgisayar internete bağlanamaya çalıştığında uzak sunucuda bir girişe bağlanır ve buradan aldığı verileri size gösterir.

Buraya kadar anlatmışken sunucuların normal bilgisayarlar olduğunu söylemeden geçmek olmaz. Tabi ki normal derken diz üstü ve ya masaüstü bir bilgisayardan bahsetmiyorum Bu bilgisayarlar hem boyut hem de güç olarak çok yukarıdadırlar.

Milyonlarca kullanıcıya ayını anda hizmet edebilir milyonlarca GB hatta TB lik veriyi barındırabilirler.
Genel olarak özetlemek gerekirse uzakta bir yerde sunucu adında dev bir bilgisayar var ve içindede çeşitli klasörler var bu klasörlerin yoluna erişmek için link ve ya arama motoru kullanırız. Daha sonra da o bilgisayar bu dosyanın görüntülerini  bize gönderir.

Kısacası çok kullanıcılı dev bilgisayarlardır. O kadar büyük ki internet onun bir parçasıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

  1. 24 Şubat 2023

    İnternetin yüklendiği büyük bilgisayarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir