1. Anasayfa
  2. Genel Kültür

Röper Nedir?

Röper Nedir?
röper nedir
0

Röper Nedir?

Bir arazide daha önceden belirlenmiş olan bir noktanın (kotu ve kooridinatı belli olan poligonlar) etraftaki sağlam nesnelere göre yerinin belirlenmesidir. Yerinin kayıp olmaması ve ya kayıp olması durumunda bulunabilmesini amaçlayan poligon yeri krokileridir.

Röper Nasıl Yapılır?

Röperini çıkarmak istediğimiz poligonun çevresinden yine bu poligona yakın ve değişmesi ve ya kayıp olması zor olan yapılar tespit etmeniz gerekmektedir. Örneğin bir ağaç ve ya taş uygun değildir. Çünkü taşın zamanla hareket edebileceği gibi ağaç da kesilebilir ve ya zamanla büyüyüp ölçümü yanıltabilir. Lakin bir elektrik direği ve ya bir binanın köşeleri oldukça uygun konumlardır. Röper çıkarırken özellikle seçtiğimiz noktalara dikkat etmek gerekir.   Röper çıkarılacak olan poligon ile işaretlenecek zeminler arasında 20-30 m ‘den fazla olamamasına dikkat edin. Çünkü daha fazla mesafe ölçme yöntemini zorlayacağı gibi sapma değerinden dolayı poligonun konumuna da belirsizlik getirir.   Şerit metre yerine lazer metre kullanırsanız, Metrenin mesafeden dolayı yapacağı yaydan kaynaklanan fazla mesafeyi de sıfırlamış olursunuz. Özellikle şerit metrelerde baş kısmında bulunan halka ve ya numarasız kısım varsa bunu hesaptan düşmeniz gerekmektedir.  

Seçilen noktaların daha önceden işaretlenmesi büyük önem taşımaktadır. Böylece ne kayma ne de sapma olur. Bir artı işareti işinizi görecektir. Lakin bu işareti bir şablon yardımı ile atmanızı kesinlikle tavsiye ederim.   Poligonunun üzerine dikey bir nesne yerleştirin, örneğin bir jalon ve ya düz bir metal çubuk olabilir. Daha sonra da bu nesnenin düz yani dik olduğunu düzeç ve ya su terazisi ile tespit edin. Hatalar varsa da düzeltin.   Metre yardımı ile belirlenen köşelerden poligona olan uzaklıkları belirleyin. Bu uzaklıkları kroki üzerine not alın.   Belirlenen köşelerde ki artı işaretlerimizin yanına da poligonunuzun köşeye olan uzaklığını yazın. Eğer bu artı işaretinin ortasından da bir kot yazarsanız yanına tadından yenmez.

Röper Krokisi Nasıl Hazırlanır?

Özellikle röper krokisinin sade ve olabildiğince anlaşılır olması önemlidir. Tabi ki basit olsun diye öneli detaylar atlanmamalıdır. Durulan nokta (poligon) dan bir kuzey güney belirlemesi yaptıktan sonra hemen defterinize ve ya tabletinize çizim yapabilirsiniz. Çizimi sade tutmak için bir direğin yerine direk işareti yapabilirsiniz. Eğer çiziminiz kötü ise yanına onun ne olduğunu yazın da temize çekenlere ve ya daha sonradan bakanlara yardımı oldun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir