1. Anasayfa
 2. Çizgi Roman

Kara Panter Kimdir?

Kara Panter Kimdir?
kara-panter
0

Hakkında Bilgileri:

 • Yayımcı: Marvel
 • Kahraman Adı: Kara Panter / Black Panter
 • Gerçek Adı: T’Challa
 • Gizli Kimlik: Luke Charles
 • Babası: Kral T’Chaka
 • Annesi: Kraliçe Ramonda
 • Kız Kardeşi: Shuri
 • İlk Görünüm: Fantastic Four #52
 • Yaratıcı: Stan Lee, Jack Kirby
 • Ülkesi: Wakanda, AFRİKA
 • Katıldığı Takımlar: İlluminati, Fantastic Four, Avengers, Ultimates

İlk Sinema ve Çıkış:

İlk olarak 1966 yılının temmuz ayında piyasaya sürülen Fantastik Dörtlü çizgi romanının #52 sayısında görülmüştür. Tek sayılık yan karakter olarak tasarlanan Kara Panter okuyucunun büyük ilgisi sonucu kendi çizgi romanına kavuşmuştur.

Birçok takımla ve kahramanla birlikte çalışan Kara Panter en sonunda kendi filmine de sahip olmuştur. Kara Panter karakteri kendi filmine sahip olmadan önce Marvel tarafından yayımlanan Captain America: Civil War ‘da görünmüştür.

Babası T’Chaka’nın öldürülmesi sonucu Kara Panter’e dönüşmesi genel olarak bu filmde işlenmiştir. Ayrıca bu filmde Avengers takımı ile birlikte ilk defa çalışmıştır. 16 Şubat 2018 tarihinde vizyona giren Black Panter (Kara Panter) ismi ile beyaz perde ile buluşmuştur. Chadwick Boseman, Kevin Feige, David J. Grant gibi oyuncuların bulunduğu film çok büyük bir gişe başarısı elde etmiştir. 1 344 000 000 $ ‘lık hasılat yaparak yapımcıları sevindirmiştir.

Kahramanın Yaratılış Hikayesi:

Kara Panter bir kahramandan ötürü bir unvandır. Wakanda ülkesinin lideri olan krala aynı zamanda Kara Panter unvanı da verilir. T’Challa, Kara Panter olmadan önce babası T’Chaka Kara Panter idi. Babanın ölümü ile unvan da oğluna devredilmiş oldu. Her ne kadar babadan oğula devredilen bir makam olsa da eski kralın ölümü ile taht her zaman oğula geçmeyebiliyor. Wakanda geleneklerine göre eski kral öldüğünde taht oğula kalır ama şartı vardır. Wakanda’nın en büyük beş kavminin de tahtta hakkı vardır.

Eski kral öldüğünde beş kabilenin liderlerinin en büyük evlatları taht için hak iddia edebilir. Bir veya birkaç liderlik hakkı iddia edildiğinde bu kişiler aralarında dövüşür. Dövüşler pes etme veya ölme üzerine kurulmuştur. Pes
etmeyip ölmeyen ve en sonda ayakta kalan kişi yeni Wakada kralı ve Kara Panter ilan edilir. Yeni kara panter bir tören, bitkiler ve kadim sözlerle insan üstü güç ve reflekslere kavuşturulur. Kara Panter unvanı ile birlikte yok edilemez Vibranyum Kara Panter kostümü de verilir.

Güçleri ve Donanımı:

Kara Panter, çok üstün güç ve reflekslere sahiptir. Algıları ve gücü insan üstüdür. Dayanıklılık, Hız, Güç, Refleks ve daha bir çok algıyı en üst düzeye çıkaran özel bir seremoniden geçer.

Vibranyum: Neredeyse yok edilemez olan, enerjiyi absorbe eden, teknolojik uyumu mükemmel olan ve sadece Wakanda da bulunan çok nadir bir metaldir.

Wakanda: Dünyanın en nadir metalinin bulunduğu ülkedir. Bu metali kullanarak ve kendilerini dış dünyadan soyutlayarak dünyanın en gelişmiş teknolojisini elde etmiştir. Kara Panter, Vibranyum dan yapılmış bir panter kostümü giymektedir. Kullandığı teknoloji insanlığın yüzlerce yıl ilerisindedir. Kostümü sayesinde yaralanmaz kurşundan düşmeden ve darbelerden etkilenmez. Kendine has bedensel özelliklerini de kullanarak inanılmaz bir karaktere dönüşür. Çok kullanmasa da Wakanda ya özgü görünmezlik teknolojisine sahip görülmez bir jeti vardır. Olaylara müdahale etmek için bu jeti kullanır. Ekip çalışmalarında başka cihazlarla da seyahat edebilir.

Ekip ve Takımlar

Kara Panter ilk olarak Fantastik Dörtlü #52 de görünmüştür bu sebepten Fantastik dörtlü üyesidir. Zamanla Avengers takımına katılmış ve burada savaşmıştır. Belli bir dönemde Dr. Strange, Iron Man gibi çok güçlü birkaç kahraman ve tabi ki Kara Panter İlluminati isimli özel ve gizli bir gurup kurmuşlardır. Hatta her birisi aralarında bir sonsuzluk taşını koruma görevini üstlenmiştir. Bu gurupta iken Kara Panter bir sonsuzluk taşını himayesine almış ve bir süre korumuştur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

 1. Ana karakter oyuncusu vefat ettiği için ikinci filmde öldürdüler. Bence güzel bir saygı göntemi olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir