1. Anasayfa
  2. Dizi ve Film

Baştan Sona Loki Dizisi: Neler Oldu?

Baştan Sona Loki Dizisi: Neler Oldu?
loki
5

marvel, loki, dizi, mcu, disney, tom hidddelston, thor, disney plus, neler oldu,

Loki, Disney / Marvel tarafından 2021 yılında çekilmiş 6 bölümlük bir dizidir. Dizinin her bölümü 40-50 dakika civarındadır. Marvel Sinematik Evreni‘nden tanıdığımız Loki ‘nin son film yani Avengers: End Game‘den sonra neler yaşadığını ele almaktadır. Dizi kısa ama dopdolu bir içeriğe sahiptir. Thor türevi filmlerin doğası gereği çoğunluğu dünya dışında geçmektedir.

loki karakteri sahnesi
Loki Karakteri

Tüm MCU ‘da olduğu gibi dizide de Tom Hiddleston, Loki’yi canlandırmıştır. Bu yazıda da sadece Loki dizisinin temelini yapan MCU’yu ve onu kapsayan kuralları ele alacağız.

Loki Kimdir?

Loki aslında bir buz devi olan Laufey’nin oğludur. Laufey ise buz devlerinin gezegeni olan Jotunheim‘in kralıdır. Asgard ve Jotunheim savaşında Odin tarafından tapınakta bulunmuş ve evlat edinilmiştir. Bu olaydan sonra Odin ona yıllarca kendi oğlu gibi bakmıştır.

Loki ağabeyi Thor ile birlikte bir gün Jotunheim’e gider ve orada bir Buz Devi olduğunu öğrenir. Normalde de Fesatlık Tanrısı olarak anılan Loki bu olaydan sonra iyice düşman oluyor. Avengers: İnfinity War filminde Thanos tarafından boğularak öldürülüyor. Avengers ekibinin geçmişe yaptığı seyahatte Teseract’i alıp onunla birlikte kaçmıştır.

Loki Dizisinde Neler Oldu?

Son zamanlarda Marvel’in yaptığı gibi Loki dizisi İnfinity War da ki son sahnesinden devam etti. Biliyorsunuz Thor-3‘ün bittiği yerden Avengers-3 ve onun bittiği yerden Avengers-4 devam etmişti.

Loki, Tesseract ile birlikte kendisini orta asya benzeri bir yerde bulur. Bir kaç dakika sonra bir geçitten bilinmeyen muhafızlar çıkar ve Tesseract’a el koyup Loki’yi tutuklarlar.

Loki kendisini teknolojik anlamda ilkel gibi görünen ama Evrenin en ileri teknolojilerini kullanan TVA isimli bir yerde bulur. TVA ‘nın görevinin zamanı paralel şekillerde bölen kişileri ve yarattıkları alternatif evrenleri denetleyen bir birlik olduğunu öğrenir.

Zaman Koruyucuları isimli varlıklar tarafından kurulmuş bu yerde ne zaman işler, ne de büyü işler. Loki, Tesseract’ı alıp kaçmaya çalışsa da burada Sonsuzluk Taşlarının bile çalışmadığını öğrenir.

Önce yok edilmek ile yüz yüze gelen Loki, Mobius isimli bir Zaman ajanının yardım teklifini kabul edip hayatta kalmayı başarır. Zaman çizgisini tehtit eden başka bir Loki’yi yakalamak için Mobius’a yardım eder.

Bu yolculukta Loki, diğer paralel gerçekliklerdeki versiyonları ile tanışır. Hepsi TVA tarafından yakalanıp zamanın sonuna gönderilmiştir. Zamanı tehdit eden varyasyonunun (varyantının) da kadın olarak doğmuş olan Fesatlık Tanrıçası Loki olduğunu öğrenir.

kadın loki Sylvie
Fesatlık Tanrıçası Sylvie

Başta kendi çıkarlarına hizmet etse de bu kadın varyantının fikirlerini dinleyince ona hak veriri. Bu kadın kendisine Sylvie demektedir. Sylvie daha çocukken boyutu TVA tarafından silindiği için TVA ‘yı yok etmek ve zaman koruyucularını öldürmek istiyordur.

Beklenmedik bir şekilde Sylvie ve Loki(Bizim varyantımız) birebirlerine ortaktan çok yakınlaşırlar. Birlikte sonunda Zaman Koruyucularının odasına girer ve suikast gerçekleştirirler ama Zaman Koruyucularının sahte olduğu anlaşılır. Loki(Bizim varyantımız) ‘da zamanın sonuna gönderilir.

Sylvie’de arkasından kendisini zamanın sonuna gönderir. Burada diğer Loki varyantları ile karşılaşıp bazıları ile dost bazıları ile düşman olurlar.

Zamanın Ötesindeki Kale‘ye ulaşıp Zamanı, Boyutları ve TVA’yı yöneten kişi ile tanışırlar. Fatih Kang ile tanışırlar. Çizgi Roman’dakinden bağayı bir farklı olan Kang burada bir insandır ve burada olmaktan sıkılmıştır. Kendisini öldürme ve bu sistemi devam ettirme seçeneğini Loki’lere sunar. Aralarında bir savaş çıkar ve hile bile olsa Sylvie kazanır. Sonunda Kang’ı öldürür ve Paralel evrenlerin oluşmasına izin verir.

Dizinin Önemi:

Bu dizi devamında çıkan çok boyutlu Marvel yapımlarına izin veriyor. What İf… gibi alternatif versiyon hikayelerinin oluşmasını mümkün kılıyor. Marvel evreni düzenli olmak için çok büyüdü bu yüzden alternatif evrenlerin oluşması gerekiyordu ve bu dizi de bunu sağladı.

Yorum:

Genel anlamda diziden çok memnun kaldım. Tüm bölümler inanılmaz derecede aksiyon ve efekt doluydu. MCU hakkında pek çok şeyi öğrendik. Sonsuzluk Taşlarının kağıt tutacağı olarak kullanıldığı yerleri gördük. Loki’nin gücü ve düşüncelerine şahit olduk.

loki dizisi kang karakteri
Fatih Kang (çizgi roman ve dizi)

Tek olumsuz yönü tüm bölümler aksiyon ve macera doluyken final ‘in o kadar olay barındırmamasıydı. Final bölümünün çoğu Kang’ın hikayesini dinleyerek geçti. En azından geleceğe yönelik bir yatırım yaparak Loki gitmeden önce Paralel Evren Savaşlarının yapısını yapmış oldu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

  1. Loki izlenmeye değerdi

  2. Loki dizisini daha önce hiç izlememiştim biraz fazla spoiler yemiş oldum ama yine de bu yazıdan sonra mutlaka diziye bakacağım:)

  3. Dizi genel anlamda güzel bir diziye göre çok fazla konu islenmis oyunculuklar özellikle Tom hiddleston ve owen wilson’un çok iyi Ama karskyer gelisimi konusunda çok kötü

  4. loki’nin ölmediğini tahmin etmiştik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir