1. Anasayfa
  2. Anime

Avatar çizgi dizisinde Amiral Zhao

Avatar çizgi dizisinde Amiral Zhao
5

” Artık bir efsaneyim! Ateş Ulusu nesiller boyu ayı karartan büyük Zhao hakkında hikayeler anlatacak! Bana Fatih Zhao diyecekler! Ay Katili Zhao! Zhao … Yenilmez! “

Amiral Zhao, 100 AG’nin (Hava ulusu soykırımından önce BG soykırımdan sonrası AG olarak isimlendirilir.) başlarında kısa bir süre için Ateş Ulusunun deniz donanmasının lideriydi. Kariyeri boyunca teğmen, yüzbaşı, komutan ve son olarak amiral rütbelerinde bulundu.

Jeong Jeong tarafından usta bir bükücü olmak için eğitildi ve ateş ulusunun en güçlü adamlarından biri olarak, Avatar Aang’ı yakalamayı kendi üzerine aldı, böylece prens Zuko’nun rakibi oldu. Zuko ile giriştiği Agni Kai maçını kaybetti.

Ay Ruhunu öldürdüğü Kuzey Su Kabilesi baskınından sonra, Zhao’yu daha sonra Ruhlar Dünyasındaki Kayıp Ruhların Sisi’nde sonsuzluğu hapsolmaya mahkum eden intikamcı Okyanus Ruhu onu Ruhlar Sisi’ne yolladı.

Erken dönem

Amiral Zhao, gençliğinde Jeong Jeong’un altında ateş bükme eğitimi aldı, ancak efendisinin ona disiplini öğretme girişimlerini reddederek, yıkıcı manevraları öğrenmek için gerektiği kadar onun vesayeti altında kaldı. 

Bu kendini kontrol eksikliği, ateşli bir öfke ile birleştiğinde, kışkırtıldığında aptalca hatalar yapma eğilimi ile sonuçlandı. Zhao genellikle sadece adını yüceltmek amacıyla misyonlar üstlenirdi.

Askerliğin ilk yılları

Amiral Zhao sonunda Ateş Ulusu Donanması’nda bir kariyere başladı. Zhao, Toprak Krallığı’nda General Shu’nun emrinde hizmet veren genç bir teğmen olarak, yeraltında gizlenmiş geniş bir Ruh Kütüphanesi keşfetti ve Wan Shi Tong’a Ateş Ulusu savaş makinelerinin bilgisini sundu. 

Tuttuğu bilgileri öğrenmekle ilgilenerek, Ateş Ulusu’nun Avatar ve Su Kabilelerine karşı çabalarına yardımcı olabilecek bilgileri tomardan tomarda aradı, ta ki “ay” ve “okyanus” kelimeleriyle ayrıntılı bir örnekle karşılaşana kadar . Su Kabilesinin Ay ve Okyanus Ruhlarını ve onların ölümlü enkarnasyonlarının nerede olduğunu orada öğrendi.bulunabilir. 

Ateş Ulusu’nun düşmanlarının bu bilgiyi keşfetmesini önlemek için Zhao, kütüphanenin Ateş Ulusu ile ilgili bölümünü yaktı.  Bu olaydan sonra, sözde kaderini saplantı haline getirdi: Okyanus ve Ay Ruhlarını yok etmek ve su bükmeye son vermek .

Orduya sadık hizmetinden dolayı, Zhao hızla rütbelere yükseldi ve kısa süre sonra kendi gemisinin kaptanı oldu. Bir Toprak Krallığı gemisine karşı kesin bir zaferden sonra, Ateş Lordu , Zhao’yu bir Ateş Donanması filosunun komutanlığına terfi ettirerek ödüllendirdi. Ancak, Zhao’nun sinsi ve hırslı doğası, bazı insanların bu terfinin onurlu bir şekilde kazanılıp kazanılmadığını merak etmesine neden oldu.

Amiral Zhao, Zuko ile Ateş Lordu Ozai arasındaki Agni Kai’nin tanıklarından biriydi, bu sırada Zuko kötü bir şekilde yakıldı ve ardından Ateş Ulusu’ndan sürüldü. Zuko’nun acı çektiğini görmekten duyduğu zevk, Amiral Zhao’nun gerçekte ne kadar zalim olduğunu gösteriyordu.

Acı bir rekabet

99 AG’nin sonlarında, Amiral Zuko gemisini demirlediğinde ve Avatar ile yaptığı savaşın neden olduğu hasarın onarılmasını istediğinde , Zhao bir Ateş Ulusu deniz üssü olan Ketu Limanı’na komuta ediyordu.  Zuko başlangıçta Zhao’ya hasarın bir Toprak Krallığı gemisine çarpmasından kaynaklandığını söyledi, ancak Zhao onun bir şey sakladığını hissetti. 

İsteksiz bir Zuko ve neşeli bir Ketu Limanı’na komuta ediyordu. Iroh’u çay içmeye davet etti.onun ofisinde. Ancak, sürgün edilen prensin mürettebatını gizlice sorguya çekti. Sorgulama Zuko’nun Avatar ile karşılaşmasını ortaya çıkardıktan sonra, Zhao Zuko ve Iroh’u ofisine kapattırdı. Avatar’ı yakalama görevinin bir gence emanet edilemeyecek kadar önemli olduğunu söyledi ve Avatar’ı kendisinin yakalama niyetini açıkladı. 

Hırslı komutan ve inatçı prens, Zuko’nun Zhao’ya Agni Kai’ye meydan okumasıyla sonuçlanan sözlü bir tartışma başlattı. Savaş sırasında, Zhao başlangıçta üstünlüğe sahipti, gençlerin saldırılarını kolayca savuşturdu ve kendi güçlü saldırılarını başlattı. 

Ancak tam komutan zaferin eşiğindeyken Zuko duruşunu bozmayı başardı. Avantajını zorlayan Zuko, yaşlı adamı sırtüstü yatırana kadar Zhao’ya agresif bir şekilde saldırdı. Zuko bir an onu öldürme fikriyle boğuştu. Zhao onu saldırmaya çağırdı, ancak Amiral Zuko bir uyarı olarak kafasının yanında yere küçük bir ateş püskürdü, bu Zhao’nun onu bir korkak olarak etiketlemesine neden oldu.

Amiral Zhao

Zuko savaştan uzaklaşırken, öfkeli bir Zhao, Zuko’nun arkası dönük olarak saldırmaya çalıştı, ancak Iroh tarafından durduruldu. Iroh, Amiral Zhao’nun yenilgideki davranışının utanç verici ve onursuz olduğunu söyledi. Bu olay Zuko ve Zhao arasında acı bir rekabete yol açtı.

Avatar’ın dünyaya dönüşünden kısa bir süre sonra Zhao, Ateş Ulusu ve Toprak Krallığı suları arasında bir abluka oluşturan bir dizi Ateş Ulusu gemisine komuta ediyordu. Bu süre zarfında Avatar, Roku’nun tapınağına ulaşmak için Ateş Ulusu topraklarına girmeye çalıştı. 

Zhao, gemilerine o sırada Avatar’ın peşinde olan Zuko’nun gemisini vurma endişesi olmadan Avatar’a ateş açmalarını emretti. Aang ablukayı geçmeyi başardı ve Zuko’nun Aang’ın hedefini bildiğini varsayarak, Zhao Zuko’nun ablukayı geçmesine ve Avatar’ı takip etmeye devam etmesine izin verdi. 

Zuko’nun teknesini Avatar Roku’nun tapınağına kadar takip etti ve Ateş Ulusu bölgesine yeniden girmesi yasak olduğu için Zuko’yu Avatar’ın yoldaşlarıyla birlikte tutukladı. Aang o sırada kapalı bir odadaydı ve Zhao, Avatar’ın onu da tutuklamak için ana odayı terk etmesini bekledi. 

Ancak, Aang’in geçmiş yaşamıyla olan teması ve kış gündönümünün ruhsal gücü nedeniyle, Zhao bunun yerine kendisini Roku ile karşı karşıya buldu; Roku mahkumları serbest bıraktı ve adayı yok etmeye başladı. Zhao kaçmayı başardı.

Amiralliğe terfi

Amiral Zhao

Daha sonra Amiral Zhao, Toprak Krallığı’ndaki bir Ateş Ulusu kalesinin albayı olan Shinu’dan Avatar’ı yakalamak için efsanevi Yuyan Okçularını kullanmasını istedi. Zhao, Shinu’nun onları güvenlik görevlisi olarak kullanmak için yeteneklerini boşa harcadığında ısrar etti, ancak Shinu, Zhao’nun Avatar avının boş bir projeden başka bir şey olmadığını alay etti. Ancak, Ateş Lordu’ndan Zhao’yu amiralliğe terfi ettiren bir mesaj geldi. Şimdi albaydan üstün olan Zhao, talebini bir emir olarak verdi.

Amiral Zhao, demir attıkları limanı ablukaya alarak rakibi Zuko’yu engellemek için konumunu kullanmaya başladı. Zuko’nun eve dönme konusundaki çaresizliği, Zhao’nun çok daha büyük kaynakları ona Avatar’ı yakalamada bir avantaj sağladığı için büyüdü. Yuyan Okçuları, Aang’i başarıyla ele geçirdi ve onu kaleye getirdi. Avatar’ın yenildiğinden emin olan Zhao, askerlere bir konuşma yaptı.

Ondan habersiz, mavi maskeli bir savaşçı kaleye sızdı ve Avatar’ı serbest bıraktı. Birlikte muhafızları geçerek savaştılar ve askerlerin iki savaşçıyı köşeye sıkıştırmayı başardığı son kapıya kaçtılar. Zhao, Avatar’ın canlı yakalanmasını emretti, aksi takdirde Mavi Ruh, Aang’i kılıç noktasında rehin tuttuğunda, basitçe reenkarne olur ve Ateş Ulusu’nu yeni bir hayatta rahatsız ederdi.

Amiral Zhao, kapıdan geçmelerine izin vermek için emir vermek zorunda kaldı. Ancak, bir Yuyan Okçusuna hırsızı uzun mesafeden nakavt ettirdi. Ne yazık ki Aang, maskeli savaşçıyı da yanına alarak kaçtı.

Yeniden birleşme

Amiral Zhao

Avatar’ın bir Ateş Ulusu koloni köyünde görüldüğüne dair istihbarat raporlarını duyduktan sonra bir festival sırasında yakındaki nehirleri aramaya başladı. Orada eski ateş bükme ustası Jeong Jeong ile yüzleşti ve vahşi doğada yaşamanın eski ustasını bir vahşiye dönüştürdüğünü ilan etti. 

Jeong Jeong, vahşeti kucaklayanın Amiral Zhao olduğunu söyleyerek karşılık verdi, ateş bükmenin sadece dizginsiz yıkıcı tarafını kullandı ve onu kontrol etmek için gereken disiplini görmezden geldi. Jeong Jeong, Zhao’yu Avatar’la yüzleşmemesi konusunda uyardı, ancak Zhao bu uyarıları görmezden gelerek kibirli bir şekilde bir çocuğu yenebileceğini söyledi. 

Aang, Zhao’nun Jeong Jeong’un öğrencisi olduğunu öğrendiğinde şaşırdı ve Zhao’nun öfkesi hakkında öğrendiklerini, Amiral Zhao kendi gemilerinden oluşan bir konvoyu yok etmesi için kandırılana ve kendi kısıtlama eksikliğini kanıtlayana kadar amiral’i sürekli kışkırtmak için kullandı. O Aang bir kez daha kaçmayı başardı.

Avatar’ı yakalamak için ikinci girişim

Amiral Zhao

Amiral Zhao sonunda kuzeye giderken küçük bir Toprak Krallığı köyüne giden yolunu buldu. Bu kasaba, Soykırımında ölmeyen hayatta kalan Hava Göçebelerini cezbetmek için Ateş Lordu Sozin’in kurduğu birkaç tuzağın yakınındaydı.

Amiral Zhao burada bir kalıntı tüccarı buldu ve onunla bir anlaşma yaptı: Avatar’dan geçerken Avatar’a bir Hava Göçebesi kolyesi verirse ve dağlara ve Hava Göçebe tuzaklarına gitmeye ilgi duymasını sağlarsa, Zhao tüccarın her şeyi almasına izin verirdi. 

Tüccar kabul etti ve Aang ve arkadaşlarının gelmesi üzerine genç Hava Göçebesini bir dağ mağarasına başarılı bir şekilde sokmayı başardı. Orada, Amiral Zhao ve askerleri kendilerini gösterdiler ve Aang’i ele geçirdiler. Ancak, Aang bir kavga çıkardı ve Amiral Zhao kendini savunmak zorunda kaldı. Ancak Avatar, Air Nomad kalıntılarını nasıl çalıştıracağını bildiği ve kaçmadan önce Zhao’yu bir dorje ile yendiği için avantajlıydı.

Kuzey Kuşatması ve çöküşü

Daha sonra, Agni Kai yenilgisinden hala rahatsız olan Amiral Zhao, Zuko’nun Mavi Ruh olarak bilinen kanunsuz hırsız olduğunu keşfetti. Daha fazla müdahaleyi ortadan kaldırmaya kararlı bir şekilde, bir grup korsana, gemisini başarıyla yok eden ancak Zhao’nun haberi olmadan, prensi gerçekten öldürmeyi başaramayan Prens Zuko’ya bir suikast girişimi düzenlemesini emretti. Daha sonra, Kuzey Kutbu’na büyük bir istila kuvvetine liderlik etti. 

Iroh’un askeri danışmanı olarak Avatar’ı ele geçirmek ve Kuzey Su Kabilesini yok etmek için Agna Qel’a şehrini kuşatmayı amaçladı. Su bükücülerin güçlerini gece aydan çektiklerinin tamamen farkında olan Zhao, su bükücülerin zayıf durumundan yararlanarak gündüzleri saldırdı.

Kuşatmanın ikinci gününde, Zhao’nun kuvvetleri Agna Qel’a’nın duvarlarını delmeyi başardı. Ancak Iroh, Zhao’ya Su Kabilesi dolunayın yükselişine boyun eğmezse, su bükücülerin durdurulamaz olacağını hatırlattı. Güçlerinin ilerlediğini gören Zhao, eski generali rahatsız eden bir faktör olarak ayı ortadan kaldırmayı planladığını söyledi. 

Amiral Zhao ve Iroh, kılık değiştirmiş Hahn tarafından kısa bir süre için kesildi, ancak amiral hücum eden savaşçıyı yakaladı ve onu denize attı. Devam eden Amiral Zhao, Iroh’a, Toprak Krallığı’nda genç bir subay olarak hizmet ederken, yıllar önce Ay Ruhu’nun ölümlü formunun sırrını bir yeraltı kütüphanesinde nasıl bulduğunu açıkladı. 

Iroh, ruhların hafife alınmaması gerektiğine inanarak kendine güvenen amiral ile tartıştı. Yine de, Amiral Zhao küçümseyici bir şekilde Iroh’un Ruhlar Dünyasına yolculuğunu duyduğunu ve Ay ve Okyanus Ruhlarının ölümsüzlüklerinden vazgeçmelerinin bedelini ödeyeceklerini söyledi .

Amiral Zhao

Okyanus ve Ay Ruhları hakkında bu bilgiyi edindikten sonra, adamlarını Spirit Oasis’e götürürken ve Ay Ruhu Tui’yi yakalarken birliklerinin saldırısını dikkat dağıtmak için kullandı. Bu, hem ayın hem de gökyüzünün kırmızıya dönmesine neden olurken, su bükme savaşçıları bükme yeteneklerini kaybetti. 

Amiral, ordusunun şehri güvence altına almak üzere olduğunu ve Ateş Ulusu için bir kahraman olacağını bilerek, kaderini gerçekleştirme çabalarını alkışlamaya başladı. 

Bununla birlikte, Takım Avatar ve Iroh, Zhao ile yüzleşti ve onu ruhu serbest bırakmaya zorladı, ancak mağlup olma fikrine öfkelendi, Zhao aniden bir ateş patlamasıyla ruhu öldürdü, böylece ayı gökyüzünden sildi ve tüm su bükme yeteneklerini reddetti. Iroh, Amiral Zhao’nun ekibine misilleme olarak saldırdı ve onun olay yerinden ve Iroh’un gazabından kaçmasına neden oldu.

Bu arada, Amiral Zhao kaçmaya çalıştı ama Zhao’nun onu öldürme girişiminin intikamını almak isteyen Zuko ile karşı karşıya kaldı. Amiral Zhao, Prenses Yue’nin kurban edilmesinden sonra ay gökyüzünde yeniden belirene kadar prensle savaştı. 

Amiral Zhao, onu suya çekmeye başlayan Okyanus Ruhu tarafından yakalanmadan önce inanamayarak baktı. Gururlu olmasına rağmen, Zhao, Zuko’nun uzattığı elini reddederek, yeminli düşmanının yardımını kabul etmektense ölmeyi tercih edeceğine karar verdi ve suyun altına çekildi.

Kayıp Ruhların Sisi

Amiral Zhao

Vücudu Ruhlar Dünyasına götürüldükten sonra bir noktada yok olacak olsa da, Zhao’nun ruhu dayandı, sonsuzluğu Kayıp Ruhların Sisi olarak bilinen bir yerde geçirmek zorunda kaldı. 

Orada, Kuzey Kuşatması’ndaki yenilgisinden sonra yetmiş yılı aşkın bir süredir kendi ilan ettiği başarılarından zevk alarak deliliğe döndü Amiral Zhao, Avatar’ı ele geçirerek ihtişamını yeniden kazanma umuduyla yetişkin bir Aang zannettiği Tenzin ile boğuştu. 

Amiral Zhao’yu hayal görüyor, diğer kardeşler güreşip onu devirdi ve üçü onu sisin içinde geride bıraktı. Onları kovalayacak aklı olmayan Zhao, “Aang”ın onunla savaşta yüzleşmesini istedi ve onu yeneceğini ilan etti.

Kişilik

Amiral Zhao son derece hırslı, güce aç bir narsistti, kibiri ve huysuzluğuyla dikkat çekiyordu. Ateş Ulusu’nun sadık bir üyesi olarak hizmet ederken, yaptığı her eylem nihayetinde yalnızca kendi statüsündeki yükselişine hizmet etmek içindi. 

Onun daha basit kötü doğası, çelişkili Prens Zuko’nunkiyle keskin bir tezat oluşturuyordu. Zuko, onurunu geri kazanmak ve babasının sevgisini kazanmak için Avatar’ı yakalamak isterken, Zhao daha yüksek idealler tarafından motive edilmedi ve sadece kendi çıkarları için hareket etti, bazıları tarafından basitçe “boş bir proje” olarak görüldü; bu şekilde Prenses Azula’ya benziyordu.

ÖNERİ İÇERİK: Azula Ve Amon Arasındaki Benzerlikler, Hangisi En Iyi Villian?

Defalarca aldatıcı ve kurnaz olmasına rağmen, Zhao oldukça bencildi. narsist sınırındaydı ve derinlere yerleşmiş bir kendine tapmayı ima ediyordu. çünkü tüm eylemleri büyüklenme veya ezici teşhir amaçlarını yerine getiriyor gibiydi: nefret güdümlü, kontrol edilemez ateş bükme, patlayıcı öfkesi, Ateş Ulusu yoldaşlarına ihaneti, Kuzey Su Kabilesi’ne orantısız saldırısı ve en bariz olanı, Ay Ruhu’nun ortadan kaldırılması konusundaki dindirilemez saplantısı. 

Özellikle, Amiral Zhao, Ay Ruhu’nun çalınmasını – ve daha sonra öldürülmesini – “kader” olarak rasyonalize etti ve onu çalmaktan zevk aldı, kendinden geçmiş bir şekilde kendisini bir “efsane” olarak ilan etti, hatta insanların gelecekte ona adlandıracağı birkaç sıfat önerdi. başarısı için: “Fatih Zhao”, “Ay Katili Zhao” onun deliliğe düştüğü, kendi kendine yaptığı unvanları mırıldanmaya devam ettiği ve Tenzin’i yanlış anladığı Kayıp Ruhların Sisi’nde hapsedilmesine yol açtığı için bu kibir nihai eyleminde gerçekleşti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

  1. Amiral Zhao ile Öğrenmek istediğiniz her şey burada, Avatar fanları.

  2. harikasın Zhao!

  3. Süpersinnn zhaoo süperr🥰

  4. çok anlamlı bir nickmiş, başarıların devamını dilerim!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir