1. Anasayfa
  2. Teknoloji

DWG uzantısı nedir?

DWG uzantısı nedir?
dwg-nedir
1

DWG Nedir ?

Dwg uzantısı, AutoDesk firmasının ürettiği AutoCAD ürününün standart kayıt uzantısıdır. Kendi veritabanını saklayabilen bu biçim resim ve pdf gibi dosyaları ise dış referans olarak çağırır. Hem 2D hem 3D çalışmalar aynı uzantı yani dosya biçimi olarak saklanır.

Not: Dış referans olayına bir açıklık getirelim. Bilindik örnek olduğu için MS Office Word’ü ele alalım. Word ‘de bir yazı yazdığınızı varsayalım. Yazınızın içine bir resim eklerseniz ve bu Word dosyasını başkasına gönderirseniz, gönderdiğiniz kişi bu resmi aynı şekilde görüntüleyecektir. AutoCAD ‘da ise resim dosyanın içinde olmaz, resmi de (tabi aynı dosya dizini içerisinde ) yanında yollamalısınız.

AutoCAD eskiden dwt ve dfx gibi formatları da kullanıyordu. Eğer bu uzantıları görürseniz. Bunlarda AutoCAD ürünüdür. Dwg ‘nin sistematik yeni saklama biçiminden dolayı AutoCAD varsayılan olarak dwg kayıt eder.

DWG Nasıl Açılır?

Dwg uzantısı AutoCAD için yazılmış olsa da bir çok program bu dosya biçimini açabilmektedir. Dünyanın en popüler çizim programı olduğu için bir çok uygulama veri alma yolunu dwg için hazırlamıştır.

NetCAD, Maya, 3D Max, Makrostation ve daha bir çok program dwg uzantısını açabilir. Bu programlar dwg uzantısını açabildiği gibi dwg olarak saklayabilir de. Örneğin NetCAD normalde .ncz olarak saklar ama isterseniz çalışmanızı .dwg olarak kayıt edebilirsiniz.

Mobilde de bir çok uygulama .dwg açabilir. Ben AutoDesk ‘in yazdığı AutoCAD uygulamasını şiddetle öneririm. Masaüstü bilgisayarlar içinse ilk seçenek AutoCAD olsa da eğer yoksa yerine bedava ve AutoDESK ‘in ürettiği AutoCAD Viewer ‘i indirip kullanabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 19 Nisan 2022

    Bu tür dosyalarda sürekli sorun yaşıyordum. Sebebini öğrenmiş oldum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir