1. Anasayfa
  2. Çizgi Roman

Apokolips Gezegeni Neresidir?

Apokolips Gezegeni Neresidir?
dc-comics-apokolips
0

Nerededir ?

Apokolips gezegeni ana yıldızından yüzyıllar önce koparılmış bir gezegendir. Bu nedenden konumu herkes tarafından bulunamaz. Eğer yanlışlıkla denk gelmemişsiniz Apokolips gezegenine gitmek için tek yol Ana Kutu isimli ışınlama cihazı ve ya Boom Tüp leridir.  Gezegen üzerinde barındırdığı çok sayıda ateş çukuru sayesinde hem enerjisini sağlar hem de uzayda hareket eder. Yani Apokolips gezen bir gezegendir bu nedenden yeri bilinemez.

Apokolips Halkı ?

Apokolips gezegeninde halktan çok köle vardır. Diğer gezegenlerin işgalinden ele geçirilen köleler sonsuz ateş çukurunu beslemek için ölene kadar çalışırlar. Ateş çukurunda çalışmayan kesim akılsız askerlere dönüşür ve çok çok az bir kısmı ise beyinleri yıkanarak yönetim kadrosuna dahil edilir.  Yönetim kadrosunda girmek bir komutan ve ya işgal elçisi olmak için seçkin özelliklere sahip olmak gerekmektedir.  Orijinal Akopolips vatandaşları ise çoğunlukla gezegenin farklı yerlerinde normal vatandaşlardır. Bu kişilerin de köleleri vardır ve doğrudan başa bağlıdır. Aslında bir çok açıdan eski Roma ‘ya benzer. Apokolips vatandaşları çok uzun süreler yaşayabilen tanrısal varlıklardır. Bir çok çizgi romanda onlara Kötülük tanrıları da denir.

Yönetim ?

Akopolisp halkı çok uzun yaşar ve bilinen iki lideri olmuştur. Eskiden Yuga Khan isminde bir kişi yönetirken o ölünce yönetim onun oğlu Dark Said e kalmıştır. Dark Said gezegenin güncel imparatorudur. Kötülüğü adeta sınırsızdır.

Dostları ve Düşmanları

Apokolips gezegeninin varlığı kontrol amaçlı olduğundan düşmanları sınırsız sayıdadır. OA gezegeni, New Genesis, Dünya… onlarca düşmana sahiptir. Dostlarını saymak daha zordur çünkü sadece geçici ortaklıkları vardır. Dönem dönem War Word ile ortaklık yaptığı vardır.

Teknolojisi

Bu gezegende teknoloji o kadar ileridir ki gezegenin taşıyacak kadar. Daha önce bahs etmiştim gezegen uzayda hareket edebiliyor. Buna rağmen ışınlama teknolojileri vardır.  Çoğunlukla Silah, kalkan gibi savaş teknolojisine yoğunlaşan gezegende gezegen yok edebilecek türden bombalar vardır. Özel kabinlere sahip odalarda ele geçirdikleri savaş esirlerinin beynini yıkarlar ve Arı Asker’lere dönüştürürler. Bu askerler hiç bir iradeye sahip değildirler.

İnanç

Hem çok uzun yaşayan tanrısal varlıklar olduklarından hem de kötü olduklarında bir tanrıya inanmazlar fakat Efendilerine iman seviyesinde bağlıdırlar. Dark Said ‘in tüm gezegen için ortak amaç olarak belirlediği “Anti Yaşam Denklemi” isimli bir şeyi arayıp durular. 

Anti Yaşam Denklemi

Var olan her şeyin Dark Said’e ait olduğunu, herkesin ona itaat etmesi gerektiğini, varlık amacının ona hizmet olduğunu ve benzeri düşünceleri kanıtlayan matematiksel bir kanıt olduğu ifade edilir.
Bu denklem bir sinyal, görüntü, yazı gibi bir araç ile düşmana yayılı ve matematiksel kanıt olduğunda beyin bilinç altında itaat etmeye ayarlanır.
Anti yaşam denkleminin bilinen tek çözümü Yeni Genesis ‘in eski alfabesinden özgürlük anlamına gelen bir harftir.

Nerde Anılır?

Dark Said ve Apokolips genellikle Justice League ‘nin birlikte savaştığı süper kötüler sınıfına girer. Buna rağmen Dark Said Superman’ın şahsi kötüsüdür. Bu nedenden Dark Said Superman’a takıntılıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir