1. Anasayfa
  2. Genel Kültür

The Rock Of Eternity Nedir?

The Rock Of Eternity Nedir?
Rock of Eternity - Sonsuzluk kayası
1

Sonsuzluk Kayası ya da orijinal adı ile The Rock Of Eternity. DC evreninin merkezinde bulunan ve en kadim büyücülerin ev olarak kullandığı kadim mekandır. Kaya ilk olarak Shazam hikayelerinin içinde önemli bir yere sahiptir.   Genellikle Çizgi Roman evrenleri çok karmaşık gibi algılansa da DC evreni oldukça düzenlidir. Öyle ki DC evreninin bir haritası bile mevcuttur. Bu harita üç ilginç unsur barındırır.

Haritada olmayan her yeri kapsayan ve hiçbir yer olarak algılanan Limbo, Tüm haritanın dışını kaplayan duvar yani Kaynak Duvarı ve tabi ki haritanın tam merkezinde bulunan Sonsuzluk Kayası. Bu unsurlar DC evreni haritasının değişmezidir.

Paralel ve ya alternatif evren ve boyutlar bu unsurlarda bir değişikliğe sebep olmaz. Başka bir değişle uzay ve zamanın dışında yerlerdir ve evrene bağlılık göstermezler.   1940 – 1950 yıllarında o zamanlar Kaptan Marvel olarak isimlendirilen ve isim haklarını Marvel’e kaptırdıktan sonra Shazam olarak anılan karakterin üyelerinin ve onlara güç veren büyücü konseyinin evi olarak görülüyordu.  

Taşın yaratılışı hakkında Shazam büyücüsünün ruhu, Cennet ve cehennemin parçası gibi yorumlara sahiptir. Buna rağmen kesin bir bilgi yoktur.   Yedi ölümcül günah burada hapsedilmiştir. The Wizard yani Shazam büyücüsü ölünce Kayada Shazam’a kalmıştır.   Kayaya Shazam ailesine dahil olmayanlan Dr Fate, Hawkgirl ve Wonder Woman gibi isimler ayak basmıştır.  

Shazam hikayelerinin yanı sıra Adalet Birliği hikayelerinde de görünmüş ve olaylarda önemli bir yere sahip olmuştur.  DC evreninde sıfırlamadan sonra geçen New 52 serisine ait  Üçlü Savaş hikayesinde Pandoranın kutusunun açılması sonucu Yedi ölümcül günah serbest kalmış ve bu olaydan dolayı Pandora Sonsuzluk Kayası‘na getirilerek yargılanmıştır. Ölümsüzlük ile cezalandırılan Pandora suçunun sonucunda dünyaya yaptığı kötülüğü görsün diye dünyaya atılmıştır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Evrenin merkezi

  2. 21 Şubat 2023

    DC evreninden bir yerdir. DC nin merkezi sayılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir