1. Anasayfa
 2. Anime

İzlemeye Değer Bir Anime: Berserk

İzlemeye Değer Bir Anime: Berserk
berserk - guts
0

Berserk anime serisi, Kentaro Miura tarafından yazılmış aynı isimli mangadan uyarlanmıştır. Ortaçağ Avrupası havasında bir ortamda geçen fantastik ve macera dolu bir eserdir. Berserk kelime anlamı itibari ile “Çılgın” demektir. Aynı kategoride yer aldığı animelerden bile düzey olarak çok yüksektedir. Çizimleri ve animenin ciddiyeti onu küresel bir pazarda satmaya imkan vermektedir.

Kentaro Miuna ne yazık ki eserini tamamlayamadan 6 mayıs 2021‘de aramızdan ayrıldı. Mangada bayağı bir ilerlenmiş ve detaylara girilmiş olsa da ne yazık ki hem manga hem de anime onsuz öksüz kaldı. Ticari haklarının sahibi olan firmanın bir şekilde animeyi tamamlayacağı varsayılmaktadır.

Berserk’de Neler Oldu?

Anime Guts isimli genç bir adamın üzerinden anlatılmaktadır. Paralı bir asker olan Guts, iri yarı çok yetenekli ve idare dolu birisidir. Guts bu hayattan hiç şikayet etmese de aslında bu şekilde olması tamamen zaruriyettir. Annesi bir hayat kadınıdır ve toplumda hor görülüp idam edilir. Asılmış bir annenin öldükten sonra doğurduğu bir bebek olarak dünyaya gelmiş ve savacılar tarafından bulunarak büyütülmüştür.

Hayatının geri kalanını paralı asker olarak geçiren Guts bir savaştan sonra Şahin takımı ile karşı karşıya gelir. Şahin Takımının lideri Griffith tarafından yenilgiye uğratılıp Şahin takımına katılması için zorlanır. Bir süre burayı sahiplenen Guts sonunda Şahin Takımını arkadaşı hatta ailesi olarak görmeye başlar. Ortalama 2-3 yıl Şahin Takımına hizmet eder.

Griffith tarafından verilen bir görev ile Krallığın Lorduna suikast düzenlemek için bir gece görevine çıkar ama işler ters gider hem adamı hem de oğlunu öldürür. Yıkılmış bir halde geri döndüğünde yanlışlıkla duymaması gereken bir sohbete şahit olur. Griffith eşit düzeyde olmadıkları ile kendisini arkadaş olarak görmediğini söylüyordu. Oradan da sessizce ayrılır.

Şahin Takımı krallık tarafından kabul edilip, üyeleri soylu olarak tanındıktan sonra ekibi terk etmeye karar verir. Bu girişimi Griffith tarafından engellenmeye çalışılır. “Savaşla Gelen Savaşla Gider” mantığı ile kısa bir mücadeleye girerler. Tek hamlede Guts kazanır ve sessizce oradan ayrılır.

 • Guts karakteri.
 • Griffith karakteri.

İlk Çekim ve Tekrarlar

Berserk mangası ilk olarak 1989 yılında çıkarılmaya başlandı ve o zamandan çok sevildi. Uzun bir süre manga satışı devam ettikten sonra 1997 yılında ilk kez animeye uyarlandı ve beklendiği üzere çok sevildi. 25 bölümlük bir anime ile manganın çıkan kısımları seyirciye sunuldu.

2012-2013 yıllarında Warner Bros‘un da el attığı bir proje ile 25 bölümlük hikaye düzenlenmiş 3 filme yayıldı. Bu sayede izlemeyenler veya çekimi eski bulanlar güncele gelebildi.

2015 yılından itibaren ise seri tekrar baştan revize edilerek çekildi. Bu üç seri de aynı noktada bitti mangaya ek olaylar işlenmedi.

berserk animesinden şahin takımı
Şahin Takımı

Berserk Anime Teması

Berserk yoğun bir şekilde yetişkinlere yöneltilmiş bir anlatımı tercih eder. Karakterlerin ve ortamın çizimleri diğer animelerden farklı olarak son derece gerçekçidir. Mavi saçlı birisine ya da kocaman gözlü bir karaktere denk gelmek mümkün değildir. Çizimlerin yanı sıra olaylar da yetişkinler için hazırlanmıştır. Cinayet, İhanet, Seks gibi temalar hayatın olağan akışı içinde işlenir.

Berserk Wiki Bilgileri:

 • İngilizce : Berserk
 • Türkçe: Çılgın
 • Diğer Adları : Berserk: The Chronicles of Wind Blades, Sword-Wind Chronicle Berserk
 • Japonca : 剣風伝奇ベルセルク
 • Anime Türü : Fantastik, Şeytanlar, Macera, Shounen, Dram, Korku, Romantizm
 • Bölümler : 25 bölümlük anime + 12 bölümlük anime + 3 film
 • Tarihler : 1997 – Günümüze
 • Yaş Sınırı : +18 (Şiddet ve Cinsellik)
 • Yapımcı : Hakusensha, Nippon Television Network, VAP
 • Mangaka: Kentaro Miura

Anime Hakkında Yorum:

Anime konusunda insanların tercihi genellikle çok değişkendir. Romantizm ya da Yaşamdan Kestiler tarzındaki çoğunluğu edebiyata dayalı eserleri seven kitlenin yanı sıra bir de benim gibi çoğu aksiyon olan şeyleri seven bir kitle vardır. Her iki türün de kendine özgü güzellikleri vardır.

Bu anime ise tamamen ciddiyet ve aksiyon isteyenlere özgü olarak hazırlanmış bir eserdir. Berserk eserini hala kafanızda canlandıramadıysanız Goblin Slayer‘i düşünün. Çok daha yakın tarihli bir eser olduğu için aklınızda canlandırmanız daha kolay olacaktır. Goblin Slayer gibi çok ciddi bir ana karakter izliyoruz ve tıpkı onun gibi olaylar kendi acı tecrübelerinden doğuyor.

Başlangıçta olaylar gayet normaldir. Şövalyeler ve askerler kıyasıya kılıç mücadelesi verir. Buna rağmen hikaye ilerledikçe Taht Oyunları‘nda ki gibi doğa üstü olaylara kayar. Şeytanlar, Hayaletler, Büyü ve daha pek çok olağan üstü şey ortaya çıkar.

Bu anime muhteşem ama tabi ki tamamen mükemmel de değil. Ana karakterin kişiliği itibari ile düşüncelerini çok çok az öğrendik. Ancak eyleme geçince gördüğümüz anlatılmayan ama hissettirilen bir karakter gelişim süreci işlenmiş.

Berserk bittikten sonra “Acaba mangasını da mı okusam” dedirten nadir animelerdendir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir