1. Anasayfa
  2. Sanat ve Edebiyat

Kralların Çarpışması Kitap Özeti Nasıldır?

Kralların Çarpışması Kitap Özeti Nasıldır?
krallarin-carpismasi
1

Bilgi

Adı: Kralların Çarpışması

Seri: Buz ve Ateşin Şarkısı (2. Kitap)

Yazar: George R.R. Martin

Çevri: Sibel Alaş

Özet

2. kitapta da 1. de olduğu gibi karakterler birbirlerine bağlanmadı. Her birinin hikayesi çoğunlukla ötekinden ayrıydı. Bu nedenden ötürü her birini diğerinden ayrı olarak anlatacağım.

Sansa

Sansa babası öldürüldükten sonra deyim yerindeyse aslanların arasında sıkışıp kalmıştır. Bu dünyada en çok nefret ettiği kişi olan yeni kral Jofrey ile evlenmek zorundadır. Abisi kuzeyden Bir ordu ile Buraya doğru yaklaşmakta. Ve kendisini Kral demektedir Kuzey’in kralı.   Bu durumdan hoşnut olmayan Kral Fransa’ya çeşitli psikolojik ve fiziksel şiddet uygulamaktadır. Kraldan kaçışı yine kralın nefret ettiği adamların da bulunmaktadır.    Şehirde isyancı halkın arasında kalması sonrasında derin bir psikolojik Sarsıntı geçirir. Bu saldırıyı rüyasında gördüğü bir gece bıçaklanıp öldürülür uyandığında kan içerisindedir. Bıçaklandığını Ama artık kadın olduğunu anlayan Sansa durumun farkına varır. Jofrey ile evlenmemek için eşyalarını yok etmeye çalışır ama başarısız olur.    Hayatını kurtardı eski şövalye yeni Soytarı ile kaçma planları yapar. Ataşehir kuşatma altındadır ve herkes Sansa ya çok az dikkat eder.    Kuşatma sona erdikten sonra küçük konsey bir karar alır. Kral bir hainin kızı ile evlenmemelidir. Bunun yerine yüksek bahçenin güçlü lordunun kızı ile evlenmeye karar. Sen sadece Jofrey ile evlenmek zorunda değildir ama gidemez de.

Arya

Kralın topraklarından bir kara kardeşle kaçtıktan sonra Kışyarı’ya doğru yola çıkar. Yolda Lannister süvarileri ile karşılaşır bazen bazen da çalışmak zorunda kalırlar. Kendisi dahi bilmese de eski kralın piçide onlarla birliktedir.   Lannister dan Kaçmak için sığındıkları Birhan saldırıya uğrarsaldırıya uğrar karakardeşler ve ekipteki çok kişi öldürülür. Arya o gece 3 mahkumu kurtarır ve birkaç kişi ile birlikte kaçar.   Açlık ve sefalet içinde bir süre kaçtıktan sonra, Lannister lar tarafından yakalanıp, sağ kalanlar Harrenhall kalesine götürülür. Bu Kale yedi diyarda ki en büyük ve yıkık kaledir.    Kurtardı adamlardan birisi olan Jaquen Hagar burada asker olarak çalışmaktadır. Arya’yı tanır ve onu 3 can borçlu olduğunu ve bunu 3 ölümle ödeyeceğini söyledi.   Bu fırsatı iyi kullanan akıllı kız Harrenhall Kalesi’nin Stark hanedanının sancak beylerinden birisinin ele geçirmesine yardım eder. Lakin biradan da kaçar.  

Jon

Jon Kar Kara kardeşlerle birlikte yabanılları aramak için kuzeye gider. Bütün köyler boşaltılmıştır kasabalar boşaltılmıştır. Nöbetin dostu olan bir adamla yaşadıkları kısa bir macera dan sonra Yabanılların bir ordu topladığını öğrenirler.    Kara kardeşlerin Korkusuz lideri lord mormont eski insanların yumruğu olarak bilinen bir yerde kamp kurar ve savaşa hazırlanır.    Jon yarımel isimli bir nöbet kardeşi ve birkaç kişi ile birlikte keşife gönderilir. Ne yazıkki işler yolunda gitmez. Kardeş kendisini öldürterek Jon’u yabanılların arasına sokar.

Tyrion

Abisi eser babası savaşta ve Krallığı yöneten kişi aptal yeğeni olduğundan dolayı çokçok büyük sorumluluk altındadır. Şehir diğer bütün Kralları tarafından istenmektedir.    Hem taht oyunları hem şehrin İçişleri hem hem de savaşa karşı güçlü olmaya çalışan Tyrion aynı zamanda babasından izinsiz getirdiği fahişesinide (Shea) aramak için büyük bir çaba gösterir.   Şehri korumak için büyük bir zincir ve Çılgın Ateş olarak isimlendirilen eski bir kimyasal büyü ile savaşmak zorunda kalır. Çılgın Ateş Nehir saldırısını durdurursa da veve buna büyük zincirin yardımı da olur, karada yapılan çarpışmada Ağır Yara alır çatışma kaybedilmeden önce babası Lord gelir ve çatışmayı yarıp şehri kurtarır.

Catelyn

Kocasının ölümünü aydınlatmak kızlarını kurtarmak ve oğullarının haklı zaferinde ev sahibi olmak için yine diyarda yolculuk edip durur.   Babasının hasta ve zayıf hali bu savaş ve kocasının ölümü yetmezmiş gibi, Kışyarı nın düştüğünü ve oğullarının öldürüldüğünü öğrenir. (Yalan haber aslında saklandılar. Ama kışyarı geçekten feth edildi.)    Eski kralın iki kardeşi olan Lord Stanis ve Lord Renly’nin ittifakını kurmaya çalışın Lady Catelyn başarısız olur.     İttifak için gittiği gece lord Renly’nin gölgenin bir gölge tarafından katledildiğini gözleriyle görür.    Kimse ona inanmayacaksın dan Lord’un yakın koruması ile birlikte kaçar. Renl’nin komutasındaki Sancak beyleri diğer kardeş olan Stanis’inn tarafına geçer.

Theon

Babası Lord Balon Grejoy’un yıllar önce başlattığı İsyan Stark hanedanı tarafından bastırılıp abilerin öldürüldükten sonra Kışyarına getirilmiştir   10 yıl eğitim veya bakış açısına göre Esaretin ardından sonunda evine dönme fırsatı bulan Theon ne yazık ki beklediği karşılamayı bulamaz.   Başta İttifak ve barış giderleri ile gelen adam babasına kendini kanıtlamak için büyüdüğü ve kaleyi yani Kışyarı’yı işgal etme planları yapmaya başlar.   Bütün askerler Kuzey’in Kralı ile gittiğinden ve gelmeden önce zekice bir plan yaptığından bunu başarır. Ne yazık ki Kale onun olsa da halk onun değildir ve direnişle karşılaşır. Prenseslerin ve birkaç halinle birlikte kaçtığını öğrenince peşlerine düşer ve yanında katrana bulanmış kelimelerle geri döner. Gibi Kralına onların öldürüldüğü haberi verilir.    Leş isminde bir eseri ve daha sonradan askeri olan adamdan istediği yardımı aldığı sandığında ihanete uğrar şehri elinden alınır yakılır.

Bran

Abisi gittikten sonra şehrin yönetimini üstlenmek zorunda kalan küçük çocuk üstadında yardım aile başarmak üzeredir. Kalesine ziyaretçi olan Sancak beylerinin çocuklarından öğrendiğine göre her gece gördüğü kurt rüyalarına yeşil rüya deniyormuş. Yeşil rüya gören yeşil gören olduğundan bunu bir iki defa bran a kanıtlar. Yeşil gözlere sahip olanlara üç gözlü Kuzgun denilmektedir.   Bran kendi kurdunu kontrol edebilmek de Hatta onun içine girip gelebilmektedir. Bunlardan birinde şehrinin yakıldığını görür uyandığındauyandığında gerçek olduğunu anlar.    Theon prenslerin kaçtığını düşündüğünü Aslında onlar starkların eski MahsenMahsen mezarlarında saklanmaktadır. Attıklarında evlerini yanmış ve insanların öldürülmüş olarak bulurlar.   Yaban kadını Osha ve akılsız dev Hodor ile birlikte yola düşmekten başka çareleri yoktur.

Davos

Fırtına burnu Kalesi kuşatıldı ında aylarca direnmişlerdi. Bütün verecekleri yedikten sonra atları kedileri ve köpekleri Hatta fareleri yemeğe başlamışlardı.    Tabii ki Davos bunların içerisinde değil de dışarıda özgür bir adamdı. Ama bir gece küçük teknesine yüklediği soğan ve tuzlu etlerle kuşatmayı yarıp kaleye yemek götürdü.   Yardım gecikmiş olarak da olsa geldi Kral Robert gelip kuşatmayı kırdı. Kardeşi Stanis’i  tebrik etse de kaleyi küçük kardeş Renly’ye verdi. Stanis olaydan dolayı hep ona kızgın kaldı.   Davos yaptığı kahramanlıktan ötürü mart ünvanına terfi ettirildi. Eskiden işlediği korsanlık suçlarından ötürü bir yerinin tüm parmakları kesildi. Stanis Adil ama sert bir adamla fakat Davos hiç şikayet etmedi.   Kim bunlar eskide kaldı ve kralının yeniden yardıma ihtiyacı var. Kralının aklını çalan Kızıl rahibe ve krallığı çalmaya çalışan Lord Renly’ye karşı kralının yanında durmalı.   Her zaman Kralına iyi tavsiyeler vermek zorunda kalsa da yine kralın emri doğrultusunda kırmızı rahibeye yardım etti.    Kırmızı rahibe Onun gözleri önünde bir gölge doğurdu ve gölge kralın ve öz kardeşi olan Lord Renly’nin ölümünden sorumluydu.   Lord Renly ölünce onun sapındaki adamlar kralının safını tuttu ve birlikte Kral şehrine yürüdüler. Çılgın ateş gemilerini yaktı dev zincir yollaeını kapattı ama onlar yılmadı. Karada savaştılar.   Fakat Lannister ların yardıma gelmesi ile kuşatma kırıldı.  

Daenerys

Dothak’lar inatçı ve güce inanan insanlardır sadece Güçlülerin peşinden giderler. Khal’ları Khal Dhrago’nun öldür gece onu terk ettiler ardındanardından çocuğu da gitti ve bunların neticesinde 3 ejderha yavrusu kazandı Tanrılar ona 3 ejderha yavrusu hediye etti.   Yaşlı ve zayıf kalmış bir avuç halkı ile birlikte çöllere düştü ne tarafa gitmeye çalışsa Düşmanlar vardı o da gökyüzündeki Kızıl Yıldızı takip etti.    Önce Bembeyaz bir kale buldular güçlerini oradan topladılar. Daha sonra Qart topraklarından davet aldı. Onüçler, Baharat Loncası, Büyücüler ve ölümsüzler Daenerys’ı Aslında ejderhalarını görmek için sıraya girdiler.   Hepsi iyi davranıp hoş sözler söylesede nihayetinde kendisine değil ejderhalarını özel görüyorlardı.    Kendisini davet eden Xaro Xhoan Daxos’un bile amacının bu olduğu ortaya çıktı.  Büyücüler onu davet ettikleri evde ejderhaları sayesinde yandı. Artık bu şehirde kalamayacağını anlayan Dany hiç beklemediği bir yerden yardım buldu.    

Yorum

Gerçekten de muazzam bir eser olmuş. Bu kitap Aslında kralların çarpışması 1 ve kralların çarpışması 2 olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Fakat bu özet her iki kitabın toplamını kast etmektedir. Macera şiddet ihtilaf ne varsa hepsi tek bir kitapta mükemmel uyumla toplanmış.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Bu kitabı çok merak ediyordum sayenizde alma fikrim netleşti çok akıcı ve açıklayıcı bilgiler veriyorsunuz sağolun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir