1. Anasayfa
  2. Genel Kültür

Ejderha Nedir?

Ejderha Nedir?
ejderhalar
2

Eskiden uzak doğu Çin Japonya ve bazı Orta Asya ülkelerinde gözüken mitolojik ikondu. Sinema ve televizyonun yaygınlaşması ile birlikte tüm dünyanın tanıdığı ve genellikle sevdiği dünya ortak mirasının bir parçası oldu. Hakkında filmler diziler animasyonlar çizgi Romanlar animeler ve daha birçok şey yazıldı çizildi. Genellikle ruhsal bir duyguyu tasvir eden bu yaratıklar ve genellikle sürüngen olarak nitelendirilir. Çok gösteriminde yarasa kanatlarına sahip uçabilen bir sürüngen olarak gösterilse de bazılarında yılanımsı uçamayan bir sürüngen olarak gösterilir.

Genel olarak yüklenen özellikleri şöyledir. Uçabilir, gören veya sahibi olduğu kişiye Şans ve mutluluk getirebilir ve en klasik ama en önemli özelliği ağzından Ateş çıkarabilir. Bu özelliğini bir savunma ve saldırı aracı olarak kullanabilir. Yakalaması ve öldürmesi çok zor olan bu yaratıklar kendi istekleriyle bir insana bağlanabilir.

Latince ismi Dragon olan Genellikle bu isimle anılan yaratıklar Türk mitolojisinde de bulunur ve evren ismi ile tanınır. Türk mitolojisinde Ejderhalar çoğunlukla beyaz renkte tasvir edilir. Birçok tarihçi ve bilim adamı tarafından gerçekte yaşamış 1 canlı olarak düşünülmekte ve bunun hakkında kanıtlar toplanmaya çalışılmaktadır. Şimdiye kadar kesin bir kanıt bulunamamıştır. Aynalı Batı olan tevrat ve incil gibi bazı dini kitaplarda da bulunması aynı zamanda Batı içinde kültürel bir miras haline getirmektedir.

Taht Oyunları, Yüzüklerin Efendisi, Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, Merlin efsanesi vb birçok film ve kitapta konu olarak İşlenmiş ve önemli yerler verilmiştir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 25 Nisan 2022

    Hala da aynı etkiye sahip mitolojik bu hayvan gerçek olsa nasıl olurdu merak ediyorum

  2. 19 Nisan 2022

    Paylaşım için tşkler. Gayet açıklayıcı kısa ve öz bir makale olmuş. Merakla okudum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir