1. Anasayfa
  2. Sanat ve Edebiyat

Seri Katiller Kitap Özeti Nasıldır?

Seri Katiller Kitap Özeti Nasıldır?
seri-katiller
0

Bilgileri:

Yazar: Fikret Topallı
Kitap Adı: Seri Katiller
Yayın: İthaki Yayınları

Kitap Hakkında:

Belki yüzyıl önce olsa seri katil terimi hiçbir şey ifade etmeyebilirdi. Belki vardı ama hiç duyulmamıştı. Etrafımızda dolaşan iyi, nazik ve kibar insanların sadist, katil ve psikopat olabileceklerini tabi ki aklımıza getiremeyebiliriz.

Lakin günümüzde oldukça bilindik ve çokça da popüler bir terimdir. Örneklerine nadiren rastlanır olsa da medyanın ilgisi ve devamında gelen film ve kitaplarla ünlü bir popüler kültür öğesine dönüşmüştür.
“Katil” ve “Kuzuların Sessizliği” gibi ünlü ve ödüllü filmlere iham kaynağı olan canilerin yaptıklarına kısa bir bakış atıyoruz. Toplamda 13 katilin vahşetlerine ve bu vahşetlerin bilançolarına tanıklık ediyoruz.

Filmlerde ki gibi görsel unsurlar ve ya ayrıntılı tasvirler kitapta yer almıyor. Zaten amaç suçu değil suçluyu tanıtmak. Bu yönü ile kaliteli bir eserdir. Böyle de olsa içeriğin konusu gereği çok rahatsız edici olabileceğini önceden söyleyelim.
Hadi başlayalım.

1- ALBERT FISH

Orta yaşta gri giysi, şapka, saç ve aynı renkte düzgün bir bıyığa sahip olan konuşması ve hareketleri ile düzgün görünen bir adamdır. Görüntüsü itibari ile bazı görgü tanıkları “Gri Adam” ve bir çocuk görgü tanığının tanımı ile “Öcü Adam” olarak da bilinir.

Hedef gurubu küçük çocuklarıdır. Kaçırdığı çocukların büyük bölümlerini yemiştir. Cinsiyet farkı gözetmeksizin kurban genelde çocuklardır. Sebebi kolay hedef olmaları değil katilinin tanımı ile “Etlerinin Lezzetli Olmasından” Yakalandığı güne kadar 15 çocuğu öldürdüğünü itiraf etmiştir. Yetkilileri tahminlerine göre itiraf edilmeyen, unutulan, bulunamayan, yaralı ve sakatları da dahil edersek bu sayı 100 civarındadır.
Kurbanlarından birisinin ailesine yazdığı dehşet dolu mektup sayesinde başlatılan bir operasyonun neticesinde yakalanmıştır.

Mahkeme neticesinde cezası idam olarak belirlenmiştir. 16 Ocak 1936 tarihinde elektrikli sandalye yardımı ile idam edilmiştir.

2- Andrei Chikakilo

Medyanın ona taktığı isimle “Rostov Canavarı” olarak tanınır. Başka bir ismi de “Rusya’nın Hannibal Lecter’i” dir. Yakalandığı güne kadar kendi itirafı ve kanıtlı 53 çocuğu kaçırıp öldürmüştür. Mahkeme 52 cinayetten suçlu bulmuştur. 1 cinayet ise delil yetersizliğinden dolayı düşmüştür.    Mahkemesinin görülmesinden ve suçunun kesinleşmesinden sonra idam kararı verilmiştir. 14 Şubat 1994 günü kafasının arkasından sıkılan tek kurşun ile idam edilmiştir.

3-  Eddie Gein

Hannibal Lecter ve Kuzuların Sessizliği filmlerinin gerçek esin kaynağı olan seri katildir. Eddie’ye dayanaraktan onlarca hatta yüzlerce bilimsel ve sanatsal çalışma yapılmıştır.   Cinayetlerinden 3 tanesi şüpheli ve 5 tanesi kesindir. Sayı çok değip değip ama yöntemi yüzünden tarihe geçmiştir. Önceleri mezardan ceset çalan Eddie daha sonraları kendi cinayetlerini işleyerek kurbanlarının parçalarından çeşitli eşyalar üretti. En klasik bilineni ise gerçek kadın derisinden bir kadın giysidir.    Yakalandıktan sonra mahkeme akıl sağlığının yerinde olmadığı kararına vardı. Bir akıl hastanesine yatırılan Eddie çok iyi bir hasta ve mahkum olmuştur. 26 Temmuz 1984 günü kanserden ölmüştür.

4- Edmund Kemper

Polis olmaya çalışan ve sonunda da seri katil olan birisidir. Lakin onu ilginç kılan özelliği ise boyudur. Tam 2.05 m boyundadır. Polis seçilmemesinin sebebi de bu boy fazlalığıdır.   Toplam cinayet sayısı 8 dir. Bu sayıya öz büyük annesi ve büyük babası dahildir. 4 genç kızı öldürdükten sonra bir gün annesini de öldürür. Daha sonra annesinin yakın arkadaşını da öldürür.  Şehirden kaçtıktan sonra bir telefon kulübesine gidip kendisini ihbar eder.    İlk 2 ve sonra ki 6 cinayeti arasında 10 yıl vardır. Büyük annesi ve büyük babasını öldürdükten sonra teslim oldu. 10 yıl bir rehabilitasyon merkezinde yattı.    1973 yılında mahkeme “Daha önce akıl sağlığı sebebi ile hastanede yattığı için” müebbet hapis cezası verir.

5- Fritz Haarman

Almanya da yaşayan uzun boylu sarışın bir eşcinseldir. Medya ona “Hannover Kasabı” ismini takmıştır. Hans Grans ismindeki arkadaşı ve sevgilisi çok uzun zaman boyunca bu durumun farkındaydı. Hatta Fritz’in öldürdüğü gençlerin giysilerini pazarda satıyordu.    Kasap lakabını almasının sebebi birilerini öldürmesi değil etlerini pazarda satmasıdır. Toplamda 27 genci öldürmüş ve etlerinibpazarda halka satmıştır.   Yakalanıp mahkeme edildikten sonra idama mahkum edildi. İdamı kafası kesilerek yapıldı. Kısa bir süre sonra da ortağı Hans’da aynı kaderi paylaştı. 

6- Gary Ridgway

Genellikle kurbanlarını fahişelerden seçen bir katildir. İlk cinayetlerini 2 yıl aralıklarla işlemiş ve 48 kadını öldürmüştür. Bu olaylardan sonra tam 6 yıl bir ara vermiştir. 6 yıllık aranın ardından 2 cinayet daha işlemiştir.   Yakalandıktan sonra müebbet hapis ile yargılanmıştır.

7- Jeffrey Dahmer

Kendisini tanrının oğlu olarak tanımlayan bir katildir. Buna rağmen bir eşcinseldir ve tüm kurbanları da eşcinseldir. Kurbanların büyük çoğunluğu siyahi kimselerdir. Bazı zamanlarda kurbanların yemektedir.    Yakalanışının ardından mahkeme 15 kez müebbet hapis ve toplam 957 yıl hapis ile yargılamıştır.    Hapishanede siyahi bir mahkum boş bir anda Jeffrey’i öldürmüştür. 28 Kasım 1994 de saat 09:11 de Jeffrey ölmüştür.

8- Pedro Lopez

Medyanın, kurbanlarını gömdüğü ve suçlarını işlediği yerden esinlenerek koyduğu isim “And Dağları Camavarı” dır. Kolombiya, Ekvator ve Peru ülkelerinde yaşları 8 ilei12 arasında değişen toplamda 300’ün üzerinde kız çocuğunu öldürmüş ve gömmüştür.   Pedro Ekvator’da yakalanmıştır. Ekvator yasalarınca yasalarınca verilebilecek en ağır ceza 16 yıl olduğu için sadece 16 yıl ceza almıştır. 16 yılın sonunda görevliler bir gece gizlice bir yerde bırakmıştır. Bu bilgi de basınla aylar sonra paylaşılmıştır.    Katil eğer Peru ve Kolombiya da tekrar yakalanırsa yeniden yargılanacaktır. Çünkü bu ülkelerde suçlar kendi vatandaşlarına göre tekrar yargılanacaktır ve bu ülkelerde idam cezası vardır.   1998-1999 yılında serbest bırakılsa da bir daha görülmemiş ve ya suç izlerine rastlanmamıştır. Bazı teorilere göre kurban ailelerinin başına koyduğu 25.000 $ lık ödül nedeniyle yakalamış ve öldürülmüştür. Başka bir teoriye göreyse görevliler Pedro’yu öldürüp isimsiz vir mezara gömmüştür.

9- John Wayne Gacy

Diğer bir adıyla “Katil Palyaço” dur. Yakalanışına kadar çoğunluğu eşcinsel 33 adamı öldürmüştür. Kensiside eşcinseldir. Siyasi olaylara ve şirket kurma gibi önemli işlere giriştiğinden çevresine sürekli iyi birisi görünümünü çizmiştir. Hatta çalıştığı bir yardım kuruluşunda palyaço kılığında çocuk hastanelerini ziyaret etmiştir.   Yakalanışının ardından 33 cinayetten yargılanmıştır. 9 Mayıs 1994 günü zehirli bir iğne ile idam edilmiştir. Son sözleri “Kıçımı öpün” olmuştur.

10-  Peter Sutcliffe

Medyanın taktığı isim ile “Yorksire Canavarı” olarak da tanınır. Kurbanlarının arkasından yaklaşıp kafasına bir çekiç ile vurur. Kurban etkisiz hale gelince de hunharca bıçaklar. Kurbanlarını kadınlardan seçer. Bazen tecavüz de eder.   Toplamda 13 kişiyi öldürmüştür. Ayrıca işini yarım bırakıp kaçtığı için hayatta olan 7 ağır yaralı kurbanı daha vardır.   Mahkeme hapishane yerine akıl hastanesine göndermiştir. İyi bir hasta olmasına karşın bazı kavgalara da karışmıştır. Bir tanesinde kafasına tam 84 dikiş atılmıştır. Başka bir tanesinde de kalemle saldırıya uğramıştır. Bu olayların neticesinde bir gözünü kayıp etmiştir. Diğer gözü de sadece %25 görmektedir.

11- Richard Ramirez

Kendisi medya tarafından “Gece Avcısı” olarak adlandırılır. Bunun sebebi gece çalışmasıdır. Kanıtlı 41 suçtan yargılanmıştır. 14 cinayet ayrıca cinayet, tecavüz ve hırsızlık.   Kendisi satanist ve cinayetleri şeytan adına yaptığına inanmaktadır. Cinayet ve tecavüz konusunda ayırım yapmamaktadır. Erkek Kadın, Yaşlı genç herkes hedeftir. Çift olarak bulduğu kişilerde hemen adamı öldürür kadında küçük bir olasılıkla hayatta kalır. Bazı kurbanlarına şeytana bağlılık yemini ettirmiş ve bu kurbanlarını bağışlamıştır.   Yakalandıktan sonra savunmanın etkisi ve sürekli yeni ortaya çıkan suçların araştırılması sebebiyle cezası yıllarca ertelenmiştir.    Cezaevinde (Tüm bunlara rağmen) kadın hayranlarından postlara almaya başlamıştır. Hatta birisi ile cezaevinde evlenmiştir. Hakkında 100 yıldan fazla hapis istenmiştir. Mahkemesi bitmeden 53 yaşında doğal nedenlerden ölmüştür.

12- David Berkowitz

Kendisine “Sam’ın Oğlu” demektedir. Bu adı polise yazdığı bir mektupta sık sık yinelemiştir. Bazı dedektifler bunun satanizmle bağlantılı bir tarikat olduğunu söylese de psikyatristler başka nedenlere bağlamaktadır.   Cinayetin yanında kundaklamayı da sevmektedir. Tamı tamına 1488 kundaklama yapmış ve bunların da kayıdnı tutmuştur. Kundaklamadan sıkılınca da cinayete başlamıştır.   Kurbanlarını uzaktan 44 kalibrelik bir  silahla vurmaktadır. Seçimler tamamen rastgeledir.

13- Ted Bundy

Listede ki en ilginç kişidir. Özellikle yakışıklılığı ile tanınmaktadır. İyi ve güzel bir eğitim almıştır. Siyasi ilişkileri vardır. Tüm bunlara rağmen kadınları öldürüp tecavüz etmektedir.    Yakalandıktan sonra kendi davasını üstlenmiştir. Davasında çalışmak için kütüphaneye gittiği zamanlardan birisinde bir şekilde kaçmıştır. Kaçtıktan sonra Hırsızlık, Cinayet ve Tecavüze devam etmiştir. Tekrar yakalandığında kuban sayısı 28’e yükselmiştir.    Hapishaneye girdiği zamanlarda  mektup yağmuruna tutulmuştur. Bir kısmı lanetler edip küfürler etse de çok büyük bir kısmı da kadın hayranlardır. Ona aşık olduğunu evlenmek istediğini söyleyen kadı hayranları azımsanacak gibi değildir.   Davası bitince de 24 Ocak 1989 günü elektrikli sandalyeye oturtularak idam edilmiştir.  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir