1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Access Nedir?

Access Nedir?
access
0

Verilerinizi düzenleme ve izleme işlemlerinizi yapmanızı sağlayan, web de ve ya bilgisayarınızda saklamanızı sağlayan, sorgu ve tasarım yapabileceğiniz bir veri tabanı programıdır. Microsoft şirketi tarafından geliştirilmekte olup MS Office ailesinin bir parçasıdır. İlişkisel veri tabanı oluşturmanıza olanak tanır böylece tekrarlayan veri kirliliğinden kurtulursunuz.

Access verilerinizi tablo tablo bölerek nitelendirilmemesinin sağlar böylece birbirine bağlı sorgular gerçekleştirilebilir. Diğer veri tabanı uygulamalarına nazaran daha kolay ve MS Oficenin paraçası olması sayesinde daha ulaşılabilirdir. Access ilk açıldığında sizi Backstage isimli bir başlangıç sayfası karşılar. Bu sayfada çok sayıda şablon ve yan tarafında da çeşitli ayar menüleri bulunur. Yeni bir veri tabanı oluşturmak için şu bir kaç adım izlenebilir bunlardan ilki bir şablon seçmektir. ikincisi boş veri tabanı simgesine tıkamaktır.

Eğer bir şablon seçmemiş iseniz açılışta isimsiz bir tablo sizi karşılar. Bütün access tasarımlarının başlangıcı tablo hazırlamaktan geçer. Var olan bir veri tabanını açmak için dosya – aç yolunu seçip açılan pencereden dosyayı bulabilirsiniz ve aç diyebilirsiniz. Üstte ki menüler size tablo, sorgu, form gibi bir çok işlemde yardımcı olacak araçlar ile doludur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

  1. Bir türlü öğrenemediğim şeydir.

  2. 26 Şubat 2023

    Access, İngilizce erişim demektir. MS Office ailesinden bir veritabanı programıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir