1. Anasayfa
  2. Genel Kültür

Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalıdır?
0

Pek çok ebeveyn çocuklarının belli bir şeyleri kavramaya başlamasından itibaren onları eğitmek ister. Buna rağmen bunun nasıl yapacağını ve en doğru yöntemi bir türlü kararlaştıramazlar. Matematik ve Okuma gibi pek çok seçenek önlerinde dururken, kurs ve set satmak isteyen kişiler algısal eğitim, oyunla eğitim gibi şeyler ile para talebinde bulunurlar.

Gerçekten de bazı eğitim yöntemlerinin diğerlerinden iyi olduğunu göz ardı etmeden söyleyelim ki genellikle çocuklarda ki en büyük eksiklik İngilizce kelime bilmemek ya da 100’e kadar sayamamak değildir.

Ebeveynlerin çocukların eğitiminde ihmal ettiği en büyük eksiklik muhakkak ki okuma alışkanlığıdır. Günümüzde çocuklar hatta yetişkinler bile çok az okumaktadır. Bu yüzden çocuklara ilk olarak okuma alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Yine de bir kitap alıp çocuğun eline verip “Bunu Oku” demeyi planlıyorsanız tablet verip oyun oynatmanız daha hayırlı olacaktır. Çünkü çocuk hem okumayı sevmeyecek hem de size karşı ön yargı besleyecektir. Çocuklar için bu bilginin ya da okuduğu şeyin amacı çok önemlidir.

Ebeveynler bu noktada “Al bunu bana oku” demelidir. Bu ilk yönteme göre çok daha etkilidir.

  1. Okuma hatalarını düzeltmek.
  2. Okuduğundan emin olmak.
  3. Sesli okuma kabiliyetini yüksetlmek

gibi pek çok nedenle yararlı bir yöntemdir. 5-9 yaş aralığında günde sadece 1 sayfa okuyan bir çocuk yılda en az (çocuk kitabı boyutu ile) 10-20 kitap bitirir. Günümüzde bu sayının yarısına bile erişemeyen diğer çocuklardan büyük bir fark kazanır.

Siz de aynı şekilde hak vereceksiniz ki yılda 10-20 kitap okuyan bir çocuk akranlarından çok daha önde olacaktır. Peki devamında ne yapılmalı derseniz? Kesinlikle hiçbir şey. Günümüzde bir kişinin merak ettiği bilgiye ulaşamam imkanı yoktur. İnternet her tür bilgiyi önümüze sermektedir.

Tek ihtiyacımız onu okumayı istemek ve sevmektir. Yoksa WikiPedia da yazan bir bilgiyi okumak yerine aynı şeyi anlatmak için YouTube videosu arayan bir çocuğunuz olur. Çünkü okumak yerine izleme ve dinlemek üzerine bir algısı gelişmiştir.

Videolar ile büyüyen çocukların dikkat bozukluğu olur. Bırakın okumayı eğitime dayalı bir videoya bile odaklanamazlar. Siz en iyisi okumayı sevdirin o istediği bilgiyi bir şekilde bulur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

  1. 26 Şubat 2023

    Öncelikle yetişkinler kendisini eğitmeli. Çocuklar zaten onları taklit edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir