1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Sunucu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sunucu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Sunucu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir
0

Sunucu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Günümüzde sürekli bir çok şey alıyoruz. Bazen aldığımız şeyler bizi yarı yolda bırakabiliyor. Muhtemelen nedeni seçim yaparken neye ihtiyacımız olduğunu bilmeyişimizden geçiyor. Bir telefon aldıktan sonra çok lazım olan bir özelliğin bulunmadığını anlamamız gibi.
Ama sunucu aldıktan sonra bir kaç yüz liraya başka birisi ile değiştiremeyiz. Bu işlem genellikle pahalı, zahmetli ve zaman kayıp ettiren bir işlemdir. Bu yüzden sunucu seçerken tıpkı diğer seçimlerimizde yapmamız gerektiği gibi bir ihtiyaç listesi hazırlamalıyız. İhtiyacımızı nasıl bileceğiz diye sorabilirsiniz aşağıda ki başlıklar size ihtiyacınızı bulmanız konusunda yardımcı olabilir.

Ne Amaç İle Kullanacağım?

Öncelikle ihtiyacınız olan türü bilmelisiniz. Örneğin bir posta sunucusu istiyorsunuz. Böyle bir durumda gidip binlerce gb hafızası olan bir depo sunucusu almanız mantıksız olacaktır. Bunun yerine çok kullanıcıya hitap eden yüksek işlem gücüne sahip bir sunucu seçmelisiniz.

Sunucum Nerede Duracak?

Eğer sunucunuzu nereye koyacağınızı biliyorsanız. Oranın şekline göre ve ya ortam değişkenlerine göre bir sunucu seçin. Örneğin yeriniz az ve ofisin bir bölümüne bir sunucu koyacaksınız. Böyle bir durumda gidip de Rack Mounted sunucu almanız hem görnüş itibari ile çirkin hemde ses ve soğutma açısından sorunlu olacaktır. Bunun yerine gidip bir tower sunucu almanızı öneririz kasa görüntüsü sayesinde şık görününecek ve rahatsızlık vermeyecektir. Şimdi bir de bunun tersini düşünün bir sunucu odası ayırdınız ve ortada kasa görünümünde bir aygıt duruyor. Bunun ne kadar komik olacağını düşünün.

Ne Kadar Güce İhtiyacım Var?

Bu gün hemen hemen herkesin ihtiyacına özgü sunucu sistemleri var örneğin küçük bir şirket 100 kişi kapasiteli bir sunucu isterken google için milyon hatta milyar lazımdır. Bu nedenden kapasite ihtiyacınızı iyi bilmelisiniz. Çünkü çok fazla güçlü bir sunucu almanız fazla pahalı olacak ve kullanmadığınız bir gücü soğutmak ve hayatta tutmak için sürekli para harcarsınız. Diğer olasılık da ise fazla küçük bir sunucu alıp yeniden almak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenden sunucunuzu seçerken kapasitenizi bilin.

Nasıl Kullanacağım?

Bir sunucu almak istiyorum tabi ki kullanmayı biliyorum diyeblirsiniz. Haklısınız bu bilgisayar almaktan farklı bir şey gidip öylece bir sunucu alıp kurcalayarak öğrenme hevesinde olamazsınız. Ama bunun başında kim duracak yönetimi nasıl bilin. Örneğin güçlü bir teknik kadronuz var ise bir Linux server alın böylece maliyetleri biraz kısarsınız. Ama siz ve ya bir başkasının gözüne emanet ise Windows server alın kullanımı basit ve desteği bol olsun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir